Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Zeneiskola. Gitár? Zongora?...

Zeneiskola. Gitár? Zongora? Nem tudom rendesen megfogalmazni a kérdést, kifejtés lent. Vélemény, tanács?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy hosszú lesz, de nagyon megköszönöm, ha valaki elolvassa. Szóval...

Most ballagtam el az általánosból, jövőre bejárós gimnazista leszek. Hét évig jártam zenesuliba. Másodikos koromban lettem beíratva, az még csak ilyen előképző volt. Harmadikban kezdtem a zongorát, mellette volt szolfézs.

Na már most. Egy betegségem miatt több hónapot is hiányoztam, és nem sikerült bepótolni, amit azalatt tanultak. Nem is nagyon törődtem vele. Nem vették szigorúan a zeneelméletet. Csakhogy azóta sem tudok egy kukkot sem az egészből, a mai napig nem tudom, mi az a dúr és mi az a moll.

Azt mondták, van tehetségem a zongorához. Persze nem voltam/vagyok virtuóz. De! Mindig rettegtem a zongoraórától, egyáltalán nem szerettem a zenesulit. Az idősebb testvéreim is jártak, ők sem rajongtak érte. Gyakran szerepeltem hangversenyeken, de az egész intézményt utáltam, a hegedűszótól most is összerándul a gyomrom, mert kellemetlen emlékeket kapcsolok hozzá. Egy barátom sem volt a szolfézscsoportban, csak kuksoltam és vártam az óra végét. Most nyolcadikban egyenesen rühelltem már mindent ott, nem gyakoroltam semmit, csak arra vágytam, hogy otthagyhassam az egészet. Az utóbbi két évben zenetörténelem órát tartottak, amin ugyanazt hallgattuk, mint énekórán.

Év végén letettem az "alapfokú művészeti vizsgát" ami persze annyit ér, hogy jól hangzik. Meg ahhoz kell, hogy továbbképzős lehessek.

Továbbképzős?! Amikor kicsi korom óta azt várom, hogy véget érjen ez a szenvedés? Igen, anyukám azt akarja, hogy a gimi első évében továbbra is járjak zongorára. Nem érti meg, hogy teljes szívemből gyűlölöm. Én elhiszem neki, hogy idősebb, érettem koromban hálás leszek. Mennyien vannak, akik szeretnének zenélni, de nincs rá lehetőség. Nekem van, akkor használjam is ki. Oké. De hat év teljesen elég volt, még sok is! Nincs jó hallásom, mármint zenei hallásom, nem tudok kísérni, spontán lejátszani egy dallamot. Kottát sem tudok rendesen olvasni, csak pötyögni az alapján. Ha jól begyakorlok egy darabot, akkor a tanárom utasítására ügyesen eljátszom, de ez minden tudományom. Nem is kell több. A testvéreim szeretnek zongorázni már, suliban is szerepeltek meg ilyesmi. De nem akarok zenesuliba járni, elég volt!

Sokkal jobban szeretnék gitározni, de nincs tanár hozzá. Az a célom, hogy hobbiszinten megtanuljak. Milliószor erősebben vonz ez a hangszer. Nem azért, mert "menő" (persze az sem hátrány) hanem mert azt el lehet vinni kirándulásra, ki lehet vele ülni a kertbe, ismert slágereket lehet vele énekelni.

Szerintetek hogyan tudnék megtanulni ezek után gitározni? Tavaly nyáron kíváncsiságból belefogtam (van egy akusztikus gitár itthon) de csak az alap akkordok mennek. Olvastam itt a gyik-en, hogy a gitáregyetem nevű oktató oldalt kerüljem. Akkor hogyan tanuljak? Youtube videókra támaszkodva milyen szintre lehet eljutni?

Egyébként, ti jártatok zenesuliba? Mit tanultatok, szerettétek? Mi a véleményetek az én történetemről?


