Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Van itt valaki aki érettségi...

Van itt valaki aki érettségi után rögtön amerikai egyetemre ment továbbtanulni (lent! )?

Figyelt kérdés

Milyen vizsgákat kellet letennetek? Európaiként mennyit kellett fizetni a tandíjra kollégiumra könyvekre stb.. ?

Lehet e dolgozni mellette ? és mindent amit tudtok írjatok légyszíves. Nem tudom hogy számít e de a columbia university-t néztem ki. Előre is köszönöm.


2011. aug. 16. 13:22
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Azért raktam pontokat mert amúgy nem engedi így kiírni de nem tudtam másképp megfogalmazni.
2011. aug. 16. 13:23
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Tizmilliokban merik a penzt amit be kell fizetni, es soksok millioban a megelhetesi koltsegeket. Osztondijat kapni europaikent nem lehetetlen, de nagyon problemas.Dolgozni nem hinnem, hogy nagyon akarnal a Columbia mellett, a legfobb almod az alvas lesz, hogy vegre... Egyebkent egyes szakok eseteben megkovetelik, hogy az utolso evben dolgozz valamit, de az csupan par, jellemzoen uzleti reszre vonatkozik, altalaban.


A Columbia egyebkent nem igazan undergrad. intezmeny, bar a campusa szep (bar Manhattan kozepesen se szep reszen van), es NYC a jatszotered, de undergrad. szinten az Ivy-k kozul Princeton a nyero. Bar persze a Harvard mindent ver :)

2011. aug. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem tudom olvasod e még, de te melyik egyetemre jársz ? Éd ti kifizettétek vagy kaptál ösztöndíjat ? Írnál még róla kicsit részletesebben ?
2011. aug. 20. 11:08
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Cambridge-ben csinaltam a BA-t es az MPhil-t, ami ott a mesterdiploma, es a "masik" Cambridge-ben a PhD-t csinalom most. Ezzel leszukitettem a kort ket egyetemre, de ha elarulom, hogy nem igazan realiakkal foglalkozok (reszben igen), akkor 80%-al ki lehet talalni melyik egyetemhez is tartozok :)


EU tagorszag allampolgarakent BA-ra kaptam angol allami hitelt, a szuloi segitsegen felul, mesterdiplomara kaptam valamennyi penzt, de az csak reszben fedezte a dolgokat (a tandij 70%-at, de a meglehetesbol egy fillert se), ott jobban zsebbe kellett nyulni, itt meg a doktorira "normal" osztondijat kapok az egyetemtol, ami standard, kb. ugyan annyi mindenkinek, barhonnan is jon. Boduletes mazli folytan egy eve van zoldkartyam is (3 eve vagyok itt), ezzel elvileg konyebb, de gyakorlatban a doktori eseteben ez sokat nem oszt vagy szoroz, de az megnyugtato, hogy nem fognak kirugni az orszagbol a vedes utan egy evvel, ha nem talalnek megfelelo allast.


Viszont BA-val kapcsolatban nagyon kozvetettek a tapasztalataim, tanitottam oket, de nem tudom pontosan az osztondijkerdeseiket, sajnos...

2011. aug. 20. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszi kitaláltam a másik egyetemet és köszi a választ :)Azt lehet hogy az alapképzést elvégzem Angliában a mesterképzést meg már a columbián ?Csak mert más oktatási rendszer stb..és azt honnan lehet tudni hogy az amerikai egyetemen melyik alap képzést fogadják el ? A válaszodat előre is köszi :)
2011. aug. 20. 21:26
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
A kepzes valoban mas, az angol BA 3 eves (a Bolognai rendszeru osszeuropai egysegesitesben is 3 eves, mar MO.-on is), sokal koncentraltabb, magyaran azt tanulod ami a szakod, nincsenek minorjaid. Az amerikai BA teoretikusan 3 eves, de a gyakorlatban 99.99%-ban 4 eves, van foszakod, mellekszakod, a liberal arts modell azt jelenti, hogy sokkal szelesebb kepzest kapsz..ami van akinek jo, van aki megorul tole, en megorultem volna, mert tudtam mi erdekel, es azt akartam tanulni, nem kotelezokeppen minden egyebet. A brit BA-t gond nelkul elfogadjak (kivetel jog es orvos, ott nagyon mas a kepzes, ez gondot jelenthet), nyilvan minel jobb eredmennyel kell mindel jobb egyetemen vegezni...:) De gondot ritkan okoz.
2011. aug. 20. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
És pl én Marketingre akarok menni akkor marketing alapképzést kell keresnem..vagy jó közgazdaságtan..?
2011. aug. 21. 08:15
 8/12 anonim ***** válasza:

