Az orosz nyelvben mi a különbség щ és ш között?
Nem scs-nek, hanem lágyabb "selypesebb" s-nek.
A legjobban akkor tudod a különbséget megérezni, ha a google fordítóba beírsz szavakat, amiben valamelyike hang elöfordul és meghallgatod a kiejtését - ez az egy ugyanis (a kiejtés) tényleg jó a google-nál.
:D
Mindkét előzőnek igaza van.
Az ábécében valóban scsá nak mondják, de beszéd közben, mint nálunk is sok hang hasonul az egyszerűbb kiejtés kedvéért és "selypes s" szerű lesz belőle. Azért jó tudni, hogy valóban cs van benne, mert kicsit más a fejben tartva azt egyszerűsíti (nem mondja ki tisztán darabosan) a szád.
Sajnos 'cs' az nincs benne, de annyiban igaza van az elsőnek és a harmadiknak, hogy a magyarok így tanították/tanulták: ce, cse, sá, scsá... és a káposztalevest a mai napig scsínek híjuk (de a tovaris már nem tovariscs:).
A kettesnek vagyon teljes igazsága, a farkincás betű a farkinca nélküli lágy párja (mer'hogy az oroszban - a magyartól eltérően - kb. minden mássalhangzónak vagyon lágy párja is).
Nekem a gugli ferdítő ez ügyben nem jött be, de a youtube-on akad nem kevés orosz ábécé, ha jó a füled, kedves kérdező, nem fogsz hallani 'cs'-t, ellenben fogsz hallani, lágyabb, selypesebb 's'-t.
:)
A különbséget elég jól szemlélteti az alábbi példa:
щ hasonló, mint a magyar Siker szóban az S, tehát olyan "sistergős".
ш hasonló, mint a magyar Suba szóban az S, tehát az előzőhöz képest kicsit hátrébb húzott nyelvvel ejtendő az S.
A példák persze nem tökéletesek, mert a magyar fül nem igazán érzékeli a különbséget, így a a példaszavakban az S kiejtése is változó lehet.
4-es érdekes.
Mondjuk 3-nak orosz az anyanyelve.
:)
Amit magyarban sejpítésnek nevezünk, olyat az oroszok nem használnak.
;)
Hogy tiszta legyen:
A nyelv és az ajkak helyzete ugyan az mint cs hang esetén, csak ennél szűkebbre feszített résen keményebben préseljük át a levegő CSATtanás szerűen.
A щ ejtésekor pedig kicsit lazábban tartjuk, így nem csak rövid csattanásnyi hang van hanem azt megelőző Süvöltés :)
ez a mássalhangzó hosszabb és összetett, azaz eleje és vége között különbség van. A szájszervek helyzete dinamikusan változik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!