Előre is köszönöm a válaszokat, és bocsi, ha kuszára sikerült.



2016. jún. 17. 11:40
1 2
 1/11 anonim válasza:
2016. jún. 17. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Hű. Köszi a rengeteg linket! Te ezek alapján tanultál meg gitározni?

És, nincs esetleg magyar nyelvű oldal? Mert nem nagyon értem így angolul.

2016. jún. 17. 12:05
 3/11 anonim válasza:

1. vagy, csak nem volt időm válaszolni, csak megdobni egykét linkkel. Én zongorázom, nem gitározom, csak más a keresőm, mint a Chrome és jobban megtalálok dolgokat. Magyar oldalt nem tudok. Én kereskedelmi iskolába járok, de szívesebben járnék zeneiskolába, utálom a kereskedelmet, szóval átérzem a helyzeted. 16/L.

Kérdéseidre a válaszok: Nem járok sajnos zeneiskolába, a zongoratanárom 3000/óra. :( De abba járnék, ha tehetném. A zongorát szeretem, ezt tanulom jelenleg, de csak heti 1x mehetek. :( Pedig nagyon szívesen csinálnám rendszeresebben. A véleményem, hogy hasonló helyzetben vagyok, mint te, nálunk nem dönthetek az ilyenben, csak a szüleim, szóval tudom, hogy milyen rossz érzés ez.

2016. jún. 17. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
1. *vagyok
2016. jún. 17. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 veterán vas ***** válasza:

Azt értem, hogy nincs jó zenei hallásod, a kottát nem tudod rendesen olvasni, és nem akarsz zenesuliba járni.

A fentiekből érthető a beismerés, nem vagy egy virtuóz!

No de ezek hiányában, ki fog helyetted napi több órát gyakorolni ahhoz, amit hogy ismert slágereket tudjon lejátszani egy gitáron? Vagy azt hiszed, a hangszer-váltástól megjavul a zenei hallásodat? Talán ha nem leütni kell a billentyűt, hanem pengetni a húrokat, akkor már menni fog a kotta-olvasás? Ugye egy kicsit furcsa az érvelésed?


Ha már kérdezted:

igen én is jártam zeneiskolába. Általános mellet és utána a gimnáziummal párhuzamosan is. Hegedű tanszakot végeztem. Való igaz, rengeteg élményt adott, és az is igaz, hogy -anyagi értelemben- soha semmi hasznom nem volt belőle. Na és??? Szomorú dolog lenne, ha az ember életében minden tevékenység, minden történés azzal indulna/végződne, hogy "megéri-e?

2016. jún. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Mojjo ***** válasza:
100%

@veterán vas:

"Vagy azt hiszed, a hangszer-váltástól megjavul a zenei hallásodat? Talán ha nem leütni kell a billentyűt, hanem pengetni a húrokat, akkor már menni fog a kotta-olvasás? Ugye egy kicsit furcsa az érvelésed? "


Abszolút nem furcsa, sőt, teljesen érthető. Ha valaki nagyon nem szereti a hangszerét, nem szereti a zenesulit, akkor motiválatlan lesz, nem fog fejlődni. Ha olyan módon és olyan hangszerrel tanulhat, amit ő szeretne, akkor jóval motiváltabb lesz, lelkesebben fog megtanulni kottát olvasni (nem mellesleg kertbekiülős, slágerkísérős gitározáshoz egyáltalán nem kell kottát olvasni, és ha valamilyen klasszikus gitározós bulihoz kell is, akkor is jóval egyszerűbb, mint zongorakottát olvasni), és mivel szívvel ott van, és figyel arra, amit csinál, a hallása is fejlődhet. Igen, a hangszeren való tanulás (bizonyos szintig) fejleszti a hallást. De csak akkor, ha nem kényszerből tanulunk, folyamatos lelki ellenkezéssel. Szóval teljesen korrekt az érvelése.

