A görög nyelvben hogyan ejtik az ékezetes betűket?
'mandarin hozzá képest csak szórakozás'
Nyilván mindenkinek más a nehéz, de azért az újgörög és a mandarin összehasonlíthatatlan. A görögben az intonáció nem bonyolultabb a magyarnál vagy az angolnál, a mandarin négy tónusa kapásból elég sok nehézséget okoz. Ha megtanultad az alapvető kijetési szabályokat, akkor az olvasás semmivel nem nehezebb mintha bármelyik másik európai nyelvet tanulnád, a msh torlódás pedig nem is jellemző és emiatt egy görög szöveget jóval egyszerűbb felolvasni mint pl. egy lengyelt, még ha a szavak hosszúságában nincs túlzott eltérés.
A wikipédia alapján a mandarin hangkészlete olyan túlzottan nem tér el a magyartól, de a görög sem, mindkét nyelvben lehet pár hang, ami elsőre nehezen reprodukálható (görögben a γ az ami kellemetlen).
A mandarin írásjelek bemagolásáról én sokat nem tudok nyilatkozni, sose próbáltam, de beszámolók alapján bizony ez eltart néhány évig és baromira eltér mindentől, amit európai ember korábban nyelvtanulás címszó alatt végzett.
A görög nyelvtanát tekintve a németre hasonlít a legjobban, ugyanúgy 3 nem van, az esetek száma ugyan 5, de az ötödik a vokatív, ami nem különösebben bonyolult vagy épp gyakori. A névmások, elöljárószók, mind-mind kb. a német komplexitásával megegyezőek. A folyamatos-befejezett igeszemélelet kérdése meg nem bonyolultabb mint megérteni az angol persent perfect és past simple közötti különbségeket, igaz, a képzésükre van néhány nem túl bonyolult szabály.
A személyragok adottak mind jelen, mind múlt időben, viszont az igaz, hogy kb. 8 csoportra lehet osztani az igéket ragozás szerint, és kivételek is akadnak, de nem kell megijedni, ez egyrészt nem jelent túl sok eltérést, másrészt legtöbb esetben ránézésre meg lehet mondani egy igéről, hogy melyik csoportba tartozik.
A jövő idő nagyon egyszerű, a különböző igemódosító segédszók használata még az angolnál is egyszerűbb, ami gondot okozhat azok az igenevek, és úgy általában a szóképzés, na meg rengeteg a magyartól eltérő igei vonzat, de ez nem nehéz, pusztán időigényes. Azért megtanulni, hogy a görögben a 'fél' ige táregyesettel áll, sehol nincs a többezer bonyolult kínai írásjelhez képest.
Ne értsd félre, nem veled van bajom, pusztán szerintem elég félrevezető állítás azt mondani, hogy a görög annyira nehéz lenne, mint a mandarin egész egyszerűen félrevezető. A görög szerintem semmivel nem nehezebb mint a német vagy a francia, és nyelvtanában, szókincsében, hangzásában és írásképében is sokkal, sokkal közelebb áll a széleskörűen ismert európai nyelvekhez, sőt, akár a magyarhoz is, mint a kínai.
Azt pedig nem értem, hogy miért lenne bármivel is nehezebb görög szavakat olvasni mint angol szavakat, sőt, szerintem a görög jóval könnyebb, mivel ha valaki ismeri a fonológiai szabályokat 100%-os biztonsággal tudja kiejteni az adott idegen szót, míg az angol esetében sokszor az anyanyelvi beszélők is előfordulhat, hogy nem tudják lebetűzni beszédben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!