Idegen nyelvek igeidőnek száma. Megírjátok mely idegen nyelvben hány igeidő van, amiről tudsz?
Figyelt kérdés
Pl.: magyar 3
angol 12
stb. stb.
kíváncsi lennék további nyelvekre is
2015. jún. 19. 21:56
1/10 A kérdező kommentje:
nem csak a kulcsszavakban megadott nyelvekre vonatkozólag szeretnék tájékozott lenni ez ügyben
2015. jún. 19. 22:01
3/10 anonim válasza:
Spanyolban kijelentő módban van 2 jelen, 4 múlt, 4 jövő, illetve kötőmódban továbbá van 2-2 jelenből is, múltból is, jövőből is- bár ennek a 16-nak a fele összetett igeidő.
4/10 anonim válasza:
Az, hogy a magyarban 3 igeidő van, az csak pongyola kijelentés! Vaannak még a valá-val, volná-'val, meg hasonlókkal fűszerezett múlt idők, meg miegyebek, amit a tanulatlanabbak elintéznek egyszerűen avval, hogy "ma már nem használatos", a tanultabbak pedig - például az olyanok mint én - büszkén felfújják magukat, hogy ők még ezt is tudják. (Pedig fejben nem tudnak összeszorozni két kétjegyű számot, ha tudjátok mire gondolok.)
5/10 anonim válasza:
A francia nyelvben - ha mindent beleszámolok - van vagy húsz! :)
6/10 anonim válasza:
Ezekből persze a hétköznapi nyelvben kb. 8-9 használatos.
7/10 anonim válasza:
Valóban nem korrekt kijelentés az, hogy a magyarban három van, mert gyakorlati értelemben véve csak kettő- a múlt és a jelen. A jövőt a 'fog' segédigével és/vagy a 'majd' szóval fejezzük ki, esetleg felszólítással, de ez nem valódi igeidő.
8/10 anonim válasza:
Utolsó, ez hülyeség. Más nyelvekben egy csomó igeidő van, amit segédigével fejezünk ki, mégsem jutott még soha senkinek az eszébe, hogy az angol present perfect vagy a francia passé composé ne lenne valódi igeidő.
10/10 Brain Storming válasza:
A kérdés nemigazán pontos - az "igeidők száma" olyasmit akar kategorizálni, ami csak egy homályos, statisztikai csoportosításon alapuló egyszerűsítés, mert pl. a különböző igealakokat, tartozzanak bármely igeidőnek nevezett kategóriába, különböző értelemben is lehet használni. Pl. az angol folyamatos jelennek nevezett formáció 1. a beszéd pillanatában végbemenő cselekvésre, 2. előre megadható időpontra tervezett cselekvésre, vagy pl. 3. a jelenben nem végzett, de jellemzően fontosnak tartott, átmeneti cselekvésre is vonatkozhat. Ide tartozik pl. a "going to" szerkezet is, amit néha önálló igeidőnek neveznek, holott semmi más, csak a go ige folyamatos jelenidejének a közeli jövőre tervezett vagy várt cselekvése v. eseménye, vagyis tkp. nem igeidő, hanem egy adott ige adott igeidős formájának az elkülönült értelmezése. ... Szóval bármiféle számszerűsíthető adat ezen a téren nagyon félrevezető. A magyarban tökéletesen ki lehet fejezni a 2 igealakkal az angol összes igeidős formáját - az, hogy az angolban az állítmányi szerkezettel fejezik ki, a magyarok pedig határozók segítségével nem számít, mivel az értelmezés a lényeg. ... Szóval "igeidők" tekintetében a "nyelv + számadat" erősen, sőt durván egyszerűsít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!