Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Mit kell ahhoz elvégezni,...

Mit kell ahhoz elvégezni, hogy feszültség alatt is szerelhessen valaki villanyt, illetve a mérőt is beköthesse?

Figyelt kérdés
2015. szept. 29. 12:54
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Bocs, ebben amúgy 102%-ra nincsen igazad.

Ha valaki más kíváncsi az érveimre, megírom, de odakozmált előítéletekkel nem harcolok.

2015. okt. 4. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Na, nem jelezte senki, hogy érdekelné, mi a véleményem, de bennem maradt a gondolat, hogy, hátha jár még erre valaki, akit érdekel a téma.

Sosem voltam mosógépszerelő, tévészerelő, stb, de biztos vagyok benne, hogy ha beszélnénk egy régi motorossal, elmondaná, hogy megvoltak a megfelelő biztonsági rendszabályok, például hogy csak elválasztó transzformátoron át lehet táplálni vizsgálatok idejére, legfeljebb azokat az egyedül dolgozók szinte természetesen hágták át egy életen át. Egyedül dolgozni szerintem mindig szabálytalan volt, idézek attól, akinek hozzászólására reagálok: "Egy szakmailag felkészült, józanul gondolkodó és megfelelő szerszámokkal felvértezett szakember mindig tisztában van azzal, hogy feszültség közelében kell dolgozzon és ennek megfelelően megteszi a szükséges óvintézkedéseket." Nos, hát a feszültség közelében végzett munka feltétele a legalább két fős munkacsoport - tehát igen, akár vegyük csak el az évtizedek óta szabálytalanul dolgozóktól a jogosítványukat.


Az én egész életemet a hálózat határozta meg, és ha megnézem a birtokomban lévő legrégebbi ki nem dobott MSZ 1585 szabványt, amit 1956-os jelzéssel adtak ki, hát abban is már tiltva volt a feszültség alatti munkavégzés, kivéve azokat a tevékenységeket, amiket ma is fel kell tudni sorolni FAM tanfolyamon, hogy FAM vizsga nélkül is lehet: mérések, biztosítócsere, fényforráscsere.


Természetesen feszültség alatti munkavégzés mindig folyt, mert az említett szabvány is megfogalmazta azt, hogy: de végső szükség esetén (szó szerint ezt írja) lehet feszültség alatti munkát végezni. Az utána következő figyelembe veendő szempontok viszont, láss csodát, pontosan ugyanazok, mint amik a mai FAM szempontjai: szigetelt szerszám, szigetelő kesztyű, szabadvezetéki vezetőn védőburkolat, egyszerre csak egyen dolgozunk, a többi szigetelt, stb. Tadammm!!! Ennyit a mai világra jellemző pénzlehúzásról és az idegenek kezébe adott hálózatról. :D Nyilván ezt elődeink látták már 1955-ben. :D


Nyilván a végső szükség fogalomtól eléggé eltávolodva a valóságban a hálózaton a hétköznapokban is folyt feszültség alatti munkavégzés, hiszen például az ELMŰ kultúrájában szó nem volt arról, hogy a belvárosban három lépcsőháznyi fogyasztó azért sötétben üljön, mert egy kapualjban a csatlakozószekrényből ideiglenes vételezést kötött be valaki (el volt készülve a munkavégző, hogy ha bíróság elé kerül a végső szükség értelmezését majd megvitatják). Ha valaki élt eleget, emlékezhet rá, milyen barkácsolt eszközök álltak ilyenhez rendelkezésre, a textilbakelitből esztergált fogója a saját maga reszelte és keményforrasztotta idomnak, amit bedugott az ember az NKI betét mellé, vagy például a mai szigetelő lepel helyett Népszabadságokat pakolt be az ember a másik fázisok elé a szekrényben, de eleve milyen csoda biztonságot adott a keménygumi csavarhúzó... az ember ránézett, és legszívesebben elszaladt volna.


A mai FAM egyszerűen csak mindenki kívánságára legalizálja ezt a fura helyzetet, úgy engedi meg (és csak úgy engedi meg) a feszültség alatti munkavégzést, hogy teljesen biztonságos és megfelelő eszközkészletet ad, a munkamódszert kidolgozta és átadja, persze ellenőrzi is, hogy a munkavégző vajon nem fogja-e saját magát veszélyeztetni. Kész.


A munkáltató teljes jogi mentessége? Ez egy sefüle-sefarka kijelentés eleje, de még jó, hogy sefüle-sefarka, különben a saját farkába harapna... Hol van ilyen? Ahol munkáltató van, ott van felelőssége. A feltételek biztosításában. Azt meg már csak ne kívánjuk, hogy ha a dolgozó nem használja a kiadott felszerelést, akkor azért ne ő legyen a felelős...

2016. febr. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

#9

Szerintem kevered valakivel.

2016. febr. 20. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!