Mennyi az esélye egy magyarnak amerikai egyetemen tanulni?
Sziasztok!
Gimnazista vagyok és még nyilván van időm az érettségiig nem árt gondolkodni.
Jó tanuló vagyok,az érettségiig lesz minimum 2 nyelvvizsgám,országos/nemzetközi eredmények és a sportot is újra elkezdem,tudok hangszereken is játszani,nagyon szeretem a művészetet.
Az iskolánkban van lehetőség kimenni az USA-ba 1 évre és ott tanulni szóval jelenleg az a célom hogy nekem is legyen lehetőségem rá.
Nagyon szeretem a nyelveket szóval elboldogultam eddig külföldön akárhol voltam.
Nem tudom mit kellene még tennem hogy esélyesebb legyek arra hogy felvegyenek.
A másik dolog pedig a tandíj... egy átlag magyar nem igazán tudná fizetni és baromi drága egy egyetemre a tandíj az usaban,nyilván egyetemtől függ.
Ösztöndíjjal és diákmunkával bárhogy gyűjtögetnék nem hiszem hogy hamar összejönne.
Egyébként a Columbia Universityre gondoltam.
Nem tudom ki tudnánk e fizetni a tandíjat,nem vagyunk se szegények se dúsgazdagok.
Vagy gondoltam még hogy ott csinálom a másoddiplomát és addig ia gyűjtöm a pénzt rá vagy valami másik opció.
Nem tudok sokat az egyetemekről szóval aki jártas ebben a témában és tudna választ adni a kérdéseimre annak megköszönném.
A jobb amerikai egyetemeken csillagászatiak a tandíjak (tipikusan 30 ezer dollár évente), s akkor még nem is beszéltünk a szállási és megélhetési költségekről, amelyek alsó hangon is évi 15 ezer dollárra rúgnak. Ráadásul az első teljes év tandíját egy összegben, előre ki kell fizetni, hogy egyáltalán hallgatói vízumot kaphass és beengedjenek az országba. S mivel hallgatóként legfeljebb heti 20 óra munkavégzés engedélyezett, s óránként örülhetsz, ha 20 dollárt keresel, ez heti 400 dollár bevétel, az pedig egy évre 20 ezer dollár. Más szóval diákmunkával az évi 45 ezer dolláros költségnek még a felét sem tudod kitermelni. Mindebből pedig az következik, hogy a terved még diákmunka mellett is csak akkor véghezvihető, ha a szüleid beszálnak olyan évi 8-10 millió forinttal.
A mesterképzésen kicsit más a helyzet, mert pályázhatsz ösztöndíjakra, amelyek a tandíjat fedezik és némi költőpénzt is nyújtanak. De persze mondanom sem kell, hogy ezekért az amerikai ösztöndíjakért világszerte óriási a tülekedés, és reális esélyed csak akkor van, ha valami egészen kimagaslót tudsz felmutatni, például az itthoni professzoraid olyan ajánlóleveleket írnak rólad, amelyben kivételes tehetségnek állítanak be.
Bocs, ha egy kicsit elkeserítő volt mindezt olvasni, de ez a jelenlegi realitás.
Mesterre vagy még inkább Phd-ra azért könnyebb kijutni, egyetemről így mentek ki páran USA-ba habár egy Yale Phd hallgató kivételével azért nem Ivy League szintű egyetemekre kerültek be. Alapszakot én a helyedben elengedném, ha nem dúsgazdag a családod.
Ha ki tudsz menni egy évre az iskolával az a nyelvtanulás miatt nagyon hasznos lenne, az "elboldogulni" szint nem elég mikor sok jelentkező angol anyanyelvű vagy azon a szinten beszéli.
Ha Mo-n végzed az alapszakot azért van lehetőség extra dolgokat felmutatni. Erasmust tudom javasolni ami megdobhatja a jelentkezésed meg amúgy is egy szuper lehetőség, illetve hogy vegyél részt a HÖK vagy egyéb egyetemi szervezetek munkájában, jelentkezz demonstrátornak, TDK-ra,szakmai versenyekre. Sok egyetemi oktató szereti ha vki ennyire lelkes és akkor ők is segítenek plusz lehetőségekkel (pl. beszerveznek konferenciákra vagy publikációkban lehetsz társszerző).
Ami kicsit szívás hogy egyfelől órákon is nagyon jól kell így teljesítened másfelől sok szabadidőd elmegy az extra programokkal, de jobb esélyeid lesznek ösztöndíjakra.
Köszönöm a válaszokat,hasznosak számomra.
Még New York University is szóba jöhet.
Nem tudom sikerülhet e de nem lehetetlen nyilván.
Gondolkodtam én is pl mesterképzésen mert reálisabbnak tűnik.
Van még időm és addig próbálok vért izzadni hogy kiemelkedő legyek.
Beszéltem erről a szüleimmel.
Azt mondták tudnánk fizetni a tandíjat szóval ez kevésbé lesz gond.
Mit kellene tennem hogy esélyesebb legyek?
A felveteli menetet nem tudom, de azt igen hogy a tandijak nagyon magasak.
Ha a szuleid kifizetek akkor egyszerubb, de igy is kell penz a kiutazashoz, szallasra, kajara, kozlekedesre. Ez siman lehet evente 20 ezer dollar is de ennek a szallas a legnagyobb resze.
"Azt mondták tudnánk fizetni a tandíjat szóval ez kevésbé lesz gond."
Lol. Talán mutasd meg nekik ezt a honlapot:
A 22/23-as tanévre a Colombia University-n a tandíj + egyéb költségek több mint 85 ezer dollárra rúgnak. Ez közel 30 millió forint. És ez csak EGY tanév. Mintha a kérdés alatt azt írtad volna, hogy nem vagytok dúsgazdagok.
Oké vannak scholarshipek meg grantek, de mint a többiek is mondták, ezekért óriási a verseny.
"próbálok vért izzadni hogy kiemelkedő legyek"
Tehát jelenleg nem vagy az. Ha szükséged volt rá, hogy elhatározd, hogy kiemelkedő leszel, kb annyi esélyed van egy ilyen scholarshipre (legalábbis undergraduateként) mint hógolyónak a pokolban, hogy egy amerikai idiómával éljek.
Ha mindenképpen Amerikában szeretnél tanulni, járhatóbb út, hogy itthon vagy valahol az EUban (ahol ingyenes a felsőoktatás) elvégzel egy alapszakot, és utána mész az USA-ba ahogy a többiek is mondták. Vagy ott van még a Fulbright ösztöndíj, azért is elég nagy a verseny, de sokkal nagyobb esélyed van megkapni, mint egy full scholarshipet valamilyen amerikai BSc-re külföldiként. (A Fulbright előnye még hogy országonként van, azaz ha Magyarországról pályázol, akkor csak a többi magyarral kell versenyezned nem az egész világgal.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!