2016. jún. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 veterán vas ***** válasza:

Te bizonyára megértőbb vagy, és elfogadod, az érvelését.

(nem lehet mindenki olyan szőrösszívű mint én)

Amúgy tényleg nehéz elképzelni.....

Az, aki több mint 6 év tartó komolyzenei tanulmányok alatt nem jutott el odáig, hogy tudja, mi a dúr vagy a mol, vagy nem képes spontán lejátszani egy dallamot, annak majd most -egy hangszerváltás után- megváltozik a felfogása, a hozzáállása?


Különben legyen úgy! :)


Kívánom, hogy a Kérdező könnyen, gyorsan tanuljon meg, "kertbe kiülős slágereket" pengetni, maga és a barátai nagy örömére.

Sok sikert hozzá!

2016. jún. 17. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#veterán vas: lehet, hogy rosszul fogalmaztam. A zenei hallás alatt azt értettem, hogy én nem tudok hallás után lejátszani hosszabb, összetettem dallamot zongorán, mint pl. az egyik ismerősöm, aki több filmzenét könnyedén eljátszik pár meghallgatás után.

Nos, igazad van, zeneelméletben tényleg nem vagyok járatos, hiába volt a sok szolfézsóra. Valahogy nem tudtam átlátni a dolgokat: a kvintkör, a hangközök megnevezésének, a pentaton és pentachord hangsorok stb. logikáját.

A kottaolvasás sem megy olyan fényesen. Azaz, az ábécés hangokat természetesen felismerem, de gyakran belezavarodok, ha sok előjegyzés szerepel benne.

A legnagyobb problémám talán a ritmusértékekkel van. Itt mutatkozik meg az a hátrány, hogy több hónapig lemaradtam a szolfézsórákról. Azután pedig már senki nem magyarázta el nekem.

Tehát úgy összességében szeretek zongorázni, ha a tanár türelmesen kijavítja a hibákat, de azt már nagyon meguntam, hogy folyton-folyvást beleköt, hogy rossz ujjrenddel játszom, holott nekem úgy kényelmesebb, vagy hogy ügyetlenül használom a pedált... Többek közt ezért vonz a gitár, bár valószínűleg az sem egyszerű hangszer. Tudom, hogy ott is időbe telik, amíg elsajátítom az alapvető ismereteket. Viszont néha az az érzésem, hogy nem a megfelelő hangszert választották nekem a szüleim, anno hat éve...


Köszönöm a biztató szavakat! Remélem, most nyáron valamennyire sikerül megtanulnom az alapokat a gitározáshoz!

2016. jún. 17. 17:03
 9/11 anonim válasza:
En is jartam zongorázni, ha jol tudom 4 vagy 5 évet. Nem szerettem az elméletet, soha nem is tanultam meg. A vizsgán is csak épp hogy átmentem. Mikor befejeztem a sulit nem játszottam zongorán tobb mint 3 évet, hisz megutáltam (én szintetizátoron tanultam, nem klasszikus zongorán). Viszot mostanara rájöttem, hogy nagyon tetszik, es megint neki kezdtem, de most egyedül tanulom itthon, es teljesen jol megy ahhoz kepest, hogy most kalsszikus muveket tanulok. A velmenyem az, hogy ha meg akarsz tanulni gitározni, s ha tenyleg olyan erosen vonz, akkor egyedul is meg tudsz tanulni. En is megtanultam gitározni tiszta egyedul, s fel ev alatt mondhatnám, hogy egy jó kozepszinten játszok. Ugyhogy nem lehetetlen dolog ez. Na de sok sikert hozzá ^_^
2016. jún. 18. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Waff ***** válasza:
100%

Ha gitározás vonz és érzed hogy azt szeretnéd csinálni,akkor nyugodtan vágj bele. Meglátod menni fog ha van hozzá kitartásod.

Előző:fél év alatt haladó szinten gitározol? Akkor te zseni vagy.....

2016. jún. 18. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!