Latin nyelvvizsga?
Nagyon sokat gondolok arra, hogy megpróbálom megszerezni a nyelvvizsgát latinból. Nem egészen egy év múlva diplomázok, és ahhoz muszáj megszerezni. Azért gondoltam a latinra, mert úgy érzem, az angollal egyszerűen képtelen vagyok haladni.
1 évig tanultam latint. Ha valaki tudna velem valami tapasztalatot megosztani, annak nagyon örülnék! Pl. mennyi idő után ment el belőle vizsgázni, milyen volt a vizsga, hogy épültek fel a feladatok, hol vizsgázott stb. Az olyanok válaszát is várom, akik még nem nyelvvizsgáztak belőle, de hozzám hasonlóan nekik is szerepel a jövőbeli terveik közt.
Én 4-5 év autodidakta tanulás után mentem el nyelvvizsgázni (nem kell megijedned, mert nem folyamatosan tanultam). Az írásbelit én a saját városomban is le tudtam tenni, a szóbelit azonban csak ott lehet, ahol van - gondolom - latintanár, pl. a központban, Pesten.
Az írásbeli két részből áll: egy eredeti szöveg szótárral történő lefordítása, ill. nyelvtani feladatok.
A nyelvtani feladatokat meg kell tanulni. Ugyanazok szoktak lenni a példák, amit a [link] honlapon megtalálsz, csak más szavakkal.
Tudnod kell a ragozást. Pl. adnak neked 10 igét és el kell mondanod azt a hat jellemzőt (latinul), ami egy igét meghatároz: szám (Egyes/többes), személy (1,2,3), mód (indicativus, imperativus, coniunctivus), idő (praesens, praeteritum, futurum), igenem (activum/passivum), állapot (imperfectum/perfectum). Persze megadják a sorrendet, nem bonyolult.
Másik tipikus az egyeztetés, amikor főneveket kell egyeztetni melléknevekkel vagy névmásokkal adott számban, nemben, esetben.
Lesz mondattani feladat. Pl. accusativus cum infinito van egyidejűségben, és azt kell elő- vagy utóidejűvé tenni. A másik pedig a mondattömörítő szerkezet és mondatfelismerés.
A szöveg már nem ilyen egyszerű. Eredeti szöveget adnak vagy prózát, vagy verset. A próza általában egyszerű szokott lenni. Használhatsz szótárt, és adnak elég időt.
A szóbelinél ki kell venned a könyvtárból a Latin a szóbeli nyelvvizsgán című könyvet, ott húsz példát találsz. Fel kell olvasni a szöveget helyesen (vagy erazmita, vagy restituált), ügyelni kell a hangsúlyra és a magánhangzók rövidségére vagy hosszúságára. S kapsz rövid nyelvtani kérdéseket, a végén pedig magyarul kell beszélned egy kultúrtörténeti kérdésről. Talán nem annyira vészes, mint az angol.
Köszönöm szépen a választ!
Gratulálok a nyelvvizsgádhoz, és bevallom, megnyugtatott, amiket írtál.
De lenne még két kérdésem:
- miből készültél fel? (az itk.hu-n vannak felsorolva tankönyvek, azokat használtad, vagy valami mást?)
- melyik latin szótárt használtad a vizsgán?
Köszönöm szépen a gratulációt. :) Szívesen segítettem.
2. Két szótár létezik: a Tegyei Imre-féle diákszótár, ill. a Györkössy szótár. Mindkettő szerintem ugyanolyan jó, talán a Györkössy bővebb, de drágább is (a Tegyei ~5000 Ft, a Györkössy 8-10000 körül van, ha jól emlékszem). Mindkettőt ki lehet venni a könyvtárakból. Kaphatóak egyébként az Alexandra, Líra könyvesboltokban. Ha olcsóbban akarsz hozzájutni, akkor az antikváriumokat ajánlom, szerintem biztosan vannak használt változatok.
