Mi módon lehet külföldön tanulni, hogy működik ez az egész ( egyetem)?
Mielőtt meg akarnátok ölni hogy életképtelen vagyok vagy hogy nézzek utána a Googleben, szeretném leszögezni hogy 16 vagyok, csak szeretek előre tervezni, 16 évesen még csak nem baj hogy nem látom át a világ összes dolgát, az egyetemre való jelentkezést vagy a külföldön tanulást.
Nem tudom hogy mi alapján kell variálni az egyetemeket között, engem az elhelyezkedése, erőssége, a tandíja érdekelnek, meg persze a vélemények.
A matek és fizika kifejezetten érdekelnek, mérnöki szakban gondolkodnék. Továbbá mindig is Olaszországba vágytam, ezért most is arrafele néztem egyetemeket.
Szimpatikus főként a bolognai egyetem, és utána olvastam meg minden, de úgy érzem hogy nem látom át a dolgokat. Miért érdemes külföldön tanulni? Nagyon nehéz? Vagy akkor már maradjak Magyarországon? Annyi kérdésem lenne de nehéz őket megfogalmazni…
Kimondottan bolognai egyetemekkel nincs tapasztalatom, de én azt javaslom, hogy ha meg tudjátok fizetni a kint élést és elég jól megy az angol vagy az olasz ahhoz hogy azon a nyelven tanulj, megéri megpróbálni. Nyelvtanulásnak is jó, világot is látsz, önállósodsz. Maximum rájössz hogy nem neked való.
Jó dolog hogy 16 évesen már vannak terveid, nyilván ez a jövőben változni fog, de jó már most utána nézni a dolgoknak. Mindenképp beszélj a szüleiddel, ők támogatnák-e, mit gondolnak.
Az egyetemek oldalán mindig nagyon alaposan nézz körül, illetve angol vagy olasz nyelven véleményeknek, tapasztalatoknak menj utána.
Ha esetleg úgy alakul, hogy mégsem mennél ki, remélhetőleg Erasmus még lesz akkor mikor egyetemista leszel, azzal támogatással is ki tudsz menni rövidebb időre (persze nem ingyen, nem elég az a pénz amit kapsz)
1. Vagy egyből külföldre mész érettségi után alapszakra.
Sokan csinálják így, a vezető gimnáziumok érettségizettjeinek fele külföldön landol. Ehhez egyénileg kell utánanézned a kiszemelt egyetemek felvételi eljárásainak. Például a bolognai egyetemen: [link]
2. Beiratkozol egy magyar egyetemre és kimész egy évre ösztöndíjjal a 2. év után. Ezt az ösztöndíjat jelenleg az Erasmus program biztosítja. => Ehhez először nyilván egy magyar egyetemre kell bekerülnöd, és ott jó jegyekkel elevickélned.
3. Magyar alapszak után külföldre jársz mesterszakra. Tehát három évet lehúzol itthon BSc programon (közben kimehetsz Erasmussal fél vagy egy évre Olaszba’, ld. a 2. pontot); és utána lépsz MSc-re külföldre.
Figyelj arra, hogy az 1. és 3. pont tandíjas lehet, esetenként elég magas. Rendesen utána kell nézned. És a kinti megélhetési költségeiddel is számolnod kell.
Köszönöm, mostmár átláthatóbb
Akinek van külföldi egyetemmel, bármilyen mérnöki sulival, vagy olaszországi egyetemmel tapasztalata az leírhatná pl hogy milyen ott a tanítás, nehéz-e, milyen a suli melletti élet, mennyire voltak barátai ott stb
Nekem van külföldi egyetemmel tapasztalatom, külföldi MSc-m és PhD-m is van, de mind a kettőt munkahely mellett levelezőn szereztem, azaz nem fiatalként.
Általában véve a külföldi egyetemek nagyon jó színvonalúak. Nézd meg az egyetemek rankingjét a Times Higher Education-ön. Például a Bolognai Egyetem nagyon jó középkategóriás egyetem: [link]
(Azért írom a 155. helyre, hogy középkategóriás, mert a top kategória mondjuk a top 20, top 50 vagy top 100, de hazai viszonylatban nyilván ez egy top-top-top egyetem lenne.)
