Németül hogy mondják a "szép jó napot kívánok" kifejezést?
Ich wünsche Ihnen einen schönen (guten) Tag.
Nalunk ezt hasznaljak rengeteget.
Ich wünsch dir 'ne schön Tag
Schön Tag (pl kasszanal fizetésnel)
#5) Ez egy nyelvtani szörnyszülött.
Man wünscht jemandem also einen schönen Tag. DER Tag >> tárgyeset: DEN Tag >> einEN schöNEN Tag.
Lehet, hogy egy erős helyi dialektusban olyan sajtságosan ejtik ki és hangsúlyozzák ezt, hogy egy nem túl jól beszélő külföldi ezt "félrehallja" - pl. a "schönen"-ben az "e" eleve nincs igazán kiejtve, még a Hochdeutsch-ban sem, ha pedig még az "n" is csak elnyelve van ott a végén, akkor lehet ezt magyar füllel esetleg "schön Tag"-nak hallani.
Én a #2-t találom a legpontosabbnak.
De a hangzást illetően #5 tökéletesen jól mondja.
Úgy látom, még egy ilyen egyszerű kérdés is – valójában egy kezdő német tanfolyam első órájának a tananyaga (kéne legyen) – zavarba ejtő entrópiába képes fulladni, tehát megpróbálom "tisztába tenni":
Szigorúan véve az eredeti kérdésre a #3) a tökéletes válasz, hiszen abban szerepel a "kívánok" szó. Az, hogy kinek kívánok, a németben a magyarral szemben nem lehagyható, tehát a tegeződés/magázódástól, ill. az egyes és többes számtól függően:
>> Ich wünsche Dir/Euch/Ihnen einen schönen guten Tag!
Ez inkább írott német, a beszélt nyelvben ezt ritkán mondjuk ebben a terjedelemben (bár nem kizárt). Szóban ez kurtítjuk le arra, hogy "Einen schönen Tag!", ill. hacsak nem korán reggelről, vagy késő estéről van szó, akkor előszeretettel mondjuk, hogy "Einen schönen Tag noch!". Hogy miért "noch"? Hát mert a nap hátralevő részére vonatkozik a jókívánság. Ez nagyon németes szófordulat, a magyarban ilyen nincs.
És mi a helyzet azzal, amit #5) a kasszánál hallani vélt, azaz "schön Tag"? Nos #6) helyesen írja, hogy egy anyanyelvi beszélő a szóvégi "en"-t az "e" nélkül ejti ki – ez általánosan igaz, legyen az Hochdeutsch vagy valamilyen dialektus, de ez valójában "schön’n Tag". Viszont az a gonoszság a dologban, hogy ettől még nem lesz a látszólagos dupla "n" erősebben hangsúlyozva. Tehát ez úgy hangzik, hogy "schön’ Tag", legalábbis nem német füllel. Van a kettő között kiejtési különbség? Igen van, de az olyan minimális, hogy ezt nem német anyanyelvűként szinte lehetetlen kihallani. Nekem ezekre az egészen apró nüanszokra úgy kb. 10 év után kezdett kinyílni a fülem (ez idő közben már 35+ év), és én ráadásul kizárólag német környezetben, német nyelven élem az életemet, ahogy szoktam mondani kvázi anyanyelviként.
A poén az – ajánlom #5)-nek, hogy vegye a fáradságot és próbálja ki -, hogy ha annak, aki azt mondta, hogy "schön Tag" egy cetlit és egy tollat adsz a kezébe, hogy írja le, amit mondott, akkor a papírra már azt fogja írni, hogy "schönen Tag"(feltéve persze, hogy anyanyelvi német az illető).
Felmerülhet még a kérdés: szükség van az "einen"-re? Nos, hadd ne menjek bele egy hosszabb nyelvtani magyarázatba, így csak röviden: szigorúan véve nyelvtanilag kell az "einen" – írásban mindenképpen (szemben a magyarral, amiben pont ennek a használata lenne magyartalan), szóban viszont valóban gyakran lemarad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!