Épületgépész technikus OKJ-t érdemes megcsinálnom a Hűtő-Légtechnikai illetve a Klima-Hőszivattyú szakma mellé?
Ezt ne keverd, illetve jobb, ha nem teszed nem olyan egyszerű a képlet.
Mindegyik szakmám megvan és az épület gépészetben dolgozok, több mint 20 éve. A hűtéstechnikai szektor egy (zártkörűen) működő építőipari szakmunkás bizonyítványt takar, szigorú engedélyekhez kötött itthon is és az EU-ban is ezt nem is részletezem, sokáig tartana. Magától értetődik, de sokan keverik maga a technikusi képzés egy technikusi bizonyítványt ad ami érettségihez kötött és nem igényel feltétlenül direkt szakmát, tehát érettségi az alapfeltétel. Így ez magasabb szintet képvisel mint egy bármilyen építőipari szakmunkásbizi. Tervezési jogosultságot nem ad, csak szakmunkások és mérnökök közötti háttér és operatív, illetve irányítási kontroll feladatok elvégzésére jogosít, sok esetben mérnökök alá kell dolgozni, illetve egy épületgépészeti projektben együtt kooperálni.
A hűtő, hőszipka, légtechnikai, klíma szerelők, tervek alapján dolgoznak, effektív csak a szakmunkát végzik tervezési jogosultság nincs illetve semmilyen felülbírálás nem lehetséges a részükről, csak kiviteleznek. Ettől függetlenül részben hasonlít a technikusi képzéshez, pl. gyakorlati oktatáson mindenhol alap a keményforrasztásos technológia elsajátítása. Ezzel azt akarom mondani, hogy nem feltétlenül ül az ember egy íróasztalnál. Ha, van érettségid és nem a fúrás, a por, a gépek zaja, a magasban illetve a szűk helyeken való munkavégzés vonz (télen,nyáron) akár tetőn is vagy 8 emelet magasan... Mellőzném a klímatechnikai szektor összességét, ha inkább mérnöki szinten vonz az épületgépészet, akkor a technikusi képzést javaslom, és ha az tényleg fekszik akkor továbbmehetsz mérnöknek. A technikusi/mérnöki feladat mindenképpen kényelmesebb és könnyebb, mint a fizikális építőipari szakmunkásé és persze jobban is fizet. Ha, az a cél hogy minél több szakmád/végzettséged legyen, akkor végigmehetsz ezen a vonalon, de ez csak idő, pénz meg energia kérdése. De, csak akkor csináld, ha kitartó vagy és tényleg érdekel, mert nem könnyű. Ha a fizika és kémia nem megy akkor nem javaslom, a matematika mindegyiknél alap, mindegyik szakmánál komoly számításokat kell elvégezni a vizsgáknál.
Köszönöm szépen a választ, ne haragudj, hogy csak most írok vissza.
Értem igazából amit írsz, világos. Igazából a tervezés engem csak korlátozott szinten érdekel. Ami jelenlegi terveim szerint enegm érint az leginkább a VRV/VRF rendszerek tervezése majd a jövőben.
Viszont az ilyen VRV/VRF méretező szoftverek használatát most a Hőszivattyús (második szintű OKJ a Hűtő és Klíma szerelős után) is tanuljuk.
Konkrétan arra lennék kíváncsi, hogy az Épületgépész technikus végzetséggel milyen új perspektívák nyílnának meg előttem a hűtés és szellőzés technikában? VRV/VRF rendszereket tudok a jelenlegi OKJ-mal is tervezni majd, vagy ehhez még a technikusi sem elég?
Van egy saját ötletem és jövőbeli hőszivattyú berendezésre is. A tanárunk szerint bizony saját termékkel is ki lehet jönni. Ez mennyire igaz? És ha a jövőben megpróbálkoznék ezzel, ahhoz sok pluszt jelentene a technikusi?
Köszönöm a válaszodat előre is!
Szerintem egy kicsit megkevertek téged... a technikus az konkrétan technikus és nem tervező, hivatalosan csak gépészmérnök tervezhet VRF/VRV rendszereket. Ez diplomát jelent és X évet el kell tölteni a szakmába valamint engedélyszám is kell hozzá a kamarai hozzájárulással együtt, azaz hogy tag vagy.
Számítógépen, papíron tervezhetsz akármit, de kivitelezési terv ként nem fogadja el senki. Nem tudom milyen iskola meg tanár ez de kicsit képzavarban vannak... Mert a VRF/VRV rendszerek kifejezetten akkreditációhoz kötöttek több márkában pl. LG, Daikin stb. Ez kb. annyit jelent a gyakorlatban hogy előbb meg kell tervezni a rendszert és a terv alapján készítenek árajánlatot nehéz bekerülni ebbe a szegmensbe. De aki benn van mint mérnök az egy sima lakóház tervéért 250-400 ezer forintot vág zsebre...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!