Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Akik tanultak LATINT, nem...

Akik tanultak LATINT, nem találtak esetleg valami logikát arra, hogy melyik szó femininum/neutrum/masculinum?

Figyelt kérdés

2014. szept. 28. 09:14
 1/4 BlackHand ***** válasza:

Nincs csalhatatlan logika, gyakorlat teszi a mestert. :-)

Mindenesetre az alanyesetet érdemes figyelni.

Az -us végűek általában hímneműek, azt a pár kivételt meg lehet tanulni.

Az -um és -e végűek tuti, hogy semlegesek, legalábbis nagyon jó százalék az esély rá.

Az -a végűek általában nőneműek, azt a pár kivételt fel lehet ismerni.

Az -es, -ei végűek is túlnyomórészt nőneműek.

A harmadik deklináció a cseles, a mindenféle végűek, mert ott aztán bárki lehet bármi, de használat közben úgyis megragad. Mikor elkezdtem tanulni, szörnyűlködtem, hogy ezt én sosem jegyzem meg, most meg már a legtöbb szó ragozása úgy megy, mintha így születtem volna.

De kérdésedre visszatérve, a szóvégződések a kulcs, illetve a kivételek általában azért kivételek, mert a szavak jelentése befolyásolhatja a nemet. (lásd agricola, domus, dies, meg ilyenek)

Mint minden nyelvnek, ennek is a szótanulás a rákfenéje.

2014. szept. 28. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jó magyarázat, kedevs első!

Annyit tennék hozzá, hogy az -io vágződésű szavak (majdnem mindig, most nem is jut eszembe kivétel) nőneműek.

2014. szept. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
a -men, -minis (pl fulmen, fulminis) alakúak mindig neutrumok, a tas, tatis (pl. veritas, veritatis) végződésűek pedig mindig femininumok.
2014. szept. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm Szépen Mindenkinek! Én még csak most kezdtem a kórházi latint tanulni, de akkor van bennem remény, hogy sok energiabefektetéssel, majd jól fog menni:)
2014. szept. 30. 08:54

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!