Tudnátok segíteni kanjik tanulásában?
Ne egyesével tanuld a kínai írásjeleket, hanem szavak részeként. És eszedbe ne jusson egy írásjel összes olvasatát megtanulni, mert az olyan mintha a telefonkönyvet tanulnád, semmi értelme. A lényeg, hogy az általad ismert szavakban használt olvasatot tudd.
A jelalak megtanulásának egyetlen módszere van: az állandó gyakorlás és írás. Nem is magukat a jelalakokat vagy a "struktúrákat" nehéz megtanulni, hanem a szép külalakot.
A gyökökröl a legtöbb szótár ad egy táblázatot, ezt se akard kívülröl megtanulni, ha már elég jelet ismersz, tudni fogod melyik milyen fogalomkört jelent, stb.
Az első válasza szerintem úgy, ahogy van tökéletes.
Bár azért az olvasatokat sem teljesen felesleges tanulni. Azért nem árt ha a leggyakoribb on és kun olvasatát tudod, hogy netán tudj vele sakkozni ha ismeretlen szóban látod, tehát azért nem árt, ha akár egy ritkább szót is megtanulsz hozzá, hogy ahhoz az olvasathoz is ismerj egyet. (De ne ez legyen a főpriorításod)
Talán annyit hozzáfűznék, hogy sokszor abban a helyzetben találod magadat, hogy egy kanjinak mondjuk a fontos előfordulásai nem önmagában vannak, hanem kanjiöszsetételekben, de ugyebár főleg az elején biztos lesznek (sőt inkább csak ilyenek lesznek), amelyekből a másik kanjit nem ismered.
Van egy-két szó, aminél elkerülhetetlen, hogy ismerd a másikat is, mert különben nagyon nincs értelme a kanjit ismerni (benkyou ben-je pl.), szóval ilyenkor egyszerre tanuld meg a két kanjit, de különben csak azokat próbáld megtanulni, amiknek a másik kanjiját is ismered, mert különben egyszerre nagyon sok kanjit kéne megjegyezned, az meg nem fog menni. Esetleg olvasni, ha valami tényleg nagyon alapvető szóról van szó megtanulhatod, de amúgy ezzel inkább ne fáraszd magadat. (Csak azért mondom, mert találkoztam olyan tanárral, aki mondta, hogy ez is fontos, ez is fontos, ez is fontos és akkor 10 kanji volt a listán, de összeségében 30-t is elvárt volna, na ez úgy nem fog menni...)
Illetve annyi, hogy jól válaszd meg a forrásodat. Mivel japán van olyan jelenség, hogy hasonló jelentésű szavakat egymás kanjivál is írhatod, ez amolyan művészi használatuk, hogy mit tudom én űrt írsz, de igazából az égre gondolod (ez általában dalokban, és akkor vagy zárojelben mögötte vagy furiganazva látod az űr kanjihoz az ég kanjijának olvasatát):
Na néhány szótár ezeket az rendhagyó/önkényes olvasatok is tartalmazzák, ezeket teljesen felesleges megtanulni.
Ahogy kaos is írta, nem lehet egyszerre sok újat tanulni, érdemes az ismétlésre is koncentrálni, különben folyamatosan elfelejted, amit addig tanultál, "sziszifuszi munka". Az a tanár, aki 30 írásjelet vár el egy héten, az elfelejtette, hogy annak idején ennyire ö sem volt jó. A japán középiskolásoknak bö 10 év alatt tanulják meg (elméletileg) az elöirt kb. 2100 常用漢字-t, vagyis nem tanulnak meg havonta sem 30-at átlagban és ök azzal az elönnyel indulnak, hogy anyanyelvük a japán és mindennap használják és gyakorolják. A kínai tanárom az ötvenes években tanult kínaiul, a Humboldt egyetemen az elsö tanévre 3000 írásjel volt elöírva, az NDK ezen a téren is munkaversenyt, hirdetett, a tanárom úgy mesélte, 1 év alatt két nagy stócnyi papírhalmot írtak tele, csak úgy tudták memorizálni az elöírt mennyiséget, és teljesen esztelen volt, mert évekbe tellett, mire aktívan meg is tanulta használni mindet.
A legfontosabb, hogy ne terheld túl magad és folyamatosan ismételj. Ha van kétszer öt perced napközben, elég egy darab papír és egy ceruza.
Ez sokakat összezavarja az elején, itt is már sokszor feltették a kérdést, pl. az alábbiban én is írtam választ:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__nyelvt..
Igazából annyira nem kell koncetrálnod arra, hogy melyik melyik.
"Anyám félig kun volt, apám on..."
Az elején még ne nagyon koncentrálj ezekre a "metainformációkra", tanulj meg 30-40 egyszerü, hétköznapi szót hiraganával ha már ezek kézség szinten mennek, egyenként vedd elö mindegyiket és nézd meg, hogy a hiraganával írt hangsorozat elemei közül melyiket írják kínai írásjellel. Ne sorjában tanuld a 常用漢字-kat, hanem azokból a szavakból indulj ki, amelyeknek a kiejtését, hiragana írásmódját és jelentését tudod.
Szótárból elöször a jelalak alapján nem fogsz tudni írásjeleket kikeresni, ehhez ugyanis meg kell tudnod állapítani a gyököt ill. meg kell tudnod számolni a vonásokat - ezek mind-mind gyakorlást igényelnek, de elsajátíthatók.
Ha van olyan kanji, amit most tanulsz és bemásolod ide, szívesen megmondjuk, mi a gyöke, írunk mellé más jeleket ugyanazzal a gyökkel, hogy jobban látszodjon, mi is az a gyök és mi a "jelentése". Ha ezen a szakaszon túljutottál, már ránézésre tudni fogod ezeket és másodpercek alatt ki tudod majd keresni a szótárban egy még ismeretlen jel olvasatait, jelentéseit, stb.
Ui. mind kezdö kínai- és japántanulónak a figyelmébe ajánlom: a két nyelv tanulása során ne alakítsunk ki valami "kanjifetisizmust", amit sok kezdönél tapasztalok, hogy túlságosan nagy jelentöséget és szerepet tulajdonítanak az írásjeleknek és elhanyagolják a nyelv többi strukturális elemét: a kiejtést, a nyelvtant, a szókincsfejlesztést, a mondatalkotást, a kifejezesek tanulását, a gyakorlást és legföképpaz az ISMÉTLÉST.
Köszönöm szépen! Ha már így felajánlottad bemásolok egy kanjit, mert kíváncsi erre a fajta elemzésre :)
愛
Bár szerintem kicsit szokatlanul néz ki, de ez az:
ai = szeretet, szerelem (angolul - LOVE)
[link] oldalon a "handwritten"-t bekapcsolva lerajzolhatod a kajit. Persze kereshetsz gyökökre is.
Egyébként a google-nak a fordítója is segíthet.
PC-re ajánlom a "Tagaini Jisho" nevű programot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!