Ha más országba (pl. Amerikába) szeretnék menni tanulni akkor ahoz mi szükséges?
Az Amerika Tortúra - Egyetemi követelmények a tengerentúlról
Mire van szükség ahhoz, hogy felvetesd magad egy jobb angol nyelvű egyetemre? A nyelvtudás mellett a kitartás, a szorgalom és az erős idegzet.
Nem tudtam, mire vállalkozom, amikor az Egyesült Államokat lőttem be tanulmányaim leendő helyszíneként. Naivan azt hittem, elég lesz egy 4,5 közeli átlag, egy felsőfokú nyelvvizsga, pár jó nevű tanár ajánlása egy egy ütős motivációs levél. Nem is tévedhettem volna nagyobbat. Persze az előbb felsoroltak is fontosak, de ahhoz, hogy egyáltalán kézbe vegyék az anyagodat, le kell raknod pár drága és idegesítő vizsgát. Először is a nyelvtudásodat kell bebizonyítanod. Erre a legtöbb helyen az IELTS- vagy a TOEFL-vizsgát szokták kérni, én az utóbbival próbálkoztam.
A vizsga négy részből áll. Kell írni (két rövid esszét), olvasni (három szöveget), hallgatni (töméntelen mennyiségű felvételt) és beszélni. Magyar egyetemistaként jó esetben rengeteg szakirodalmat olvastál, és még több sorozatot néztél angol nyelven, szóval nem jelent gondot az olvasott vagy hallott szövegek megértése, majd a hozzájuk tartozó kérdések megválaszolása. A probléma sokkal inkább a beszédkészséged felmérésénél jön elő. Emlékszel még, milyen volt a nyelvvizsga szóbeli része? Akkor felejtsd is el rögtön. A TOEFL kérdezője egy számítógép, neked pedig a mikrofonba kell diktálnod a mondandódat. Kérdéstől függően 20-30 másodperced van felkészülni, majd beindul a visszaszámlálás, és 45-60 másodpercben el kell hadarnod a mondandódat. Ami túl van az időn, azt nem hallgatják meg (de ettől még nem ajánljuk, hogy az idő lejárta után trágár üzeneteket küldj az értékelőnek).
Az elején személyes kérdéseket tesznek fel, például el kell mesélned egy kedves élményedet vagy a véleményed valamiről. Majd meg kell hallgatnod néhány beszélgetést, és össze kell foglalnod ezek tartalmát. Kellő gyakorlással meg lehet oldani, és egészen jó eredményeket lehet elérni. A kérdések - ha elég próbatesztet töltöttél ki korábban - általában kiszámíthatóak, de mindenképpen ajánljuk, hogy lapozz végig egy gyakorlókönyvet a vizsga előtti hetekben vagy iratkozz be egy tanfolyamra. Olcsóbb, mint újból kicsengetni 200 dollárt a sikertelen teszt után.
Az igazi horror
Ha sikerrel vetted a TOEFL akadályait, kezdődik az igazi rémálom. Eddig csak az bizonyítottad, hogy beszéled a nyelvet, de a felvételi előtt arra is kíváncsiak, hogy tudsz-e úgy gondolkodni, mint egy amerikai egyetemista. Ha meg vagy győződve arról, hogy az amcsik hülyék, és még egy majom is erőlködés nélkül el tudja érni a szintjüket, akkor a tesztek után gyökeresen meg fog változni a véleményed. A 18 éveseknek a sikeres SAT-vizsga jelenti a belépőt a college-világba, a mester- és doktori jelentkezésed sikeréről a GMAT, a GRE vagy valami más fura nevű vizsga eredménye dönt. Minthogy engem humán tudományok érdekelnek, a GRE-tesztet kellett letennem. A siker érdekében végigolvastam egy 500 oldalas gyakorlókönyvet, eljártam próbatesztekre a Fulbright-központba, és magamhoz vettem a 3500 leggyakrabban előforduló szó listáját, amit minden szabad percemben elővettem. Összességében két hónapot készültem a vizsgára, de ez semmi az amerikai egyetemisták 1-2 éves felkészüléséhez képest.
Össze-vissza követelmények
Míg az egyetemnek a nyelvi tesztek esetében megadják, milyen eredményeket várnak el (összesen és részfeladatonként is), addig a GRE követelményeiről nem tudunk semmi konkrétat. Nem hivatalos információk alapján egyes intézmények elvárják, hogy az eredményed a legjobb 5 vagy 10 százalékban legyen (a GRE teszt bizonyítványa tartalmazza, hogy a kitöltő hány százaléka végzett az egyes részeken rosszabbul nálad), miközben másoknak csupán az a lényeg, hogy ne legyél a legrosszabb harmincban. Van, ahol a vizsgaeredmény fontos része a felvételi eljárásnak, máshol csak arról dönt, hogy kaphatsz-e ösztöndíjat. Míg megint másokat nem is érdekli az eredmény, csak meglegyen a teszt. Ezért mielőtt nekilátsz, nem árt érdeklődni a fogadó egyetemednél, hogy tisztában legyél az elérendő céllal.
