PROFEX angol középfokú orvosi szaknyelvi nyelvvizsga milyen?
Középfokú angol nyelvvizsgám van, és gondolkodom, hogy jól jönnek egy szaknyelvi nyelvvizsga is. Érdeklődni szeretnék, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak a fent említett nyelvvizsgával kapcsolatban.
Köszönöm a segítséget! :)
Már elég régen voltam, de leírom, amire emlékszem. Ha van már általános középfokúd, akkor egyedül a szókincs lehet probléma, de ha a "piros könyv" (Győrffy - English for Doctors) szókincsét megtanulod, az nagyjából elegendő, mellette érdemes megnézegetni a felkészítő könyvet is, ha a feladattípusokat szeretnéd gyakorolni, meg a régebbi Profex-könyvek hanganyagát is lehet értelme meghallgatni. Amúgy minden a szokásos, összességében 60% kell, de minden részfeladaton leygen meg a 40%.
Itt is van 1 próbafeladatsor: [link]
Itt meg a feladattípusok részletes leírása:
SZÓBELI:
Beszédértés: Kétszer lehet meghallgatni a szöveget, CD-ről megy, a minősége nagyon jó. A szöveg általában nem kifejezetten nehéz, a lyukas szöveges részénél általban szó szerint ugyanúgy hangzik el a szövegban is, mint a feladatlapon van, csak be kell írni a kihallott szót. Itt az lehet nehézség, hogy a szöveg egy adott részéből 1 sem jön elő, míg utána 1 mondaton belül gyorsan 3 szó egymás után. Nagyon kell figyelni. A „válasszuk ki a helyes állítást” típusúaknál a kulcsszavakra figyelve szintén nem lehet gond.
Spontán beszélgetés:
Nem pontozzák, de sokat lehet rajta dobni a vizsgán. Rakj össze egy rövid bemutatkozó szöveget (ki vagy, hol dolgozol/mit tanulsz, miért csinálsz profexet, stb.). Itt már tudod terelgetni, hogy a beszélgetés miylen irányba menjen, pl. ha elkezdesz a kutatómunkádról beszélni, akkor nagy valószanűséggel arról kezdenek majd el kérdezgetni. A 12 megadott témakörnél szintén készülj fel nagyjából, hogy melyikről mit mondanál, mert olyan kérdéseket tezsnek fel, ami ide kapcsolódik.
2 párbeszéd: Ugyanolyanok, mint a „piros könyven”, fontos a köszönés, hogy adekvát kérdéseket tegyél fel, az ottani sablonokat érdemes megjegyezni. A papíron meg nagyjából szó szerint rajta lesz, hogy miket kell kérdezned vagy mondanod.
3. feladat: középfokon ez az ábraelemzés. Erre kell külön készülni kicsit, mivel a piros könyvben sincsenek ilyenek. Esetleg ismerőssel gyakorolhatod. Kapsz 1 ábrát, először megnevezed, hogy miről szól (címe), hogy miylen típusú (pie chart, stb.), ha grafikon, akkor elmondod h mi van a tengelyerken, végigmész a görbéken, használod a sablonkifejezéseket (solid/dashed/dotted line, increases/decreases slighly, significantly..., szintén árdemes az increases/decreases helyett más szavakat is bevetni, mint rise, fall, stb...). Aztán levonsz valamilyen következtetést. Ha logikusan követed ezeket a lépéseket, nem kellene gondnak lennie.
ÍRÁSBELI:
Csak a tollal írt megoldást fogadják el, de mindenképpen vigyél ceruzát és radírt, mert ezeket nem tilos használni. Vigyél többféle szótárat, egy sima közepest meg esetleg valamilyen orvosi szótárat is.
A legnagyobb gond az idővel lehet. 3 óra áll rendelkezésre mindhárom szinten, ez alapfokon sok, középfokon még elmegy, felsőfokon már nagyon necces (de még ott is be lehet fejezni, bár ott pl. biztosan nincs idő piszkozatot írni). Javaslom, hogy NE írj piszkozatot, mert kifuthatsz az időből (középfokon is), meg a papír sem elegendő.
Én a szövegértéssel kezdtem, aztán a fordítás, aztán a levelek. Ha a szövegértés kész, a másik 2 feladatra már könnyebb beosztani a megmaradt időt.
