Miként lehet egy magyarországi orvosi diplomával elhelyezkedni az Egyesült Államokban?
szintem elsőnek honosítani kell a diplomát és utána mehetsz rezidenskedni és utána el kell végezned a kint szabályoknak megfelelően a szinteket
Orvosi tanulmányok az Amerikai Egyesült Államokban
Az Egyesült Államokban az orvosdoktori végzettség megszerzése sok éves, több oktatási szinten átívelő tanulási folyamat eredménye.
Az ehhez vezető út első lépése a középiskolát követő, Bachelor’s fokozatot adó, négy éves alapképzés (undergraduate college) elvégzése. Az undergraduate tanulmányok még nem jelentenek orvosi jellegű képzést, de bizonyos tárgyakban a hallgatónak célszerű erős alapokat szereznie. A intézmény kínálhat orvosi előkészítő képzést, ún. premed curriculum-ot, ami segíthet eleget tenni annak a felvételi követelménynek, hogy az elvégzett kurzusok között megfelelő arányban legyen biológia, fizika, szerves- és szervetlen kémia, matematika, társadalom- és humántudományok.
Az ezt követő, ugyancsak négy éves orvosi egyetemre, medical school-ba küldött felvételi anyag fontos elemei a következők:
milyen tárgyakat és milyen átlageredménnyel (GPA) tanult a hallgató,
s hogyan teljesített a felvételi vizsgán (MCAT). A felvételi vizsga, a Medical College Admission Test – MCAT négy részből álló, számítógépes, feleletválasztós teszt. A vizsgára az Association of American Medical Colleges (AAMC) honlapján keresztül lehet jelentkezni: www.aamc.org/students/mcat/start.htm
Részei:
Verbal Reasoning,
Physical Sciences,
Writing Sample,
Biological Sciences.
A fentiek mellett nagy súlya van az ajánlóleveleknek,
a gyógyító és rehabilitációs környezetben szerzett tapasztalatoknak,
az önkéntes munkának,
a tanulmányokon kívüli tevékenységnek (extracurricural activities),
a vezetői képességeknek (leadership role)
és a jelöltnek az interjú során megmutatkozó egész személyiségének.
A medical school elvégzésével a hallgató megkapja az M.D. – Doctor of Medicine szakmai fokozatot, s ezzel befejezte az undergraduate medical tanulmányait.
A következő lépés, a mesterképzés (graduate medical education) készíti fel az orvosokat – a rezidensi (residency) programon keresztül – egy szakterület gyakorlására. Ez az a szint, ahol a magyarországi orvostudományi egyetemeken orvosdoktori diplomát szerzett hallgatók bekapcsolódhatnak az amerikai felsőoktatásba.
A rezidensként kórházi gyakorlatban való részvétel feltétele az, hogy a jelölt előzetesen megszerezze az Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) tanúsítványát (Standard ECFMG Certificate). Ennek követelményei:
A jelöltnek olyan egyetemen kell végeznie, amely a végzés évében szerepel a FAIMER International Medical Education Directory (IMED) adatbázisában.
A jelöltnek diplomája hitelesített másolatával és fordításával kell bizonyítania, hogy orvosi tanulmányait befejezte.
A jelöltnek rendelkeznie kell olyan dokumentumokkal, amelyek igazolják, hogy abban az országban, ahol az orvosi tanulmányait végezte, jogosult praktizálni.
Az ECFMG visszaigazolást kap a jelölt egyetemétől a dokumentumok hitelességét illetően.
