Mi az a hegesztői TÜV minősítés, és miket foglal magába? (Többi lent)
A napokban Hegesztői képzések után néztem Dunaújváros és környékén.
Feltünt, hogy a szakmában többféle irány is adott -> AWI, Co, Volfram stb.
És a képzéseket tekintve, hogy van OKJ és TÜV minősítő képzés is.
--> Mi a kettő között a különbség?
Adott egy oldalon egy felsorolás ,,A megszerezhető hegesztési eljárások" címszóval, és itt az következő sorokban egy felsorolás, pl. 912 - Keményforrasztás, 311 Oxigén-acetilén hegesztés stb.
--> Itt a hallgató választja ki, hogy merre szeretne specializálódni, vagy ez a 2 technológia a képzés része? (ez vehető általánosan is, egy 400k értékű képzésről beszélek, így talán könnyebb ezt a kérdést megválaszolni)
És a szakma mestereitől szeretnék kérni egy kis irodalmat, hogy elkezdhessem itthon már elméleti részről tanulmányozni eme tudományt a képzés megkezdése előtt. Az angollal nincs probléma.
Továbbá, ha bármi mellékes jó tanáccsal szolgálnátok, bármivel, azt bizony örömmel fogadom. (melyik technológia a legveszélyesebb vagy modernebb, milyen öltözék vagy kiegészítő a leginkább elengedhetetlen, mi az a pár jó tanács amit a te mestered is tanított neked, és az idő múlásávsal se vesztett hitelességéből stb.)
Jó munkát és kitartást melósok!
A hegesztő szak elvégzésével leszel jogosult minősítést szerezni, ami újabb felkészítő képzés, általában szükség szerinti időtartamban. Első minősítésnek olyat érdemes választani, ami 1) a gyakorlatban sokszor előforduló kombináció, 2) és még "kiad" pár olyat, ami szintén előfordul a gyakorlatban. A minősítésedhez kapsz egy pecsétet, amit be kell ütnöd mindenbe, amit a minősítéseddel szükséges csinálnod, és tied a felelősség onnantól, ha törik. Kell a tudás, kell a gyakorlat, hogy ez ne történjen meg. Ne érts félre, ugyanúgy követsz el hibákat, csak egyrészt roppant ritkán, másrészt képes vagy kijavítani úgy, hogy ne legyen hiba. Meg azért van, amit egyetlen varrattal kell megoldani, ott nagyon nem mindegy a selejtarány.
Tehát, amik előnyosebbek:
Pozícióból ha 45 fokban álló csövet hegesztesz körbe, az azt jelenti, hogy minden pozícióban jó vagy, akkor is, ha táncolni kell közben. Elsőre azért nem biztos, hogy összejönne, lehet elég valami függőleges fölfelé, ha a gyakorlatban a sima vízszintes tompavarratban stabil vagy (mivel az kell a gyakorlatban többször, de a függő föl "kiadja", és mutat pluszt, ami nagyon jól hasznosítható a gyakorlatban). Legfeljebb csinálsz egyet vízszintes tompára is.
Anyagminőség, anyagvastagság: szerintem acél, mert az kell többször, rozsdamentes kb ugyanaz, kicsit meg kell szokni, hogy rosszabb hővezető, meg hogy nem melegíted fölöslegesen, sietve kell perfekt legyen. Alumínium teljesen más (leginkább váltóáramú awi lesz a befutó), elsőnek csak akkor ajánlatos, ha valamiért tényleg kell, na meg tényleg tudod valahol gyakorolni és megy is. Vastagságban nem emlékszem mik vannak, mire minősítenek, de olyat kell válassz, amibe 2-10mm jól belefér. Ha 8-10mm-en tudod a többsorost, akkor nem lesz nehéz vastagabbra is tudni (persze rá kell gyakorolni), a 2-4mm anyagvastagság meg kb az összes szerkezeti szálanyag falvastagságtartománya, meg azért nem a szakma legalja stabilan és szépen hegeszteni a vékonyfalút.
Eljárás: javaslom, hogy amiben sok a sikerélményed, abban legyen először minősítésed. Ha az nem MIG/MAG, akkor javaslom, fektess külön hangsúlyt arra, hogy MIG/MAG-ban jó legyél, mert azzal kb mindig el tudsz helyezkedni, tehát pl ha nem adnak fizetésemelést, akkor járható út, hogy találsz aznap másik állást, és kalap, onnan pedig keresel jobban fizetőt. Bevont elektródással érdekes a helyzet, mert az ha megy jól, akkor az annak ellenére elég szerencsés dolog, hogy nemigen keresnek erre az eljárásra embert.
A mesterem legkomolyabb tanítása (ne tévesszen meg az egyszerűsége, nagyon messzire visz!):
Figyeld meg, mi történik, szemelj ki egyetlen jelenséget, ami nem az igazi, és azon az egyen javíts úgy, hogy egyetlen egy dolgon változtatsz, mindig csak egy kicsit!
Van olyan kombináció, ami ugyanazért az árért racionálisabb a többinél, mert tényleg kb mindenhova jó, és azzal ha felvesznek, de nem fedi a minősítésed, tudnak neked akkora bizalmat szavazni a dolog nehéz volta miatt, hogy belöknek a számukra szükséges specifikus vizsgára, és megvagy.
Amcsi youtuber mesterem hasonló tanácsa: az olvadt csepp vagy ebben a játékban. Ha pontosan tudod és érzed, mitől mi történik az olvadékban és a közelében, akkor fogsz tökéletesen hegeszteni kb. bármikor.
A négyszázezres képzésben lehetséges, hogy benne van a minősítés egyébként. Azért rájuk kérdeznék, hogy "ugye benne van?" :)
Tudom, hogy régi kérdés.
De, ha valaki mostanában keres rá akkor tudja, hogy ez a "hegesztő szak elvégzésével leszel jogosult minősítést szerezni" mondat egy nettó fa**ág.
Szerezhetsz egyből minősítést a nulláról is.
„ próbahegesztés után, ha kell, hoz neked a cég akármilyen papírt.”
Na milyen papírt “hoznak” neked?🤣
#3
Valószínűleg ugyan az az ember vagy aki itt is okoskodott:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__speci..
Jó lenne befejeznéd mert akkora f**ágokat írkálsz, hogy durrog.
"ég és föld a kettő"
Igen az, OKJ-vel mehetsz lapátolni a minősített hegesztőket meg már 3000 párszáz eurókért+ingyen szállásért viszi a magyar közvetítő külföldre.
Attól még nem leszel minősített hegesztő. Németo-ban tüv nélkül szóba se állnak veled pl., hegeszthetsz te akármennyi próbamunkát
Fingod nincs, de azért jártatod a pofád meg okoskodsz nem baj, ilyen is kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!