Nyelvszakos egyetemisták, mit gondoltok?
Gondolkodtam rajta, hogy különórát adnék idegen nyelvből de az érdekel, szerintetek szorgalmi időszakban heti hány óra reális?
Nem akarom, hogy a pihenés vagy az órákra készülés rovására menjen, ezért nem akarnék túl sokat bevállalni.
Meg ha előre tudom, hogy kb. mennyit bírnék akkor ez alapján vállalnék tanítványt is. Ha tudom, hogy heti 4 órát bírok mondjuk, akkor nem vállalnék el 10 embert.
Függ attól, hogy milyen nyevszakra jársz. Függ attól, hogy mennyire tudod a nyelvet (ha jobban, akkor nyilván kicsit kevesebbet kell készülnöd a nyelvgyakorlatokra). Attól is függ, hogy hogyan tudod felvenni az óráidat. De még attól is függ, hogy vajon minden órára bejárnál-e.
Ezeket figyelembe véve, fogalmam sincs, hogy neked mennyi időd lesz.
És szerintetek kinek kellene jobban alkalmazkodni ha szükséges: nekem vagy annak aki jár hozzám órára?
És arra vajon mennyi az esély, hogy tarthatok hétvégén órát? Hétvégén senki nem jár órára? Persze bejárósoknál ez kizárt de most általánosságban. Nekem jó lenne ha akár hétvégén is ráérne a tanítványom de gondolom senki nem venné rá magát egy különórára hétvégén.
Azért gondoltam ki ezt, mert hétköznap jobban előfordulnak zh-k, össze-vissza órarend, el lennének szórva az óráim, hétvégén meg ugyebár nincs egy óra se, nem kell ahhoz igazítsam, hogy hány órára hívom, hogy mikor van órám meg neki mikor van. Meg ha sok esetleg akkor a zh (nyilván ez nem minden héten de lehet ilyen időszak), akkor nem ettől függ a készülés. Meg hétköznap az órák miatt lehet amúgy is alapból elfáradnék jobban és kevésbé lennék friss, mint amikor aznap egy órám sincs. Szerintetek ér annyit valakinek egy különóra, hogy hétvégén menjen vagy ha ezt meghallják rögtön tartózkodnak?
Nincs ilyen, hogy neked kell jobban alkalmazkodni, vagy a másiknak. Egyformán kell alkalmazkodnotok egymáshoz, ezzel is megadva egymásnak a tiszteletet. Ne várd, hogy csak azért mert te tanítod, mindenben neki kell a kedved szerint cselekedni. Ez egy csere, egyenrangúak vagytok, te tudást adsz, ő pénzt.
Egyébként szerintem is van, aki járna hétvégén, de azt is számítsd bele, hogy rendszeresre nehéz, hétvégén vannak családi programok és hasonlók, neki is meg neked is.
Én nem idegen nyelvből, de sok különórát tartottam. Azt tapasztaltam, hogy középiskolások inkább hétvégén szerettek járni, egyetemisták esetén nem láttam ilyen preferenciát, ahogy az óráik engedték. Egyébként emlékeim szerint, amikor én gyerekként különórára jártam, akkor én is hétvégén szerettem jobban menni.
Az alkalmazkodás meg szerintem olyan, hogy kinek van nagyobb szüksége az órára. Amíg egyetemista voltam és a megélhetésemhez járult hozzá, akkor volt, hogy bevállaltam utolsó pillanatos kéréseket, akár fáradtan vagy sok ZH között is. Később, amikor munka mellett csináltam (és már inkább csak kedvtelésből), akkor meg azt mondtam, hogy "ezen és ezen a napon, ettől eddig tudok órát vállalni", és ha nem volt más, de nagyon kellett neki a segítség, akkor megoldotta valahogy. Mondjuk olyat csak nagyon indokolt esetben (talán egyszer-kétszer) csináltam, hogy más időpontra kellett rakni az előre megbeszélt órát, de akkor én alkalazkodtam a pótló időpontnál.
Ne járj ki. Nagyon sok időd elmegy vele, amikor épp taníthatnál valaki mást, vagy készülhetnél az óráidra. Aki nyelvet akar tanulni, annak vagy legyen annyira fontos, hogy te hozzád megy, vagy mindenképpen kérj felárat a kijárásért.
Én is tanítottam egyébként, én kijártam. Az esetek nagy részében nem volt vele baj, de aztán lett egy olyan tanítványom, aki magasról tojt bele, elfelejtett szólni, hogy nem lesz otthon, beteg (erről se szólt, várta, míg becsengetek) stb. Többször fordult ilyen elő, mint hogy lett volna szabályos foglalkozàs. Nekem elment egy csomó időm és persze pénzem is az utazással. Úgyhogy, ha ki akarsz járni, egyrészről annak legyenek plusz költségei, másrészről az legyen világos, hogy ha 1 órával előtte nem mondják le (te meg esetleg már elindultál), ki kell fizetniük a teljes árat. Az emberek nagyon pofátlanok tudnak lenni. De még akkor is azt mondom, hogy az lenne a legjobb, ha otthon csinálnád. Nem kell cipelned a cuccokat, nem tudsz semmit sem otthon hagyni.
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :)
Én semmiképpen nem járnék ki senkihez, mert az nekem túl sok idő lenne és nem akarom, hogy emiatt jusson kevesebb idő tanulásra vagy pihenésre mert az eddigi féléveim is néha húzósak voltak és gyakran túlvállaltam magam, ezért erre nagyon odafigyelek.
Én magamnál tartanám az órát vagy esetleg az egyetemen is, attól függ. Például ha két órám között lenne egy lyukas óra és akkor kellene órát adnom akkor nagyon jó lenne az egyetemen, hogy ne kelljen hazamennem közben, ha órák utána adnék órát, akkor szintén mindegy már hogy mennyi időt vagyok még bent. Meg azért is találtam ki ezt a megoldást, mert az egyetem úgyis egy nyilvános hely, ahol jönnek-mennek egész nap és otthon meg nem akarok zavarni senkit. Meg magamhoz legfeljebb akkor hívnék tanítványt ha már régebbről ismerem, új embereket valahogy nem szívesen. Az akkor is az én privát helyem. De ha nem az egyetemen adnék órát, akkor se mennék el senkihez mert annyira azért nem érné meg, akkor inkább más jöjjön hozzám.
Nálunk az egyetemen sokan adnak órát szóval ez egy megszokott dolog ott. Van aki inkább valaki lakásán szeret mert nyugisabbnak tartja de nekem jobban tetszene nyilvános hely, az egyetemen amúgy is ott vagyok sokszor.
És egyébként voltatok már úgy, hogy elvállaltatok embereket de mondjuk közbe derült ki, hogy annyi emberre mégsincs időtök/energiátok? Ilyen helyzetben mit lehet tenni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!