Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Amerikában (USA) milyenek a...

Amerikában (USA) milyenek a sulik? Ki tud mesélni róla? Hol tudhatnék meg róluk mindent?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekel a téma, remélem tudtok segíteni. :) 15/L
2011. nov. 7. 13:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Kicsit konkrétabban, ha lehet!

Ez egy elég tág témakör

2011. nov. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Hmm... hát minden érdekel, legfõképpen, hogy pl. milyen egy napjuk, mikor ke'nek, az órák meddig tartanak, menza, órarend, sulibusz hogyan mũködik, suli utáni programok stb. Minden érdekel!! :)
2011. nov. 7. 14:15
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Feleolyan könnyű a tananyag mint itt, ellenben az életre jobban felkészítenek. Egy iskola több ezer fős is lehet, ahol un. kasztokban vannak a diákok- mint a filmekben-pompomlányok stb. A menza jobb, nincsenek főzős konyhásnénik, hanem ételbeszállítók vannak ( tele cukros dolgokkal)
2011. nov. 7. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
44%
Olyanok hogy az amerikai egyetemisták NEM TUDJÁK MEGMUTATNI AZ U.S.A-t a térképen,Európáról meg azt gondolják hogy ország....
2011. nov. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
71%
Sokkal jobb mint a magyar.Nem tanítanak meg mindenféle szemetet csak tényleg azt amire az életben szükséged lehet tehát az életre is nevel.Emellett sokkal orientáltabbak az iskolák , sokkal jobban felszereltebbek , szinte mindenféle sportra van lehetőség (nem úgy mint itt) , lehet úszni , amerikai focizni , rögbizni , hokizni , baseballozni ...stb.Igazából ez angolszász oktatási rendszer nagyon hasonló van Angliában , Canadában is.Egy amerikai szakemberrel irodalomról nem nagyon tudsz beszélgetni de a szakmája amit tanult abból profi , nem úgy mint Magyarországon hogy mindent tanul de semmihez sem fog érteni.Ha Amerikába készülsz akkor hajrá ,hidd el megéri.
2011. nov. 7. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
31%
Szakbarbárokat nevelnek. Az iskolák azért jól felszereltek, mert az állam pumpálja az oktatásba a pénzt. Nálunk meg kivonják az oktatásból. Érettségi gyanánt egyszerű karikázós tesztet írnak (nem maguknak kell megválaszolni a kérdést, hanem kiválasztani egyet a 4 lehetséges válaszból).
2011. nov. 7. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Hát a nevesebb egyetemek a világon a legjobban.És az iskolák nagyon felszereltek , high-tech minden , és igen az állam pumpálja az oktatásba a pénzt na meg fizetős az oktatás.Ugyanígy van az egészségüggyel oda is pumpálva van a pénz meg az is fizetős és a legtöbb kórház a legmodernebb berendezésekkel van szerelve , csúcs technika mindenütt és máshogy állnak hozzád az ápolók is.USA-ban sokkal jobb az oktatás mint itt de a legjobb oktatás Finnországban van.
2011. nov. 7. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Amit eddig leírtak, hogy gyakorlatorientált, az igaz.

Nem tudják megmutatni még a saját hazájukat a térképen is, ez is igaz, de náluk az a felfogás, hogy erre nincs is szükség. Nem azt tanulják, hogy pl. hogy kell egy négy ismeretlenes egyenletet megoldani, hanem hogy hogyan számold ki, hogy mennyit költs benzinre, hogyan szerelj meg egy elromlott vízvezetéket, hogyan szervezd meg a saját életed stb.

A mi poroszos oktatáspolitikai mentalitásunkkal borzalmasan hülyéknek tűnnek, de a mindennapi életben sokkal talpraesettebbek, mint nálunk egy 100%-os érettségit abszolvált diák, aki marha okos, csak a tudását nem képes a gyakorlatban felhasználni.

Amúgy, hozzáteszem, az egyetemeik még a mi szemszögünkből nézve is világszínvonalúak. Aki komolyan veszi és tanul és akar is tanulni és többet tudni, az olyan sokat megtanulhat a Harwardon, a Yale-en, a Prictonon meg az összes többin, hogy köpni-nyelni nem tudsz tőle. Csak az a probléma, hogy nulla tanulással is átevickélhetsz az egyetemi éveken, ha van elég pénzed és akkor valóban csak egy papírod lesz, meg a konkrét szakmádban egy kicsivel több tudásod.


A hétköznapokról:

Egy kicsit később kezdődik a suli, mint nálunk. Talán 9-től van az első óra, de ebben nem vagyok biztos.

Általános, hogy a gyerek felkel, kényelmesen megreggelizik és utána még van egy kis ideje lefirkantani azt a házit, amit előző nap lusta volt megcsinálni, mielőtt jön az iskolabusz.

Az iskolabusz az iskola szolgáltatása. Lehet kérni. Viszont úgy, ha kilométerekre laksz az iskolától és senki más nem jár abba az iskolába még a közeledből sem, nem éri meg.