Olvasáskészség:
Fontos, hogy itt nem szabad javítani, tehát először ceruzával érdemes kitölteni és később átírni tollal. A lyukas szöveges részeknél fontos, hogy egyetlen szót kell írni, aminek tartalmilag kell illeszkednie (tehát nem feltétlenül szó szerint a szövegből, de általában a szövegben is megtalálhatók a szó szerint odaillő szavak), viszont ha 2 szót írsz oda, az nem jó akkor sem, ha amúgy tartalmilag stimmelne. A „melyik bekezdés miről szól” típusú feladatnál a 6-ból csak 4 illik bele, a 2 nem jelölendőnél néha csak 1-1 kulcsszó nem passzol a szöveggel, oda kell figyelni. A szövegben érdemes jelölgetni a releváns kulcsszavakat. A „melyik állíás igaz” résznél szintén ki tudják csavarni, megint 1-1 helytelen kulcsszó miatt lehet hamis 1-1 állítás. Ezeket szintén érdemes jelölgetni a szövegben. Szerencsére lyukas szöveges faladatból van a legtöbb, és az szerintem könnyebb is.
Íráskészség. Itt újabban 2 levél is van, a formátumra (megszólítás, helyszín, dátum, címzett és feladó korrekt felírása) nagyon figyelj oda, egyebekben nagyjából le kell fordítani (de nem feltétlenül szó szerint) az instrukciókban álló szöveget. Tanulj be sablonokat a meggyőződés, kételkedés, valósíznűség, stb. kifejezésére, és használd ezeket. Meg tanulj meg lezáró sablonokat a profex-könyv aalpján. A mailnél kevésbé kötött a dolog (de ott se felejtsd el kitöltani a feladót meg a címzettet) formailag, ott is nagyjából a tartalmat kell visszaaadni. Azért érdemes a végére hagyni, mert ha kevés időd marad, és az egyik levél nem siokerül túl jól, a másik még mindig felhúzhatja a pontszámot, és a 2 levelet együtt értékelik, amikor azt nézik, hogy megvan-e a 40%.
Közvetítés: Nem nagyon emlékszem, mivel 10+ éve voltam, a felsőfokú élménye frissebb, de ott meg fordítás van... Itt a lényeg a tömörítés volt, tehát egy hosszabb magyar szöveget kell adottt szempontok alapján összefoglalni. Fontos, hogy mindegyik pontot érinteni kell, és a fontos kulcsszavak szerepeljenek a tökmörebb verzióban is. Annyival könnyebb a fordításnál, hogy nem kell az egész szöveget szó szerint visszaadni, de a legnagyobb részét így is érinteni kell. Akár le is fordíthatod, de fontos, hogy a szempontoknak alapján rendezd, és egyértelműen jelöld, hogy melyik szempontról hol írsz. Nagyon fontos, hogy végigérj, mivel meg lehet úgy is bukni, hogy ez a feladat pl. 40% alatti, és akkor hiába 100% a többi. Ezért inkább a levelet hagynám a végére, mivel abból 2 van, és a 2-t együtt értékelik.
Az idővel nem kellene, hogy gond legyen, felsőfokon sokkal hosszabb szövegekre van ugyanennyi idő, mégis bele lehet férni (bár necces). Középfokon nagyjából kényelmesen elég az idő, ha nem vagy nagyon lassú. Egyébként felkészüléskor érdemes megnézni a felsőfokú vizsgaanyagot is. Nem tudom, mi a célod a vizsgával, de ha van már egy álalános középfokúd, akkor profexen akár egyből a felsőfoknak is neki lehet menni, nyelvtanilag könnyebb, mint egy általános nyelvvizsga, az elvárt szókincs sem sokkal nagyobb felsőn a középfokhoz képest, a legnagyobb különbség írásbelin a szövegek hosszában van (és így felsőfokon a rendelkezésre álló idő viszonylagos rövidsége a legnagyobb probléma, de nekem pont elég volt), meg ugye tömörítés helyett fordítás van. A mintafeladatsorban meg tudod nézni, hogy milyen. Szóbelinél is a hallgatott szöveg sebességében és hosszában van különbség, és nem ábraleírás van, hanem helyette prezentáció, ahol szintén vannak sablonok.
Hol lehet ezt a fajta ny.vizsgát letenni?
(M-on)
2-3:
Az orvosi szaknyelvi vizsga angolból és németből van. Letenni a központban (Pécs, Szigeti u. 12), vagy az alábbi helyek valamelyikén lehet:
Oda hívnak be, ahol leadtad a jelentkezési lapot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!