Le kell tennie a következő vizsgákat:
United States Medical Licensing Examination (USMLE) Step 1 és Step 2
Test of English as a Foreign Language (TOEFL)
A USMLE részei:
Step 1 (basic medical science), 336 kérdés, 8 óra tesztidő: anatomy, behavioral sciences, biochemistry, microbiology, pathology, pharmacology, physiology, interdisciplinary topics
Step 2 CK (Clinical Knowledge), 352 kérdés, 9 óra tesztidő: internal medicine, obstetrics and gynecology, pediatrics, preventive medicine, psychiatry, surgery, other areas
Step 2 CS (Clinical Skills), 12 beteg, szimulált klinikai környezet, kb. 8 óra tesztidő: Integrated Clinical Encounter (ICE), Communication and Interpersonal Skills (CIS), Spoken English Proficiency (SEP)
A Standard ECFMG Certificate birtokában lehet letenni a harmadik szakmai vizsgát:
Step 3: 480 feleletválasztós kérdés, kb. 9 számítógépes eset-szimuláció: Clinical Encounter Frame és Physician Task
Jelentkezés a vizsgákra:
Step 1, Step 2 CK és CS: Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG)
Step 3 információ: Federation of State Medical Boards (FSMB)
Az ECFMG Certificate megszerzése ill. a Step 3 után lehet jelentkezni a National Residency Matching Program-ra. Az NRMP csak adminisztrálja a programot, a jelölteknek közvetlenül a kórházigazgatókkal kell felvenniük a kapcsolatot és párhuzamosan regisztráltatniuk magukat a programban.
Információ a residency programokról (American Medical Association – AMA):
Graduate Medical Education Directory (nyomtatott adattár)
FREIDA Online
A program folyamán szerzi meg a jelölt a szakképesítését. A végső engedély elnyeréséhez abban az államban is eleget kell tennie a speciális (pl. vizsga-) kívánalmaknak, amelyben praktizálni szeretne (Federation of State Medical Boards – FSMB).
Ha a magyar, orvosdoktori diplomával rendelkező hallgató nem mint orvos, hanem mint kutató akar az Egyesült Államokban továbbtanulni, vagyis nem akar részt venni a betegellátásban, akkor nem szükséges megszereznie az ECFMG Certificate-et. Graduate Master’s (esetleg közvetlenül PhD) programra jelentkezhet, melyeknek felvételi vizsgái a Graduate Record Examinations (GRE) és a TOEFL.
Szia! Nem vagyok orvos, csak az USA-ban elek es annyit szeretnek neked mondani, hogy van ra lehetoseg es nagyon nagy igeny van az egeszsegugyisekre, foleg noverekre, masodreszt orvosokra. Az orvosaim 80%-a kulfoldi volt eddig, ok itt tanultak egyetemen es ugy maradtak itt (mert ezzel el lehet helyezkedni). Szoval 2 lehetoseg van. Vagy egyetemet itt vegzel vagy a diplomadat honosittatod. A honositason en is keresztul mentem, nem egyszeru dolog es van annak is koltsege, de megoldhato.
Nezegess allasokat a neten, hogy talalj szponzort. Meg olyan oldal is van, ahol direkt a hianyszakmakra keresnek kulfoldrol szakembereket. Pont a napokban lattam teljesen veletlenul, de sajnos nem emlekszem a nevere es most nem talalom, de vmi visa volt az oldal cimeben.
Legyen kezdotoked es persze angolul tanulj meg tokeletesen, amennyire csak lehet. Mi a szakteruleted? Mennyire tudsz angolul?
Ohh, nagyon köszönöm a válaszokat.
Két eléggé különböző terület érdekel kb. ugyan olyan mértékben, persze megvannak mindegyiknek a maga pusszai és mínuszai, és ezek a patológia és idegsebészet. Egyikből sincs elegendő Magyarországon, s úgy tudom, idegsebész-neurológus az USA-ban is nagyon keresett.
Angolból még gimnáziumi időkből maradt egy állami felsőfokúm (origo c1),azóta nem felejtettem, mivel egyetem alatt is (3,5 évet) tanultam, ráadásul szaknyelvet. Elmondható, elég jól beszélek angolul.
Honnan érdemes szerinted indulnom? A honosítási folyamat (mondjuk hónapokban és dollárban kifejezve) milyen időbe és pénzbe kerül?
A honositas ugy mukodik, hogy egy fuggetlen (privat) amerikai szervezethez kell fordulnod es nekik postan elkuldeni a dokumentumokat. Ilyen szervezet rengeteg van az orszagban es mindegyik nagyon eltero aron dolgozik. Nagyon fontos, hogy akkreditalt szervezetet valassz (NACES), ezekbol is rengeteg van. Itt talalsz egy listat: [link] Ha a szervezetekre kattintasz, az arakat is megtekintheted a honlapjukon es irnak arrol reszletesen, hogy mit es hogyan csinalnak a honositas soran. Vannak mas szervezetek is, amiket lehet, hogy elfogad a munkaadod vagy nem, a munkaadon sok mulik, igy mindig tole kozvetlen erdeklodd meg, hogy mit kernek. Ez "foreign transcript/document evaluation" neven futo procedura, szoval igy erdemes rakeresned.
