Németesek! Zu + infinitiv, hogyan fordítjátok? Ez olyan mint angolban a to + ige?
angolban adott az ige, elé kell a to segédige (to dance - táncolni)
mi a helyzet a zu + infinitivvel németben? mikor használják és miért, hogy lehet fordítani ezeket a mondatokat a legegyszerűbben? példát is írj kérlek, köszönöm!
Igen, ha két igét írsz egy mondatban, pl. megpróbálok tanulni, akkor a tárgyas ige elé teszed, tehát mint az angolban, de nem, mint a példád, mert az a főnévi igenév (is az angolban). Vannak kivételek, amikor hiába van két igéd, akkor sem állhat zu. Ezeket meg kell tanulni. Általánosságban az érzékelést kifejezők.
Amúgy célhatározóinél is, csak akkor még um kötősző is van a mondatban.
Na szóval, a zu+infinitiv és az um+zu+infinitiv között van különbség.
1. Az ige főnévi igenévi alakban (keretzáróként) a szerkezet végén áll
2. A főnévi igenév előtt zu áll, többtagú főnévi igenév esetén az utolsó tag előtt, más szóval az előtt, amelyet a mondatban ragozni kellene. A zu elváló igekötő esetén az igekötő és az ige között áll, el nem váló igekötő esetén pedig az igekötő előtt.
3. A szerkezetben alany nem állhat, egyébként bármi más mondatrész szerepelhet. A jelentésből mégis egyértelműen ki kell derülnie, hogy mi a szerkezet logikai alanya. Három eset fordulhat elő:
a/ az alany megegyezik a főmondat alanyával
b/ a főmondatban utalás van a szerkezet alanyára
c/ a mondatbab általános alany szerepel
Példák:
Ich habe vergessen, dein Buch mitzubringen.
Elfelejtettem magammal hozni a könyvedet.
Ich freue mich, heute nicht arbeiten zu müssen.
Örülök, hogy ma nem kell dolgoznom.
Er bat mich, hier zu bleiben.
Kért, hogy maradjak itt.
Es ist wichtig, diese Aufgaben richtig zu machen.
Fontos, hogy ezeket a feladatokat jól csináljuk meg.
A célhatározói (azért, hogy) pedig az um+zu+inf. Tehát valahogy az első két válaszóló összegyúrva...
Kb. úgy lehetne leírni, hogy mi a különbség a "tanzen" (magyarul: táncolni) és a "zu tanzen" (magyarul leginkább: táncolni) között, hogy amikor a mondat lényegi állítása az, hogy táncolni, akkor a "tanzen" lesz ott. Pl.: Ich will tanzen. Táncolni akarok. Ich kann tanzen. Tudok táncolni. Itt a mondat alanya az "ich", az állítmánya pedig az, hogy "will tanzen", "kann tanzen" stb. (Persze a will és a kann az állítmányok, de érted, miről van szó, ezek egy összetartozó szerkezetet alkotnak). Amikor viszont azt mondjuk, hogy Es ist verboten, hier zu tanzen (Itt tilos táncolni), sőt: Hier zu tanzen ist verboten, (Itt táncolni tilos), akkor egy olyan érdekes mondatunk van, ahol a táncolásRÓL mondunk valamit, a "zu tanzen" olyan, mintha a mondat alanya lenne, és az "ist verboten" az állítmány. Ez a különbség.
Es ist leicht zu tanzen. Könnyű táncolni. Itt is ez van, hogy a "tanzen"-ről mondjuk, hogy "leicht". Az "es" azért van a mondat elején, mert a német nem szereti az alany nélküli mondatokat (Ist leicht..., ), ezért odakerül az "es".
Vannak a zu+inf-nek egyéb jelentései, használatai is. Az egyik jelentése a -hat, -het ragokénak felel meg.
Der Feuer war auf Brandstiftung zurückzuführen.
(A tűzeset gyújtogatásra volt visszavezethető.)
zurückführen auf = visszavezetni valamire.
X ist auf Y zurückZUführen = X Y-ra vezetHETő vissza.
Das Ziel ist nicht zu erreichen. = A cél nem elérHETŐ.
Aztán vannak még egyéb használati módok is, az előző válaszoló is felsorolt néhányat. Sok esetben arról van szó, hogy a zu-s szerkezettel ki lehet küszöbölni a dass-os mondatfűzést. Néhány tucat példa bemagolása után világos lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!