Az osztrákok miért nyomatják ennyire a latint az iskolákban? Valakinek van ezzel személyes tapasztalata?
Úgy tudom, Ausztriába egy csomó egyetemi szak esetében latin vizsgát kell letenni a tanulmányok alatt vagy már a tanulmányok megkezdése előtt, amennyiben az ember nem tanult középiskolában latint. Mert ahogy tudom, kint a legtöbb gimnáziumban második idegen nyelvként francia vagy/és latin van.
Magyarországon is van bizonyos szakoknál latin, pl. orvosin, töri szakon, újlatin nyelvek és kultúrák szakokon, ezeknél logikus is, de hogy pl. egy anglisztika szakosnak vagy német szakosnak minek? Szerintem tök felesleges, főleg egy középiskolában évekig tanulni.
A latin nyelvek gyökere. Emiatt.
Más oka nagyon nincs. Van akinek hasznos, van akinek nem.
Egyes európai országok továbbra is fennmaradt humanista hagyománya, hogy latint oktatnak/oktattak a gimnáziumokban. Magyarországon, ahol sokáig hasonló volt a helyzet, a latint a gimnáziumok nagy részéből a 60-as évekre kvázi kivezették.
Amúgy a probléma a latinoktatással elsősorban nem az, hogy nincs közvetlen haszna (ez más tantárgyról is elmondható), hanem az, hogy nem tanítják meg rendesen a nyelvet, csak a nyelvtant és a szavakat magoltatják be, és utána C2-es szintű irodalmi szövegeket próbálnak fordítani. Így tényleg sok értelme nincsen.
Egy ponton túl a latin simán a személyes élet részévé válik, eljön az a pont amikor már nem úgy direkt tanulja az ember, hanem a mindennapok részeként. Simán élvezi az ember, beleolvas valamilyen latin híroldalra (jó sajnos nem naponta frissül, hanem havonta, simán beleteszik a latin hírt a Mars-helikopter első repüléséről, Trump ,,elnökségéről'' illetve most Ukrajna megtámadtatásáról is),
,,Impetus in Ucraina'', ,,Volatus helicopteri in Marte planeta peractus''
vagy olvas valamilyen kortárs irodalmi könyvet műfordításban (Harry Potter és a bölcsek köve, A kis herceg, A hobbit, Micimackó).
Meg utópikus regényeket nemcsak Campanella Tamás és Morus Tamás írt (ők is latinul, de nehéz jó ktnyelvű bontásban elérni), hanem pl. a csillagász Kepler János is (Somnium), azt meg közzétették pont jó formában latin-angol kétnyelvűként mondatról mondatra fenn is van a neten. Afféle scifi, bár az akkori emberek még optimistábbak voltak a jövőt illetően.
Meg vannak a filmek persze, viccből még afféle megrendezett ,,híradó is''
https://www.youtube.com/watch?v=ZCF3FuQTwz0
akinek meg valami rendszeresebb kell, vannak az élőnyelvi összejövetelek
https://www.youtube.com/watch?v=E-xDYU978l0
vagy az ennél könnyebb kezdő élőórák
https://www.youtube.com/watch?v=s7bMGXOQJcY
vagy az eleve poénnak szánt videók, pl. a Rómában direkt csak latinul érintkezni próbáló turista:
https://www.youtube.com/watch?v=DYYpTfx1ey8
még direkt húzza is őket: ,,rómaiul beszélek! Nem érted? Pedig római vagy, nem?''
Nincs benne semmi gáz alapból, a szókincs néhány ilyen ,,lándzsa'' meg ,,harcisisak'' meg ilyen szavak kivételével nagyrészt mind motivált módon megvan szétoszolva a mai modern nyelvekben, a nyelvtan pedig kb. az indoeurópai nyelvekben fontos nyelvi jelenségek egyfajta összesűrítése egy nyelvben (ez persze a maga szakmai részleteiben bonyolultabb, de feeling szintjén kb. így van).
A latin vicces és jó, ha egyszer már megvan a vonóerő. Olyan, mintha valaki viccből minden jó dolgot a világból egy helyre sűrített volna.
Ha egy ország jól meg tudja csinálni, akkor szerintem nem rossz.
Amit viszont nemzetközi összefogással is komolyan vennék, az a kis törzsi nyelvek teljes kihalásának a megelőzése. (Szégyenteljes módon ma pörög a történelem talán leggyorsabb nyelvkihalási folymata.) Ennek méltó megelőzése azonban már a latin újraélesztésénél is komolyabb projekt lenne, az élet nagyon sok területét érintené. A legtöbb esetben élőhelymegőrzési kérdésekkel is járna, és a a helyi társadalmi rendszer nagyarányú reformját vonná magával.
Nekünk itthon gimiben kötelező volt két év, szerintem hasznos volt egy rakás idegen szó európában innen ered. Ha elakadok eu ban a némettel/angollal simán elô lehet szedni megértik.
5ösnek meg...az általános sulit ausztriában jártam, simán volt választható latin, voltak sokan is, én nyilván az angolt választottam, az elején a németem is szar volt. De amit îrsz az nem hogy nem hivatalos hanem szimplán hülyeség...már elnézést...az ilyen olyan technikumokba (latintól függetlenül) virágnyelven szôlva is a gyengébbek mentek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!