Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Miért kell magasról indítani...

Miért kell magasról indítani az ujjamat a billentyű leütésekor?

Figyelt kérdés
Már évek óta zongorázok itthon. Megy a kottaolvasás, szerintem tök jól le tudok játszani több szólamú zongoradarabokat. De mégis úgy gondoltam, beiratkozok zeneiskolába. Ma volt az első óra. Az mondta a tanár, hogy nem jól nyomom le a billentyűket. Pedig lazán tartom a kezem, nem fárad, nem görcsös. Függetlenül tudom mozgatni az ujjamat. Az oké, hogy rá kell helyezni az ujjaimra a karom súlyát, de miért kell tök magasról indítani. (3-4cm-re a billentyű fölül) Vagy csak a kezdőknek kell így csinálni?

2021. febr. 4. 00:26
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezt jobb lenne tőle megkérdezned, hogy miért így tanítja, mert te már tanulsz x éve zongorázni, de ilyenről még nem hallottál.
2021. febr. 4. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a kérdést olvastam, hirtelen gépírásra asszociáltam. Utána láttam, hogy zongoráról van szó.

De lehet némi analógia az írógép és a zongorabillentyű között.

Én még mechanikus írógépen tanultam 10 ujjal gépelni és ott erőt kellett kifejteni és függőleges irányban lenyomni a billentyűket. De például ma a laptopon alig kell érinteni a billentyűt és máris megnyomta az ember.

Az nem lehetséges hogy te is eddig valamilyen elektromos szintetizátoron gyakoroltál és a tanárnőnél pedig egy hagyományos zongora van?

2021. febr. 4. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Először valóban szintetizátorom volt. Kb 2 éve van pianinóm.
2021. febr. 4. 07:34
 4/8 A kérdező kommentje:
Ebben a videóban is úgy magyarázza: [link]
2021. febr. 4. 09:24
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezt nem tudom, mert nem ellenkezőleg kellene lennie? Gitározom rengeteg éve (autodidakta) és egy kolléga mosolygott hogy rosszul fogom mert alacsonyabban kényelmesebb, gyorsabb a szólózás és valóban.
2021. febr. 6. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A darabok indításánál valamint új részek kezdésénél ezt úgymond egy jelzésnek is nevezhetjük. Főleg akkor hasznos ha kísérsz valakit, vagy négykezest játszol és ezzel egyszerre tudtok indulni. Valamint jelzed a közönségnek és mindenkinek hogy most kezdődik a darab.

A hangoknak súlyt ad ha az egész karod erelyét belerakod. Lehet hogy még nem vetted észre de egy darabban teljesen máshogy tud szólni egy egyszerűen billentett hang mint egy súlyozott.

A különböző részek elválasztásánál is fontos szerepe van, egyrészt nekem például segít áthangolódni a gyorsabb vagy lassabb részre. Másrészt a szünet amit okoz érzékelteti hogy most valami más jön.

2021. febr. 8. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Sokféle billentéstechnika van, darabtól függ, mikor melyiket érdemes használni. Ha van egy dallamod, ami egy szólamban megy végig, és azt a dallamot olyan nagyon szépen ki kell rajzolnod, akkor igen, érdemes egy picit magasabbról indítani, mint amikor csak akkordozol, vagy mondjuk úgy játszol dallamot, hogy ugyanabban a kézben van még hozzá két vagy három különálló szólamod. Ott nyilván a kezed felépítése miatt is kevésbé tud működni, hogy minden hangot magasról indítva üss le. De ez kézalkat kérdése is, nagyon sok mindent számításba kell venni ilyenkor. Szerintem kérdezz rá a tanárodnál, miért fontos ez, és hogy minden darabnál fontos-e, vagy csak ennél az egynél, magyarázd el neki, miért úgy játszol, ahogy, beszélgessetek erről! Én a zeneiskolás éveim egy részét egy olyan tanárnál töltöttem, aki nagyon nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy olyan legyen a kéztartásom, ahogy a nagykönyvben meg van írva. De azt, hogy ennek mi is a célja és mit ad az nekem, ha úgy tartom, csak sok évvel később magyarázta el a következő tanárom, és furcsa módon ezzel együtt adta meg azt a szabadságot, hogy nem a kéztartás maga a lényeg, hanem az, hogy tudd, milyen mozdulat hatására milyen hang fog kijönni a hangszerből. A kéztartás helyességének a zongorajáték minőségét kell szolgálnia, és nem fordítva.
2021. febr. 12. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Azt mondta, azért, hogy jobban érezzem ahogy az ujjak (!) dolgoznak. Később ez majd ellaposodhat.
2021. febr. 12. 21:40

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!