F-gáz vizsga letehető felkészítő tanfolyam nélkül?
Ahogy hallottam ha befizetted a pénzt akkor nagyon nehéz megbukni a vizsgán 😂
Melyik kategóriára mész?
Egyelőre csak tervezem. A cél az lenne, hogy szerelhessek klímát, ehhez nem tudom melyik kategória kell, ennek még utána járok.
Klímaszerelő tanfolyamot nem akarok külön végezni, azt kb. megtanultam videók alapján, illetve üzembe helyeztem már pár db. (természetesen régi használt) klímát. Egyébként mérnök vagyok, de most, hogy óriási az igény, szívesen foglalkoznék vele mellékállásban vagy alkalmi jelleggel, ezért lenne jó egy képesítés rá. Ha ez kb. lehetetlen, akkor offolom.
Az F-gáz vizsgára való jelentkezés feltétele valamelyik OKJ. Attól függ nelyik kategóriára akarsz menni.
J a járműklíma, H a helyhez kötött vagyis épületklíma, ami neked releváns.
Ott hűtőközeg kg alapjan vannak a kategóriák.
A H-II az 3000g terjedő hűtőközegű klímát jelent, ami a gyakorlatban lefedi a 2,5 és 3,5kW teljesítményű split klímákat illetve szinte az összes 5kW teljesítményűeket is de sok 7,5kW körülit is, de ez mindig rá szokott lenni írva a kültéri egységre.
A H-II kategóriára való jelentkezés feltétele a "hűtő- és légtechnikai rendszerszerelő" okj vagy az épületgépészeti technikus stb rokon képzés, ha mérnök vagy akkor valószínűleg jelentkezhetsz te is.
Ez kb 65 ezer forint.
De van a H-I kategória ami viszont korlátlan mennyiségű hűtőközeget jelent. Ezzel bármilyen klímát vagy ipari hűtőberendezést szabad szerelni. Jogilag legalábbis, az persze más kérdés, hogy tényleg értesz-e hozzá, de ez Magyarországon senkit nem érdekel mert mindenkit csak a papírok izgatnak. Erre viszont csak akkor lehet jelentkezni ha elvégezted a "hűtő- klíma- és hőszivattyú berendezés" OKJ képzést ami a hűtő- és légtechnikai rendszerszerelő képzésnek a ráépülő képzése. Ha ez megvan akkor ez is kb 65 ezer körüli. Jelentkezhetsz a berendezés szerelő okj nélkül is amennyiben megvan a rendszerszerelő okj-d, viszont ha így jelentkezel akkor a pusztán a rendszerszerelő okj-val a berendezés szerelő nélkül viszont 160 ezret kell fizess a H-I kategóriára.
De egyébként ilyen is csak Magyarországon van. Máshol senkit nem érdekelnek ilyen papírok, ott vagy értesz hozzá vagy nem. Nincs annyira túlbürokratizálva mint Magyarországon.
Szóval próbálj meg bejelentkezni a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság honlapjára és a mérnök diplomáddal valamelyik H-II képzést elvégezni, mert az bőven elég a lakossági split klímákhoz.
Viszont amennyiben csak karbantartani akar valaki klímákat, úgy nem szükséges semmilyen F-gáz papír, mert nem kezel hűtőközegeket.
Köszönöm a részletes választ!
Egyelőre 3,5 kW-nál nagyobb klímával nem foglalkoznék, így akkor elég a H-II. Ha jól tudom, ez Szlovákiában is megoldható, de oda hogyan lehet jelentkezni?
Igen, ahogy mondod, a papírról szól itt minden. Az USA-ban meg bárki megveheti a "DIY Mini Split" klímát, aminek a csövezése és a beltérije is előtöltött, és szerelheti.
Bár nálunk ismerve a többi épületgépészeti (vagy bármely más) szerelésnél előforduló brutális kókányolásokat, talán jobb is, hogy papírhoz van kötve, mert rengeteg klíma menne tönkre idő előtt.
#4
Szlovákiában Párkányba szoktak menni. Ott nem tudom hogyan zajlik ez, de hallottam én is, hogy többen mentek oda.
Az F-gáz vizsgázás előfeltétele megfelelő korábban szerzett szakmai előképzettség igazolása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!