Az is egyeni, hogy mennyi ido alatt csinaljak meg, rush service-t is lehet rendelni, amivel akar par munkanap alatt megcsinalhatjak, azonban azert plusz penzt kell fizetni. Olyan 100-150 dollar plusz egyeb dijak vagy ekoruli osszeg realis velemenyem szerint a normal elbiralasi idejuert. Nekem 1 honap volt korulbelul, de az is mas eset...mas a course-by-course meg ha nem olyan reszletes. Mikor keszen vannak, kuldenek neked egy papirt es azon lesz rajta minden. Az olyan, hogy vegulis az a papir lesz a magyar diplomadrol szolo, amerikai dokumentum, ami bizonyitja, hogy meg van a megfelelo szaktudasod.
Ket fo tipusu ertekeles letezik. Van a course-by-course meg a general equivalency. Mielott megcsinaltatod, tudd meg, hogy a munkaadod melyiket keri, mert ha nem a megfelelot csinaltatod meg, nem fogjak elfogadni (alt. az elsot azok csinaltatjak, akiknek nincs befejezett diplomajuk, csak kreditjuk, a masodikat meg azok, akiknek van diplomajuk es ezt akarjak bizonyitani, de ez szakmatol, munkaadotol is fugg, meg kell tudni, mert foleg a te szakmadban mas kovetelmeny is lehet!). Minden munkaltato maga dont, hogy mit ker, mert olyan is van, hogy elkerhetik az amerikai college transcriptet is, amin minden targy es jegy fel van tuntetve course-by-course szoval toled is kerhetik, ezekre mind ra kell kerdezni a munkaadonal.
Tehat ez annyira nem koltseges procedura. Mas koltozessel, letelepedessel kapcsolatos koltsegek viszont magasak lehetnek.
Ha esetleg van meg kerdesed, szivesen valaszolok, ha tudok.
Kedves utolsó fogorvosoknál is így működik vajon? Bocsánat kérdező,hogy belekérdezek,de én is megnéztem ezt az adatbázist, és szerintem ez az általános orvosokról szól,aztán lehet tévedek,mert a végzettség megnevezéséből indultam ki...amúgy valószínűleg minden akreditált orvosi egyetem benne van, kérdés létezik e olyan,ami nem az? Én amúgy nem Magyarországon tanulok,de én is kacérkodom a gondolattal...
Sok sikert neked kérdező!
Csak nyugodtan :)
Igazából én is szégyennek érzem, hogy ez idő alatt nem tájékozódtam erről, de nálunk sajnos emiatt hátrány ér egyeseket, ha arra készülnek, hogy elhagyják Magyarországot. De nagyon köszönöm a kedves Válaszadónak, hogy volt szíves tájékoztatni!
Kedves elozo!
Minden eu. dolgozora van igeny. Fogorvosokra is. Egyebkent a fogorvosok Ny-Europaban is nagyon keresettek. Tudtommal minden magyar egyetem akkreditalt, amit a felsooktatasi tajekoztatoban talalsz, tehat ha te fogorvosnak tanulnal Magyarorszagon, 100%, hogy akkreditalt kepzest vegeznel, de nem tudom, hogy melyik orszagban tanulsz, igy arrol nem tudok nyilatkozni. Viszont nagyon egyszeruen megallapithato az akkreditacioja a sulidnak. Ugyanis ha felhivod a honosito szervezetet vagy emailt irsz nekik, meg tudjak mondani. Van egy listajuk es ha azon rajta van, akkor akkreditalt, ha nincs, akkor meg nem. Nekem ugy volt, hogy a honosito szervezetemnek volt egy listaja online es ott volt az en magyar egyetemem is, igy tudtam, hogy akkreditalt.
