Így eltudnám végezni?
Igazából a konkrétumoktól függ. A "nem annyira durván" színtévesztés, szigorúan a gyakorlatban nálad mit jelent?
(Nem kötözködni akarok, valóban a pontos infókra van szükség ahhoz, hogy érdemi választ adjunk.)
"A baboskönyvnél ez kiderülne?"
Az Ishihara színtévesztő teszt (már ha arra gondolsz "baboskönyv" alatt) pontosan erre való, igen.
Interneten nem javasolt próbálgatni. Ha valóban színtévesztő vagy/lehetsz, akkor például könnyedén előfordulhat, hogy a monitor/kijelző beállításai nem természetesek, például a fehér háttér igazából nem fehér, hanem eléggé kékfénnyel telített, csak te nem veszed észre. Ezek az apró beállítások viszont kellőképpen módosítani tudják az Ishihara teszt színeit ahhoz, hogy akár könnyebbé tegye egy színtévesztőnek (és ezáltal nem derülne ki, hogy az), vagy nehezebbé tegye egy átlagos látásúnak (ezáltal feleslegesen tovább tesztelve).
Az Ishihara tesztet mindig nyomdából kijött formában érdemes használni. Ott biztosan magas lesz a nyomtatás színhűsége.
"a szürkét a zölddel fix tévesztem"
Na az viszont problémás, főleg az elektronikai technikusnál. Az automatikai-nál talán annyira nem is, mert ott általában már kész rendszerekkel kell dolgozni.
De az elektronikai technikusnál alap a forrasztás és az alkatrészek ismerete.
És márpedig a legeslegalapabb alkatrész, az ellenállás.
Az ellenállások pedig színkódokkal működnek. Jó szemmel is néha problémás tud lenni (hogy az adott csík, most enyhén kifakult barna, narancssárga, vagy csak piszkos már és arany volt, akkor pedig a másik irányból kell olvasni, mert arany nem jelez helyiértéket). Az ellenállások mérete/formája pedig általában nem segít. Rengeteg, teljesen más értékekkel rendelkező ellenállásnak van ugyanolyan mérete.
A zöld és szürke összekeveréséből megeshetne, hogy a 88.8 GigaOhm (4 szürke csík) helyett 55.5 MegaOhm (4 zöld csík) méretű ellenállásokkal töltöd fel az adott lapot.
Ekkora eltéréssel, mondjuk ha csak 15 darabról van szó a lapon, abban a pillanatban, hogy a 88.8 GΩ-ra tervezett generátort rákapcsolod, el is füstölted, az egészet, és minden mást is ami a körben volt.
Biztos ami biztos alapon, amíg nem egyeztettél szemésszel, vagy konkrét specialistával színtévesztés területen, ne kezdj bele az elektronikába. Legalábbis olyan részekbe ne, ahol szükség lehet a színek megfelelő érzékelésére.
A villamosmérnök is necces.
A villanyszerelésben is, ráadásul Magyarországon pont a barna (fázis, régen amikor sz*rtak a szabványokra, sokszor szürkét használtak, sok helyen van még az), és a zöld-sárga (föld, gyakorlatban sokszor sima zöld) a szabvány. Ezt a kettőt pedig pont nagyon nem jó felcserélni.
Igazából az alábbi, kicsit általánosabb megfogalmazásnál kéne maradni, ha tényleg színtévesztő vagy: Ahol előfordulhat, hogy színkóddal szabványosított kábelekkel, vagy alkatrészekkel kéne dolgoznod, azt a pályát inkább engedd el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!