Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Mi a különbség a kriminálpszic...

Mi a különbség a kriminálpszichológia, illetve a viselkedéskutatás között?

Figyelt kérdés
Lenne mód olyan szakmát, vagy akármit tanulnom, BÁRHOL Mo.-n belül, ahol sorozatgyilkosok viselkedését elemezhetem?
2013. szept. 3. 16:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Viselkedéskutatás nagyon általános, a kriminálpszicho egy adott területre fókuszál (bűnügy).
2013. szept. 3. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%
Criminal Minds? :)
2013. szept. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Igen :) Arra szeretnék kilyukadni igazából, hogy van-e olyan szakma, mint pl ott, hogy nem statisztika a sorozatgyilkosokról, mint a kriminálpszichológiában, hanem a sorozatgy. viselkedése, üldözése a téma. Elsősorban itt, MO-n, de lényegében bárhol...
2013. szept. 5. 19:00
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Kriminálpszichológiát mint külön tudományágat felsőoktatási kereteken belül nem tanítanak perpillanat Magyarországon (talán egy-két tantárgy van jogon). A legközelebb ami ehhez áll Európában az az Investigative Psychology (nyomozói pszichológia), ami gyakorlatilag egy nomotetikus, kutatás alapú módszer, és a "profilozás" csak egy része egy átfogó programnak, aminek a célja a rendvédelmi szervek és az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelése a pszichológia segítségével. Ha ilyet szeretnél tanulni, akkor kezdésnek pszichológia vagy szociológia alapképzés kell valamelyik itthoni egyetemen, utána pedig Liverpool vagy Huddersfield felé kell venni az irányt Angliában, ahol van egy Investigative and Forensic Psychology MSc. Ha ott végzel akkor már jó esélyed van az elhelyezkedésre gyakorlatilag mindenfelé. Azt viszont tudni kell, hogy ennek a programnak a lényege pont az, hogy a bűnözők viselkedésének elemzése ne egy média által túlmisztifikált áltudomány legyen, hanem egy megbízható, kutatási eredmények százaival alátámasztható tudományág legyen. Ergo a kutatásmódszertan és a statisztika ismerete rendkívül fontos szerepet játszik benne.

Olvasnivalóként ajánlanám: Brent E. Turvey Criminal Profiling: An Introduction to Behavioral Evidence Analysis - ez átfogó képet ad a profilozás múltjáról, jelenéről és a különböző módszerekről

The Cambridge Handbook of Forensic Psychology - ez pedig jó alapozás a bűnözői lélektan megismeréséhez

Sajnos mindezek angolul vannak, nem tudok olyan magyar szakirodalomról, ami a témakört hitelesen bemutatja.

Én most végeztem pszichológia BA-n és sikeresen felvettek Liverpoolba, viszont a felvételihez elengedhetetlen, hogy a szakdogádat releváns témában írd, legyenek meg a kutatás módszertani alapismereteid és igyekezz minél többet olvasni a témában. Nekem is olyan kérdéseket tettek fel felvételinél amit alapképzésen sehol nem tanítanak és ha nem bújtam volna állandóan a szakirodalmat akkor elhajtottak volna.

2013. szept. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Utolsó, életet mentettél, és egy 2 éves ködöt oszlattál el :D Tehát akkor ráhajtok a pszichológiára és az angolra, nagyon szépen köszönöm, és gratulálok a sikeres felvételihez!:)
2013. szept. 6. 14:31
 6/12 A kérdező kommentje:
Illetve, még egy röpke, mégis oly fontos kérdés. Miből tegyek érettségit? Magyar, biosz, kémia, vagy valami más esetleg?
2013. szept. 6. 16:08
 7/12 anonim ***** válasza:
Kémiára nem nagyon lesz szükséged, nem is felvételi tárgy. Biosz viszont kell majd (anatómiát tanulsz majd pszichológián), és a felvételibe is beleszámíttathatod. Magyarból emeltezni nagyon nehéz, azt nem ajánlom. Azon kívül pedig az a jó, hogy az összes kötelező érettségi beszámítható felvételi tárgy, szóval én azt ajánlom, abból emeltezz, amiből szeretnél. Én töriből és németből tettem emeltet, mégis pszichora járok.
2013. szept. 6. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
52%

Én is köszönöm a választ (2. vagyok xD), én is a Criminal Minds miatt (is) kezdtem érdeklődni ez után a szakma iránt, de így, hogy megtudtam, ez tényleg sokkal komolyabb, csak még jobban érdekel az egész (nagyon karakterközpontú vagyok, könyvek, filmek, való élet, mindig azt nézem, hogy ki miért olyan, amilyen, mi hogyan változtatja meg a személyiséget, stb).


Ha írok egy nagyon jó angol emeltet, és mellette a többi közép is nagyon jó, az elég a felvételihez? És itt Magyarországon melyik egyetemre érdemes menni ahhoz, hogy utána felvegyenek ezekre az angliai sulikra?

2013. szept. 6. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Harmadik vagyok, aki jó hosszút írt:P


Én is angol emeltet tettem anno, pszichológiához az is jó a követelményrendszer szerint. Én egyébként Pécsett végeztem a pszichot az angol nyelvű képzést (ezt csak ott találod meg). Ezt azért ajánlanám, mert a szaknyelvet így egyből angolul tanulod meg ami nagyban megkönnyíti akár a felvételidet is. Egyébként ha ez nem opció számodra, akkor bármelyik egyetem pszichológia szakja jó lesz, mert Angliában nem igazán nézik, hogy hol végezted (nekem nem nézték). Ami még fontos, kell tenned egy IELTS nyelvvizsgát is, az akadémiai modult minimum 6.5-ös átlaggal, ez nagyjából egy nagyon erős középfoknak felel meg. Az sem árt, ha a szakdogádat majd úgy írod, hogy olyan kutatást végzel, amiben bűnözőkkel foglalkozol (tehát pl kutatási céllal engedélyt kérsz, hogy bemehess egy börtönbe, én legalábbis így csináltam).

2013. szept. 8. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Bocsi, hogy beleszólok, de Krisztus segíta, ez olyan izgalmas, úgy értem, hogy végre felvilágosít minket valaki, aki nagyon benne van :D

Ezer hálá(nk)m *-*

2013. szept. 9. 19:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!