Hol lenne érdemes programozást tanulni?
20+ éve vagyok a pályán, és tizenévesen kezdtem a programozást. Jelenleg Montréalban dolgozom szoftvermérnökként. Tessék, a legfontosabb tanács: Felejtsd el az iskolákat! Csak lehúznak egy valag pénzzel, és úgy-ahogy kitanítanak valami kalimpálásra, ami xart sem ér, csak te hiszed azt, amíg élesben kipróbálva a tudományodat pofára nem esel. Ez nem olyan, mint az autóvezetés, amit pár óra alatt begyakorolsz. Ez egy komoly hivatás, ami vagy a szenvedélyed és az életed, vagy menj inkább haza.
Iskola helyett nézz fel az udemy.com-ra. Ott fillérekért megkapod ugyanazt a tananyagot, amit a nagypofájú iskolák százezrekért, milliókért akarnak rád sózni. Mellesleg megjegyzem, az ilyen iskolákba a lamerek mennek el tanítani, akik élesben beégtek. Az udemy.com-os tanfolyamokat viszont vérprofik csinálják, akik felvették egyszer a videóanyagot, aztán ott van, nézegesd tíz-húsz dollárért, amiből dől nekik a lé.
Igen, az udemy.com nem ad hivatalos bizonyítványt, viszont soha a büdös életben nem is fog ilyesmit kérni tőled senki. Egyrészt mert a papírtól nem tudsz rögtön programozni is, másrészt rengeteg kiváló szakember van, akik nemhogy egyetemre nem jártak, de a nyolc általánost is alig végezték el. Nekem konkrétan van olyan ismerősöm, aki négy általánossal (!) nyomja. Tőlem húsz év alatt soha senki nem kérte el a papíromat. Akár azt is mondhattam volna, hogy aranydiplomám van az MIT-ról. A kutyát nem érdekli.
Ebben a szakmában mindenki autodidakta, nem véletlenül. Sokkal gyorsabban változik a piac és a technika, mint hogy tanfolyamokkal követni lehetne. Mire lefordítják az összes szakanyagot magyarra, összeállítják a tantervet, megtervezik a tanfolyamot, már régesrég elavult az egész. Előképzettség? Felejtsd el. A kutyát nem érdekli az IEC, bánom is én, mi az. Különben is, mit akarsz bármilyen papírral? Az a technika, amiből ma levizsgázol, két év múlva már nem lesz sehol. Én még Turbo Pascalt, Clippert, Visual Basicet tanultam, hallottál ezekről egyáltalán? Vagy a VIOLA nevű magyar adatbázis-kezelőről? Na, hát én sem.
A tanfolyamok mellett érdemes feliratkozni a stackoverflow.com-ra. Az a legnagyobb programozói fórum, mindenre találsz választ. Magyar fórumokat meg se próbáld, tele van bunkókkal, akik csak nagyképűsködni meg királykodni vannak ott.
Szánj rá egy-másfél évet, és próbálgasd a technológiákat, írd meg az első programodat, aztán a másodikat, sokadikat. Találj ki magadnak projekteket, nézz utána, mit hogyan kell, ismerkedj az eszközökkel. Mi az, amit régóta szerettél volna megvalósítani, egy játék, egy weboldal, egy adatbázis? Csináld meg!
Azt javaslom, kezdd az egészet a Python nyelvvel. Utána tanulmányozd a C-t, csak hogy képben legyél az ősforrással, és mellette ismerd ki a *nix operációs rendszereket. Jól jársz, ha beszerzel egy Raspberry Pi-t, azt pont arra találták ki, hogy a magadfajta noob megtanulja nem becsípni a tökét a Caps Lock alá. Aztán jöhet a szakosodás, JavaScript, Angular/React, esetleg Java, Swift, amit akarsz. Úgy egy-két év múlva fogod úgy érezni, hogy kezd a kezed alá dolgozni a technika.
Mindeközben ne felejtsd el lepofozni a családot, ha nyavalyognak, hogy miért ülsz egész nap otthon "ahelyett, hogy dolgoznál".
Ha jelentkezel egy programozói állásra az önéletrajzodat küldöd be elsőknek. Az alapján válogatnak. Ha nincs diploma rakják is félre. Az udemyn vannak anyagok, de azzal nem mész semmire.
Aztán az önéletrajzokat kiválogattak akkor a jelöltetek behívják és tesztet, feladatokat kell csinálni.
Szóval Jah.
Kell az iskola, mert hiába tanulsz autodidakta módon, nem kapsz állást.
Hát én elég sok juniort felvételiztettem már, és sosem a diplomát néztem. Nem tudom, miért próbáljátok bebeszélni szegénynek, hogy az muszáj. A nagymamája idejében lehet, de az már nagyon rég volt. Ma az számít, hogy teljesít a felvételi teszten. Feldughatja a diplomáját, ha nem tud megírni egy buborékos rendezést. Márpedig én elég sok MSc-s kollégával találkoztam, akik papíron nagyon képzettek voltak, csak képtelenek voltak leprogramozni egy sima web formot, mert egy hétig rajzolgatták papíron az egyenleteket meg a folyamatábrákat, mert "így tanulták"... Igen, biztos jó, hogy mindenféle számomra ismeretlen szabályt betartanak, csak az ügyfelet nem érdekli, mert õ keddre kérte azt a szart, nem októberre. Hát ezért nem igaz, hogy a multinál "félreteszik a CV-t, ha nincs diploma". A nagy francot teszik, ha átmész a tesztjükön,felvesznek, aztán majd kitanulod... Van olyan barátom, aki tõlem tanult meg "programozni", nulláról egy hónap alatt, aztán ennyivel felvették az EPAM Systemshez, és három évig ott is maradt software engineerként. Nem õ volt a legjobb emberük, de azért a nettó négy-ötszázat így is hazavitte.
Az elõzõ hozzászóló meg ne beszéljen baromságokat, a C# egy nehéz nyelv, nem kezdõknek való. Ráadásul a legkevésbé keresett programnyelvek egyike. A programozás alapjainak tanulásához jelenleg a Python a legjobb.
Kétségtelen, hogy ilyenek is vannak a piacon, mint az utolsó. Meglátsz egy ilyet felvételi interjún, köszönd meg a lehetőséget, állj fel és gyere ki.
A valóság ezzel szemben:
1) Két ipari nyelv van, a Java és a C#
2) Pythont max scriptelgetni használják, meg egyszerű pár soros weboldalakhoz
3) Ahol a Pythont többre is használják, mint scriptelgetés, onnan menekülj
4) a C# használata várhatóan növekedni fog az Azure előretörésével
5) diploma nélkül normális helyre nem hívnak be
6) ... ahova mégis, onnan menekülj. Kóklerekkel van tele a cég
7) Ebben a szakmában a "40 éve programozok papír nélkül" nem előny
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!