Szerintetek milyen kompetenciákban különbözik egy mentőtiszt egy általános orvosétól?
Az orvosi egyetem 6 év + rezidensi évek, míg a mentőtiszti 4 év.
Igazából orvosin gyógyítani tanítanak meg, míg mentőtisztin életveszélyes állapotot stabilizálni, elhárítani.
A mentőtiszt a prehospitális ellátás ezermestere aki életben tartja a beteget, hogy aztán az orvos meg tudja majd gyógyítani.
Nyilván egy orvos kompetensebb jóval és sokkal többet tud, mint egy mentőtiszt de azért amit az egyes írt az elég túlzás és mentőtiszt hallgatóként sértve érzem magam ha valaki így beszél rólunk.
Nyilván orvos és orvos között is van különbség meg mentőtiszt és mentőtiszt között is. Nem mindegy, hogy miután elvégzi az egyetemet mivel foglalkozik, mennyi ideje csinálja. Beletanulni akkor fog az ember amikor elkezd benne dolgozni, ott kezdődik meg az igazi tanulás, az egyetem csak egy alapot ad.
Ami egyébként egy mentőtisztet előnyben illet meg egy orvossal szemben, hogy a mentőtisztnek toppon kell lenni belgyógyászatból, traumatológiából, gyermekgyógyászatból, szülészetből, stb stb... Míg egy orvos általában egy irányba szakosodik és nyilván az ő saját szakterületét azt nagyon profin keni majd, de pl egy kardiológus orvos nem lesz olyan szinten toppon szülészetből mint egy mentőtiszt és nyilván a mentőtiszt sem lesz olyan profi kardiológiában mint egy kardiológus.
Mentőtisztként belefuthatsz olyan esetbe amikor egyszerre több szakterületen kell remekelni. Pl van egy baleset ahol van egy súlyosan sérült cukorbeteg gyermek és egy nagypapa aki IV.stádiumú szívelégtelen, pacemakerrel él és ömlik a fejéből a vér és még van egy artériás vérzése is, eszméletlen. A gyermek közben ordít a fájdalomtól, cukra instabil. A papa közben kamrafibrillálni kezd, a gyermeknek közben lehet van egy súlyos lép rupturája is aki közben belülről vérzik. De eközben megjön a hozzátartozó aki teljesen ki kel magából és még őt is kezelni kell. És mondjuk mivan ha a hozzátartozó is szívbeteg aki tol ott egy rohamot.
De akkor mivan ha valójában kettő autó ütközött és a másikba kismama ült akit mondjuk sürgősen meg kell császározni a helyszínen mert különben elveszítjük a kismamát is meg a babát is?
Szóval nyilván nem tud annyit egy tiszt mint egy orvos, de azért egy tisztnek baromira toppon kell lenni.
Ha érdekel valami írj privátot nyugodtan vagy tedd fel itt és válaszolok. Van ötödéves orvosis ismerősöm, úgyhogy ha onnan érdekel valami abban is tudok válaszolni.
A mentőtiszt egy részfeladatot tanult és lát el, amit az orvosok közül az oxyológus végez, de neki általános orvosként még sok minden mást meg kellett tanulni, amit a mentősnek nem.
Egyébként pl. egy sürgősségin dolgozó vizsgáló mentős és egy ugyanott dolgozó orvos kompetenciája ugyanaz. A mentősnek nem kötelező orvosnak referálni, egyedül dönt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!