Nálunk Írországban több olasz (matematikus) oktató is volt, pedig az ír egyetemek is ugyanez a kategória kb. (top 200), innen gondolom, hogy legalábbis a matek területén az olaszok eléggé hasítanak.
Barátok, buli, csajok/pasik stb.: az ilyen nemzetközi egyetemeken, városokban nagyon könnyű barátkozni, főleg az olaszokkal. Barátságos, aranyos népek, és az egyetemeken amúgy is rengeteg a nemzetközi diák.
A Bolognai Egyetem Olaszország legnehezebb, legjobb és legdrágább egyeteme. Azt személy szerint nem tudom, hogy tényleg a legnehezebb-e, viszont nagy a hírneve.
Igaz nem ott, hanem másik olasz egyetemen voltam Erasmussal, de hátha hasznos lesz. Sokkal több óra volt mint itthon, heti 3x-4x volt egy kurzus, ami a végén sokkal több órát jelentett, mint az itthoni heti egyszeri óra. Vizsgázni lehetett menni június-júliusban, decemberben-januárban és szeptemberben is. Ahhoz, hogy valaki mehessen szeptemberben nem kellett megbukni nyáron, elég volt csak úgy dönteni, hogy az illető akkor szeretne menni.
[link] Rákerestem a mérnökire a Bolognai Egyetemen, ezeket találtam.
Sok szaknál kérnek egy TOLC nevű vizsgát. Ez nem egy egységes vizsga, jelenkezőnként eltér. [link]
[link] Ez is hasznos lehet.
[link] Itt sok esetben csak nem EU állampolgárt említ.
A felvételi egyetemenként eltérő lehet. Ha olaszul szeretnél tanulni, akkor nemzetközi nyelvvizsga az elfogadott, pl. CILS.
Olaszokkal nekem eltérő tapasztalataim voltak. Vannak nagyon jó olasz barátaim, viszont sok esetben az olaszok inkább csak felszínesek és akkor kedvesek, amikor nekik jó. Beszéltünk is egyszer órán arról, hogy itt kevesebb barátja van az embernek, de sokkal mélyebb, míg a mediterrán népeknél sok van, de igazából senkit sem érdekel annyira a másik. Ha megnézed az olaszok Magyarországon facebook csoportot az egész azzal van tele, hogy undorító stílusban írnak a magyarokról. (De ez persze emberfüggő is.) Ezt csak azért írom, mert sokan csak azért akarnak odamenni, mert ott mennyire kedvesek, jófejek és a végén csalódhat. (Több ismerősöm, aki hosszabb ideig kint volt tapasztalta ezt.)
Azt is nagyon meg kell nézni, hogy az adott egyetemen az adott szakot tanítják-e angolul, vagy csak az adott ország nyelvén. Legalábbis én Erasmus kapcsán néztem utána ennek, és sok egyetem (pl. olasz egyetemek is) azért estek ki, mert csak olaszul (vagy más nyelven) lehetett volna tanulni.
Ezenkívül ha kint akarsz tanulni, az se mindegy, hogy van-e ingyenes oktatás vagy egy egész vagyont ki kell-e fizetni (és az belefér-e a szüleidnek), tudsz-e valami ösztöndíjra pályázni stb stb.
Aztán a Brexit óta Nagy-Britanniában sok egyetemen nem nagyon vesznek fel külföldieket (mármint elméletben igen, gyakorlatban meg jó eséllyel kiszelektálnak).
Ezekért a válaszokért már megérte feljönni a gyakori kerdesekre.
Köszönöm!
Angolul és olaszból valószínűleg meglesz a felsőfok mire odajutok, de nem tudom hogy a nemzetközi nyelvvizsgát hogy lehet letenni
Mindenképpen olasz egyetemek érdekelnének, akár mások is, nem feltétlen a bolognai
Ötös vagyok.
Én letettem a Cils-t C1-es szinten. Studio Italiaban lehet rá jelentkezni és ott is tartják. Ha kérdésed van vele kapcsolatban írj nyugodtan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!