Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Megéri horvátul tanulni?

Megéri horvátul tanulni?

Figyelt kérdés

Eddig főleg germán nyelveket tanultam, de gondolkodtam a horváton (vagy szlovénen).


Az érdekelne, hogy mennyire hasznosíthatóak? Azon kívül hogy nyaralásnál könnyebben kommunikálhatok, mennyire tudom felhasználni ezt a nyelvtudást?



2019. febr. 11. 20:25
 1/4 anonim ***** válasza:
62%
Attól függ, hogy mit tudsz mellé (szaktudás), és milyen szintre jutsz el és milyen szerencséd lesz. Horvátországból azért még vannak itt magyarok is, akik jól tudnak horvátul, tehát kvázi nekik lennél versenytárs, ha a nyelvvel akarsz elhelyezkedni.
2019. febr. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Illetve ha már a szlovén és a horvát között gondolkozol, akkor mindenképpen a horvát. Sokkal többen beszélik, ergo jobban is hasznosítható.
2019. febr. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem sok haszna nincs. Én csak akkor tanulnám, ha sok kedvem és időm lenne, de nem hiszem, hogy hasznosítható lenne azon túl, hogy (mint említetted) nyaraláskor jól jöhet. Persze, ha horvátul tudsz, több nyelvből is sokat fogsz érteni, mert többel is rokonságban áll, de aminek értelmét látom az az angol, német, francia, spanyol
2019. febr. 12. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Garpe ***** válasza:
100%

Szia!


Lelkes egyetemista nyelvtanuló vagyok, aki jelenleg szlovénül tanul így jutottam ide. E mellett oktatok is nyelveket.


Általános válasz: nyelvet tanulni mindig megéri, csak minden nyelvnek más a haszna.


Konkrét válasz: Igen, vannak ottan magyarok, akik jobbára jobban fognak beszélni a horvátul. Viszont, nincsenek sokan. S kis túlzással mondhatjuk, hogy gyakorlatilag a szerb és a horvát egy nyelv (ezt egy szerb ismerősöm úgy írta le, hogy kb. akkora a különbség a lettő nyelv között, mint a brit és az amerikai angol között), ez azt jelenti, hogy a balkáni államok jelentős részében (Montenegró, Bosznia...) megérteted majd magad vele, igen jól. Sőt a Jugoszláv időben egy nyelvnek tekintették s szerb-horvát (vagy horvát-szerb) néven futott, aminek különböző nyelvjárásait különítették el (pl.: szerbiai, horvátországi). (Ez felvet vajdasági konkurenciát is, de azért az ottani magyarok nem mindegyike beszél (jól) szerbül). Viszont a dél-szláv háború után nem biztos, hogy mindenhol szeretni fognak vele. Viszont megtanulni a pl. montenegrói változatot tényleg annyi, mint megtanuli angolul majd felszedni a skót kiejtést s helyi szavakat.


Szóval eladni el tudod majd magad, ha ezzel szeretnél foglalkozni. Legutóbb azt hallottam a szerb szakos ismerősömtől, hogy igen nagy hiány van szerb és horvát (szakos) tanárokból.


Maga a Horvát nyelvről röviden s direkt nyelvtanulóknak célozva talász egy szuper leírást a lingvo.info-n. Készülj fel, hogy 7 nyelvtani eset van, 3 nem és több mint 3 igeidő.


Viszont talász majd tanuló anyagokat bőven, ha nem nagy specifikusan csak a horvátot akarod, hanem rállsz a szerb-horvát kontinuumra, akkor gyakorlatilag iszonyú sok anyagod s lehetőséged lesz gyakorolni a nyelvet. Szerb szinkron van, kb mindenhez, a horvátból mintha kevesebb lenne, de erre most nem emlékszem.


Szlovén: Szlovén szakos tanárból nagyon nagy hiány van itthon. Habár egész jól megértik a szlovének a szerbül, horvátul beszélőket (s többé-kevésbé a többi szláv nyelv beszélőit, ahogy ők is egymást), ez egy külön nyelv. Eléggé sikeres nyelvpolitikaájuknak köszönhetően az ottani magyarok kiválóan beszélik a nyelvet. (Ne feledjük egy 2 milliós országról beszélünk, ahol közel 50 nyelvjárás van, amelyekből egyesek igen nehezen érthetőek s önálló nyelvnek is tekinthetőek).


Maga a nyelv 6 esetet, 3 nemet tartalmaz. Viszont van kettes szám: ez egy ritka dolog Európában szinte ez az egyetlen ilyen nagyobb nyelv (persze van az írben illetve, a nem indo-európai baszkban is); ez azt jelenti, hogy minden szó másképp ragozódik attól függően, hogy egy, kettő vagy három (és több) dologról van-e szó (ezen belül még a nem is külön ragozást ad). És vannak különböző ragozási rendszerek (deklinációk), amik tovább bonyolítják a helyzetet. Az igeidők esetén is ugyanez van: nemben (3), számban (3), személyben ragozunk (3): máshogy van az, ha két nő vagy ha három férfi mosott.

A másik nehézség a hangsúlyozás: nem jelölik, hogy az e, é vagy ilyen ö szerű hang, ami viszont jelentés megkülönböztető szerepű. Illetve a szórend a mondtban is a hangsúlyoktól függ.


Viszont a nyelvtani nemek az esetek jelentős részében logikusak. Az eleje nehéz aztán viszont jóval könnyebb lesz. Az elején meredek, aztán gyakorlatilag egy kis séta a csúcs, ahogy ők mondják.


Anyagból nem sok van. Neten azért lehet találni dolgokat (írhatsz, ha gondolod ilyen ügyben privátot, akár te is olvadó).

A szlovének nem szinkronizálnak filmeket, csak rajzfilmeket (így most én Blinky Billt nézek, vagy a barátnőmmel a Jóban-Rosszban szlovéniai változatát).


Remélem nem vettem el a kedved. Ha nem vagy profi nyelvtanuló homályosak a nyelvtani esetek lényege, meg a nyelvtani nemek, akkor saját tapasztalatból mondom, hogy először tanulj egy kicsit eszperantóul (mondjuk az online tanfolyam első ingyenes leckéjével, aztán egy kis 12 napos tanfolyam: learn.esperanto.com), aztán egy kicsit latinul (mondjuk a Lingva Latina Per Se Illustrata könyv első pár fejezetét olvasd el, ez amúgy bármikor szuper élmény, mert úgy megtanít latinul, hogy gyakorlatilag semmit se kell tudnod s mégis kizárólag latinul van az egész).


Sok sikert!

Írj nyugodtan privátot, akár te is kedves olvasó!

2019. febr. 12. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!