Az ilyeneket általában a szülők fuvarozzák. Vagy, ha van mondjuk 4-5 család, akik a többiektől és a sulitól is messze egy kupacban laknak, akkor gyakori, hogy az egyik apuka, akinek van egy nagy kisbusza, bevállalja, hogy ő minden reggel beviszi az összes gyereket az iskolába és akkor az ő kisbusza az iskolabusz. De van olyan is, hogy ezt a sulinál elismertetik és akkor hivatalosan is kirakhat egy táblát a kocsijára, amikor reggel viszi a gyerekeket az iskolába, hogy ez, funkcióját tekintve, egy iskolabusz.

Tehát később kezdődik a tanítás, viszont tovább is tart. Nincs napközi, meg ilyenek, minden évfolyamon délután 3-ig, 4-ig tartanak az órák, csak van egy hosszabb ebédszünet.

Az órák sokkal interaktívabbak. Nem a lexikális tudásra építenek, mint a magyar közoktatás, hanem arra, hogy ezt tudd is használni. Pl. rengeteg a gyűjtőmunka, csoportos feladatok, fogalmazásírás mint házi, projektek készítése, tudományos órákon kísérletek stb. Ehhez kapcsolódóan pedig rengeteg az órákon kívüli tevékenység is. Különböző sportok (mint azt már valaki említette), lányoknak pom-pom csapat, iskolai színjátszókör, iskolaújság stb.

Az egyetemek mind fizetősek és túlnyomórészt egy-egy egyetemi városba koncentrálódnak, tehát a hallgatók 99%-a vagy kollégista, vagy albérletben lakik. Illetve vannak a klubházak, amik ugye a filmekből ismerősek lehetnek. Ezeket az egyetem is pénzeli, de főleg külső támogatásból működnek. Öregdiákok, akik egykor oda jártak, milliókat költenek az ilyenek támogatására.

Ennek megfelelően a klubházaknak van saját profiljuk. Tudom is én, az egyik azt preferálja, hogy az ott lakók a matekot jobban tanulják. Erre pedig szerveznek különböző tevékenységeket, korrepetálást stb. Ha pedig valaki ennek segítségével szerez jó diplomát és helyezkedik el egy jó zsíros állásban, utána milliókat költ rá, hogy a klubház fennmaradjon és az új nemzedéknek is legyen lehetősége így feltörni.

Persze az egyetemen belül nem erről ismertek a klubházak, hogy ezek matekoznak, azok meg irodalommal foglalkoznak, hanem mondjuk arról, hogy ezek degeszre isszák magukat sörrel, azok meg éjjel-nappal k*rnak.

Viszont ezek a klubházak maguk döntik el, hogy kit vesznek be, míg a kollégiumokba szociális alapon, vagy az alapján, hogy mennyire tudja másképp megoldani bárki bekerülhet. Viszont a klubházakban (a több pénz miatt), sokkal jobbak a körülmények. Kész 5 csillagos szállodák.

Az USÁ-ban nincs nemzeti tanterv. Minden suli maga határozza meg, hogy mit tanít. Ennek meg van az az előnye, hogy egy suli specializálódhat valamire egy másik, kevésbé szükségesnek tartott tárgy kárára, viszont meg van az a hátránya is, hogy ha pl. egy egyház elveti az evolúció-tant, alapíthatnak egy iskolát, ahol Darwinról egy szó sem esik, csak a teremtés-történetről. Viszont ha az itt végzett diák tovább akar menni egyetemre, akkor kevesebb az esélye, mert ha ott felvételin rákérdeznek az evolúció-tanra, fingja sem lesz róla. Az pedig már nem érdekel senkit, hogy ez miért van így. Nem tudja, nem tudja. Akkor nem veszik fel.


Most hirtelen csak ennyi jutott eszembe. Ha van még kérdésed, szívesen válaszolok rá, ha tudok.

2011. nov. 8. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
bocsi az offért, csak érdekelne az, hogy Európa szerte csak nálunk ilyen az oktatás? Mármint ilyen tényanyag-orientált?
2011. nov. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Még az jutott eszembe utólag, hogy USÁ-ban a középiskolákban is kredit-rendszer van, mint nálunk az egyetemeken. Tehát nincsenek állandó osztályok sem.

Illetve az általános sulikban is hasonló van. Nem tudom, hogy ez általános-e, vagy csak abban az egy suliban van, amiről tudok (ha valaki tudja, világosítson fel), de van olyan is, hogy ott sincsenek állandó osztályok. Mondjuk egy évig van egy osztály, aztán következő évben elkeverik az évfolyam osztályait.

Ezzel a klikkesedést akarják megakadályozni. Légy nyitott, ismerj meg minél több embert és ne támaszkodj egy közösségre! Állj meg a saját lábadon, mert nem lesznek sokáig melletted ugyanazok, akik segíthetnek! Ugyanakkor viszont tanulj meg kapcsolatokat építeni és mindig nyitott szívvel járni a világban, hogy bárkivel jó kapcsolatot építhess ki!

Az, hogy ez mennyire valósul meg, más kérdés. De az elv, az ez.


Utolsónak: Kelet-Európában, tudtommal, általános ez a poroszos oktatáspolitika, ami nálunk is van. Talán még Németországban is.

Nyugat-Európában szerintem kicsit lazább már, de ott is inkább efelé hajlik. Ott sem annyira "szabados", mint az amerikai, de nem is annyira frontális, tömegoktatás-szerű, mint nálunk.

2011. nov. 8. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!