Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az állatok tudományos nevénél...

Az állatok tudományos nevénél mitől függ az, hogy valami domestica vagy domesticus?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 17. 13:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem értek hozzá, de szerintem a domestica az többesszáma a domesticus-nak.

Ugyanis ez latin szó, és többesszámra utal a végződése.


Pl. bacterium-bacteria

médium-media

2010. ápr. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Erre én is gondoltam, ezért nem értem, a tyúk (Gallus Gallus dometicus) és a disznó (Sus Crofa domestica) nevében az eltérést.
2010. ápr. 17. 14:04
 3/7 anonim ***** válasza:
nem tanultam latint, csak közvetve néhány szót, de úgy tudom, hogy az -us végű főnevek a latinban hímneműek, nem lehet, hogy az -a végűek nőneműek?
2010. ápr. 17. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
-a nőnem, -us hímnem
2010. ápr. 17. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez ennél lényegesen bonyolultabb. De a domesticus szót valóban a hímnemű szavak esetében használjuk, a domestica szót pedig nőneműek után, a domesticum a semleges neműek után.


Amit az első válaszoló írt az pedig a semelegesneműek többesszámáról szól. bacterium-bacteria, imperium-imperia


De egy us végű (nőnemű) szó után a domestica forma állna. Pl.: ha létezne házi babér így hanagzana Laurus domestica

2010. ápr. 17. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és honnan lehet tudni, hogy egy szó nő, hím vagy semleges nemű?
2010. ápr. 17. 20:35
 7/7 anonim ***** válasza:

A 20:33-as jól leírta.

Azt sajnos nem lehet tudni, hogy melyik milyen nemű (kivéve, ha megtanulod a szótári alakot :P), de általában az -us végű hím, az -um semleges, az -a pedig nőnemet jelent. De nem mindig.

2010. ápr. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!