Kezdj el készülni!
A vizsgának van matek része is. Nem nehezebb ugyan a középiskolai szintnél, de gondolom, legtöbbünk az érettségi óta nem oldott egyenleteket, de még csak háromszögek területét sem számolta ki, annak meg végképp nem nézett utána, hogy van angolul a kerület vagy a befogó. Öreg hiba, most ennyivel is erősebb lennél. Ha a rendelkezésre álló 45 perc alatt mind a harminc feladatot meg szeretnéd oldani, ezeket mindenképp pótolnod kell. Ezt követi életed valószínűleg legkeményebb szókincsfelmérő tesztje, amellyel az angol anyanyelvű egyetemisták is rengeteget bajlódnak. Hogy miért? Képzelj el egy magyar tesztet, amiben olyan szavakkal bombáznak, mint a "szinekúra", a "komprehenzív" vagy a "decerebráció" és arra kérnek válaszd ki öt lehetőség közül azt, amelyik a leginkább kifejezi ezeknek az ellentétét. Egy másik feladatban pedig meg kell találnod mondjuk a "kóda" és a "zene" szavak közti analógiát, hogy kiválaszthasd öt lehetőség közül azt a szókapcsolatot, amelynek tagjai ehhez hasonlóan viszonyulnak egymáshoz. Gondolom, a legtöbben hozzám hasonlóan a fejeteket vakarjátok, ha ilyeneket láttok, pláne angolul. Végül következik a szövegértés és mondatrész-kiegészítés feladat. Összesen harminc kérdés és harminc perc, majd az egészre két esszé teszi fel a koronát. Hogy én milyen eredményt értem el, arról inkább hallgatnék, de ha adhatok Neked egy tippet, akkor kezdj el idejekorán készülni. A legjobb lenne most azonnal.
/MOHA magazin, 2011 január, a cikket írta: Sz.Gy.I./
Ingyen az USA-ban!
Yale University:
Külföldi diákok többszintű képzésre jelentkezhetnek: a Yale college hároméves alapképzéseket kínál, míg a Graduate School of Arts and Sciences-en mesterfokú diplomát lehet szerezni, vagy doktori programokat végezni. Mindegyik képzési formához tartozik megfelelő finanszírozás, ami teljes mértékben a szükségletekhez igazodik, szemben a legtöbb egyetem teljesítményalapú ösztöndíjaival.Ezenkívül van lehetőség az egyetemen dolgozni is a tanulás mellett. Az ösztöndíj mértéke átlagosan 32.800 dollár, de ha szükséges, ez az összeg akár 46.000 dollár is lehet ÉVENTE. ...azonban legtöbbször csak a tandíjat vagy annak egy részét finanszírozzák, így a mindennapi élethez szükséges pénzt más forrásból kell előteremteni, például a helyben ajánlott diákmunkákból.--->www.yale.edu
Az egyetemi jelentkezés online működik, amelyhez mellékelni kell egy ajánlólevelet, az érettségi bizonyítvány/index/diploma hitelesített angol változatát, és egy motivációs levelet vagy tanulmányi tervet, melyben részletesen meg kell határozni a célokat és a jövőbeni terveket. Ha úgy döntöttél, belevágsz egy amerikai ösztöndíj megpályázásába, arra számíts, hogy a procedúra nagyjából egy évet vesz igénybe, ezért ne halaszd a döntést az utolsó pillanatra. A leadási határidők általában november és január között vannak, így legközelebb csak a 2011/2012-es* tanévre lehet majd jelentkezni.
/MOHA magazin 2010 január, a cikket írta Kovács Réka/
Most jöjjön az én véleményem:
* a 2010-es MOHA alapján, nem írtam át az évszámot.
A MOHA egy ingyenes, egyetemi magazin, ami havonta jelenik meg. Az első cikk nyilván már egy diplomás ember megpróbáltatásairól szól (Téged a SAT vizsga fog kínozni, de arról nem tudok írni semmit), viszont szép képet ad arról, hogy mekkora feladat áll előtted. A második cikk pedig megmutatja, hogy a Yale mennyit fizet neked ösztöndíj címén, feltéve, ha egyáltalán elnyered. Lehet, hogy fedezi az ösztöndíj a tandíjat, lehet, hogy nem, így a szüleidnek keményen kellene szponzorálniuk Téged, még úgy is, hogy kint munkát vállalsz. Amiért dolgozol, abból a fogsz élni, a szüleid a hiányzó tandíjat fizetik.
Kívánom, hogy legyen kitartásod, hogy megvalósítsd az álmodat! Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!