1. Könyv. Nos abból nagyon sok van. Nem tudom, miből tanultál eddig, de az összefoglaló nyelvtanként ezt [link] ajánlom.
Nyelvkönyvként... Ugye van a középiskolás tankönyvcsalád, ill. a Ferenczi-féle nyelvkönyv. A középiskolást nem ajánlom, mert nem lehet vele haladni. Ferenczi-féle nagyon tömény, bár ez a leggyorsabban haladó könyv, hihetetlen mennyiségű szót kell leckénként megtanulni, és ezt nem szeretem benne.
Ha lassabban és érthetőbben akarsz haladni, arra a legeslegjobb a Fehér Bence nyolcosztályos gimnáziumoknak írt négy kiskönyve. Nem markol nagyot, de szerintem a legérthetőbben magyaráz. Bár lehet, hogy zavaró, hogy gyerekeknek írták.
A másik lassabb, de nagyon sok ismeretet adó, s haladást biztosító könyv Gavin Betts Latin nyelvkönyve. Én ezzel kezdtem el a nyelvet gyakorolni, mert a feladatokhoz megvannak a megoldások is, bár türelem kell hozzá és lehet, hogy a végére unalmas is.
Feladatgyűjtemény sok van. Van a középiskola sorozathoz is, van a Ferenczihez (az interneten is letölthető, ha jól tudom). A nyelvvizsgához jó gyakorlókönyv a Gradus ad Parnassum.
Szerintem ezeket érdemes inkább a könyvtárból kivenni, bár nem kerülnek egyenként sokba. A fent írt könyvesboltokban belenézhetsz a többibe is, és ha kedved van, akkor ott meg is lehet egyből venni. De a nyelvtant (ne ezt: [link] , mert nem annyira jó), amit a legelőször írtam, mindenképpen ajánlom, bár nem tudom, forgalmazzák-e.
[Jó gyakorlás (többet nem fárasztalak :)) egyébként a latin Wikipédián olvasgatni. A magyar cikkek bal részén ki lehet "Latina" nyelvet, ott ugyanarról témáról írnak: la.wikipedia.org. Ha régi, eredeti szöveget szeretnél,akkor pedig ezt: la.wikisource.org.]
Hogyha a könyvekben se világos, akkor bármilyen kérdésben fordulhatsz hozzám.
Remélem segítettem, és nem zavartalak össze.
Sok sikert a tanuláshoz!
Egy valamit kifelejtettem. Szóbelire csak egy könyv van: Latin a szóbeli nyelvvizsgán.
Az érettségi feladatokat is ajánlom gyakorlás gyanánt az ITK-s mintavizsgákon kívül, mert ugyanazok a feladattípusok (nem is olyan régen nem nyelvtani rész volt, hanem 50 kérdést tettek fel, ahol négy válaszlehetőség közül lehetett választani).
Köszönöm! :D rengeteget segítettél ;)
Amilyen az én szerencsém, természetesen csak az a könyv van meg pdf-ben, amire azt írtad, hogy nem jó... A Ferenczi-Monostori-féle könyvből tanultam (most is itt van mellettem az ágyon), és igen, szerencsére a feladatgyűjteménye fent van a neten.
Az a baj, hogy nem vettük végig egy év alatt az egész könyvet, és amiket a tanár nem magyarázott el nyelvtant, egyedül nagyon rossz lesz megtanulni. :/
Én szeptemberben megyek nyelvvizsgázni, már jelentkeztem rá. 5 éve kezdtem a latin, de az utóbbi 1 évben nem foglalkoztam vele, csak most vizsga előtt ismételtem át mindent.
Nekem is sok hasznos info volt Latinoloquus válaszaiban, bár szerint a Nagy-Kováts-Péter: Latin nyelvtan c. könyv nagyon jó. Én a kezdetektől abból tanultam a nyelvtant. Igaz, hogy nagyon tömény, de minden benne van. A Ferenczi-Monostori: Latin nyelvkönyv is leírja az alapvető nyelvtani szabályokat az olvasmányok után, de az nem elegendő. (Arról, hogy mikor mássalhangzós, gyengén vagy erősen i-tövű a 3. declinatios főnév, nem is ír.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!