Mesterkepzeseknel viszonylag tagabbak a lehetosegek abbol a szempontbol, hogy milyen BA-val jelentkezhetsz milyen mesterkepzesre, tehat mit tanultal BA alatt, es mit akarsz MA eseteben. Marketing alapkepzes emlekeim szerint nincs sem Cambridge-ben, sem Oxdordban, de nem tudok egyetlen masik hasonszoru egyetemrol sem az ocean innenso oldalan, ahol lenne. Jatekegyetemeknel lehet, hogy van, ezt nem tudom. Marketing viszont MA szinten van, persze, az emlitett ket egyetemen es koreben is, kiveve talan a Princeton-t, aminek nincs uzleti iskolaja. Ti. az uzleti iskolak foglalkoznak ezzel, azon MA es PhD kepzesre vannak tervezve, vallalati executive szinten, Cam-bn az a Judge, itt a HBS, a Columbiana a HBS. Az gond nelkul vegigviheto, ahhoz vezeto uton a kozgazdaszkepzes a leheto legaltalanosabb modell. Mas kerdes, hogy azok aztan vegkepp nem karitativ intezmenyek, vallalati vezetokre szakosodtak, es nem tudom milyen osztondijakat kinalnak. Valami biztos, de, hogy milyen eselyel lehet megkapni oket, azt nem tudom...de mint terv ez mukodokepes. Kozgazban Angliaban a legfrisebb listan sorban Oxford, Cambridge, LSE jonnek, aztan Heriot-Watt, Glasgow, Warwick, Durham, stb. Itt megnezheted a listat.


[link]


A jelenlegi brit "altalanos", listat itt talalod: [link]


Ez nyilvan evente valtozik, de valami kepet csak ad. Erdemes megnezed az ARWU-t is, az a legelfogadottabb, csak a tudomanyos eredmenyeket nezo vilagranglista


[link]


Esetleg meg a QS-t is megnezheted.

[link]


A listak metodikaja valtozo, igy a helyezesek is (de nem oriasi mertekben, olyan nincs, hogy valami az egyik vilagranglistan 50. legyen, a masikon meg 9.-ik), de ha atnezed oket, valami kepet kaphatsz az adott egyetem bel es kulfoldi elismertsegerol. (Anomaliak vannak azert, pl. az LSE-t es a Georgetown-t pusztan a kutatast nezve ilyen 200-300-as korbe sorolja az ARWU, ami elhiszem, hogy igy van, de ettol meg nagyon nagy preztizse van mindkettonek. Ezzel ellentetben hiaba rakja az ARWu az UC San Diego-t mondjuk a Duke ele kutatasi alapon, ezt nincs az az atlag amerikai polgar aki elhinne, de meg az akademiaban is csak mersekelten.)


Barmit is csinalsz, a legelso, hogy szerezz minel tobb informaciot. A neten szinten minden megtalalhato, csak tudni kell rakeresni - forumok, egyetemi honlapok, statisztikak, stb. Sok szerencset!

2011. aug. 21. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :) már biztos eleged van belőlem de valami tippet nem tudnál adni arra hogy ha esetleg rögtön gimnázium után Amerikába mennék akkor arra milyen mód van? Oké tudom milyen vizsgákat kell letenni de az érdekelne hogy hogyha lehetne jelentősen könnyíteni az anyagi terheken..a lakhatást nem muszáj finanszírozni mert arra összeszedem meg a szüleim segítenének csak a tandíjat kéne amennyire lehet csökkenteni..köszönöm az eddigi válaszaidat is :) pozitívan értékeltem mindet
2011. aug. 21. 13:34
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Elosszor is par fogalmat nem art megismerni, pl. [link]



A Columbia honlapjan ezt irjak [link]


[link]


Az utobbi elviekben azzal kecsegtet, hogy minden koltseget terit, es ezt a felvetelikor mar merlegeli, ergo, hogy ha felvesznek, akkor mennyi zset is kell beledolniuk. Ez elviekben tehat csak attol fugg, hogy hogyan is szerepelsz a felveteli(k)en, es persze a teszteken. Es persze, hogy a mikor rolad dontenek, mar mennyi penzt adtak i, hiszen nyilvan van egy eves keret, amit elkolthetnek erre a celra. Elviekben tehat ez kulonosebb papirmunikat plusszban nem jelent, de ecsak elvileg. Igyekezz mindent atragni tuzetesen, masik egyetemeknel is. Apropo masik egyetemek: az USA-ban, Angliaval ellentetben nincs korlatozas, hogy hany egyetemre jelentkezhetsz, es nincsenek egyeb megkotesek se (pl. mint Angliaban, hogy azonos evben nem jelentkezhetsz Oxfordba es Cambridge-be). Tehat csak ido, energia, es penz kerdese, hogy hany helyre jelentkezel.