Van tobb ilyen akkreditalt szervezet, ami a kreditek elismereset vegzi meg azokon kivul is, amit latsz a NACES oldalan, de szerintem ebbol boven eleg 1-et valasztani. Fontos, hogy akkreditalt szervezet legyen, mert az USA-ban ez nem olyan egyertelmu, mint Magyarorszagon.
Az USA-ban ez mashogy mukodik, mert sok egyetemnek nincs akkreditacioja sem (meg). Az pedig a kreditek elfogadtatasanal, munkakeresesnel nagy problemat tud okozni, persze kell kifutasi ido (par ev), amig megszerzik az akkreditaciot, szoval ertheto ez. Epp ugyanigy vannak olyan szervezetek, amelyeknek nincs meg a megfelelo akkreditaciojuk, megis vegzik a kreditelismertetest...szoval ne hagyjatok behuzni magatokat a csobe. Mindig meg kell nezni, hogy a munkaadotok milyen akkreditacio szerinti papirt ker, nagyon fontos!
Egyebkent az USA-ban ket fo tipusu akkreditacioja van a felsooktatasi intezmenyeknek: regionalis es orszagos, de ezek megteveszto fogalmak lehetnek elsore. Ezt csak azert irom le, hogyha itt tanultok, tisztaban legyetek ezzel, mert nagyon fontos (hatha valakinek hasznos ez az info). Ha egy egyetem regionalisan akkreditalt, az a legjobb, mert arrol az egyetemrol barmilyen mas egyetemre at lehet vinni kreditet illetve azt a diplomat barhol elfogadjak az orszagban. Egy csupan orszagos akkreditacioval rendelkezo egyetem (sok van beloluk!) olyan, hogy csak az orszagos akkreditacioval rendelkezo egyetemek kotelesek atvenni onnan kreditet, a regionalisak (amelyek alt. nivosabbak, mert tobbet teljesitettek akkreditacio teren), nem veszik at a krediteket es a munkaadok egy resze is utana nez az akkreditacionak es talalkoztam olyan emberekkel, akiknek fenntartasai voltak az orszagossal. Szoval ezek az alap dolgok, amikre figyelni kell.
"Igazából én is szégyennek érzem, hogy ez idő alatt nem tájékozódtam erről, de nálunk sajnos emiatt hátrány ér egyeseket, ha arra készülnek, hogy elhagyják Magyarországot."
Errol a magyar egyetemeden nem is tudsz tajekozodni, ugyanis nekik errol fogalmuk sincs. Az amerikai munkaado vagy felsooktatasi intezmeny a donto abban, hogy mit kell tenned es ez mindenhol mashogy mukodik, mert itt nincsenek olyan kotott szabalyok; minden egyes egyetemnek is teljesen kulonbozo felveteli kovetelmenyei vannak. Ezek nem kozpontositott dolgok, mint Magyarorszagon. Az egyetemeden ne hallgass senkire, mert lehet, hogy felre fognak tajekoztatni! Ahogy mondtam, mindig annak az igenye szerint kell a dolgokat csinalni, aki alkalmaz. Ok szabjak meg, hogy mit kernek. Erre kell elso korben osszpontositani.
Kedves előző!
Az egyetemem akkreditált, igazából csak azért tettem fel a kérdést,mert számomra fura volt az,hogy létezik egyáltalán nem akkreditált orvosi egyetem? De ezek szerint az USA-ban létezhet. Az adatbázisra irányult a kérdésem, ott benne van az egyetemem, de ott nincs szakokra bontva, általánosságban ír minden egyetemnél, és ezért gondolom,hogy ott az általános orvosi diplomáról írnak, vagy oda kell érteni a fogorvosit is? Amúgy ez lehet kicsit hülye kérdés volt, de tényleg nem egyértelmű,hogy hogy értik,bár gondolom ha az általános orvosit elfogadják onnan,akkor a fogorvosit is. Ez a regionális és országos akkreditáció viszont egy sötét folt. Ez min múlik? Tudom utána kell majd kérdeznem,hogy hova tartozom,de még pár évig ráér,viszont szeretnék előre felkészülni, és nem elkapkodni a dolgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!