A listat erdemes ugy oszeallitani, ,hogy legyen benne a csucs, amit elerni akarsz, kozepszinuek, amikre jo eselyel bekerulsz, es lejebb, amire ugy gondolod, hogy hacsak fejre nem allsz, akkor felvesznek. Columbia mellett logikusan merul fel a tobbi Ivy kozul pl. a Princeton (ami a top undergrad. intezmeny, egyebkent), Yale, Brown, Cornell, Penn, esetleg a Darth. Es a Harvard, persze :) Bar nem Ivy, ebbe a korbe tartozik mega Stanford es az MIT is, de ez utobbi persze nemileg -?- specializalt intezmeny. Szinten baromi eros intezmenyek meg, es az USNews-ben top 10 az UChicago, a CalTech (szinten specializalt) es a Duke. Nemileg lejebb a Johns Hopkins, Northwestern, Vanderbilt, Washington U in St. Louis, Rice, Notre-Dame, Emory..aztan haladunk egyre lejebb, es sanda gyanum szerint a felsoroltaknak kozul is a felerol nem is hallottal :) Itt egyebkent elojon az, hogy az allamokban a maganegyetemeket sokkal nagyobbra becsulik mint az allamiakat, es igy pl. a mindenhato USNews-en az UC Berkeley soha nem tudott betorni a top 20-ba, most is 21. kb. Igaz ehhez az USNews rangsorolasi metodusa is hozzajarul, ami pl. a kutatast kevesbe ertekeli, mint pl. egy tanar/diak aranyt. Ez persze nam azt jelenti, hogy barki azt gondolna, hogy pl. a NYU jobb, mint a Berkeley, de a vilagranglistakon sokkal elorebb vannak, osszehasonlithatatlanul elorebb tobb allami egytem, mint az amerikai"belsi" listakon.


A legjobb allami egyetemek, amiknek a diplomaja igencsak sokat er, kb. sorrendben az UC Berkeley, az UCLA, UMichigan, UNC Chapel Hill, UVirginia - ez utobbi mondjuk jo pelda arra, hogy valami az USA-ban hatalmas tiszteletnek orvend, de vilagviszonylatban szimplan csak "jo" egyetem. A fentieken felul igazabol szinte az University of California barmelyik egyeteme nagyon jo, a ket flagship Berkeley-en es UCLA-n kivul is, (kiveve Riverside-t, a mindossze hat eves Merced-et, es hatareset meg Santra Cruz) San Diego, Davis, Santa Barbara, Irvine, Nagyon jo meg, es vilagszerte nagyon elismert a University of Wisconsin-Madison, az UWashington, pl.


Erdemes szetnezni, lecsekkolni mit ajanlanak internat. diakoknak, milyen feltetelekkel, mire erzed magadat kepesnek, es igy osszeallitani egy listat kb. 10 egyetemmel, amikre jelentkezel is. Sokkal tobbre talan nem erdemes, kevesebbre pedig azert nem, mert itt altalanosan beveztt gyakorlat, hogy valaki pl. azert nem megy almai intezmenyebe, mert mashonnan tobb penzt kapott. Ha jelentkezel mondjuk 10 egyetemre, lesz, fokent az Ivy-k, amikbol mint a huzat vagnak ki, es jon a "Sorry, de iden kulonosen eros volt a jelentkezok felhozatalan, ezert sajnos" c. standard level. De lesz, ahova felvesznek, ha vagy eleg jo, es lesz ahol pl. korrekt penzt is adnak. Ezert erdemes tobb iskolaba jelentkezni - 30-ba aligha, de 15-be talan meg megeri. Ugy semmikeppen sem szabad jelentkezni, hogy csak egy, maximum ket iskolat pecezel ki,mert azok almaid vagyai - jelentkezz oda, de mashova is, hogy kissebb eelyel ess pofara a vegen. Es ez nem csaka felveteli eselyeire igaz, hanem arra is, ahogy irtam, hogy mennyi penzt kapsz egyes iskolakbol. Lehet kulfoldi diakoknal ez picit mas, mint a hazaiaknal, de utobbiaknal ez igy mukodik. Csak akarni kell, de nagyon, es persze meginkabb, tenni erte!



is, ezek affele elit foiskolak, kis diak, es ehhez kepest relative nagy oktatoletszammal, amik alapvetoen BA szintre szakosodtak. Kivalo oktatast kaphatsz, bar ezn a puszta networking miatt nem ertek egyet azzal, hogy valaki ilyenbe menjen, de ez egyeni velemeny.

2011. aug. 22. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!