Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan fejezi ki az angol és...

Webnyelv kérdése:

Hogyan fejezi ki az angol és a német a gyakorító igét (magyar: -gat, -get)? (Vagy akár bármi más nyelv? )

Figyelt kérdés

Tanulgat, festeget.

MSN-en sajátos üzenet: "vagyogatok" -na ez lefordíthatatlan.


Angolban hallottam olyat a "festeget"-re, hogy to do some painting. Ez a szabály általánosítható?


2012. jan. 21. 18:12
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Régen az angolban volt egy képző a frekventatív szemlélet képzéséhez. A közismert példák: crack - crackle, tramp - trample stb. Ez ma már nem működik, körül kell írni. Is doing some studying, is doing some painting stb.


"MSN-en sajátos üzenet: "vagyogatok" -na ez lefordíthatatlan"


Minden nyelv tele van olyan szavakkal, amelyek "lefordíthatatlanok" más nyelvekre, de körülírhatók más nyelveken.

2012. jan. 21. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi! Erről a -le képzőről hol hallottál? Nyelvtörténetből kellett tanulni? Én erről még nem hallottam.
2012. jan. 21. 18:58
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez közismert. Itt van egy lista:

[link]

2012. jan. 21. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Szia webnyelv!


Ezt az oldalt ismered? Habár nem az amit talán keresel, de németben én sem ismerek ilyen alakokat.


[link]

2012. okt. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Húúúh...Megint tanultam valamit...) Használtam eddig is ilyen alakú kifejezéseket, csak fogalmam sem volt róla, hogy mi az!!!...:))))


Auch im Deutschen gibt es frequentative oder iterative Verben (von iterare „wiederholen“). Diese sind oft mit dem Suffix -eln oder -ern vom ursprünglichen Verb abgeleitet, wie auch die diminutiven Verben:

klingeln < „wiederholt klingen“

sticheln < „wiederholt stechen“

2012. okt. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ezt olvasdd el!


[link]

2012. okt. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez hasznos!


Anno némettanárom mondta egyszer, amikor nem voltam jó németből: "Ez a gyerek nem tanul, hanem csak tanulgat." És meg is kérdezte, hogy tudom-e, ez a -gat, -get milyen igealak, mondtam is, hogy gyakorító. Késztetést éreztem, hogy megkérdezzem tőle, hogy a németben ez hogy van, csak abban a szituációban nem lett volna tán a legszerencsésebb. De utólag bánom, kíváncsi lennék, mint mondott volna. Mert pl. a "tanulgat" szóban a jelentés más, nem azt jelenti, hogy gyakran tanul, hanem pont az ellenkezőjét!


Húzós kérdés: arra lefogadom, nincs szabály, mikor -eln és mikor -ern, és hogy mely igékből képezhető ez. De gondolom, az a wieder-es körülírás a legjobb, amit a linken is írtak.

2012. okt. 5. 10:56
 8/9 anonim ***** válasza:

Szia webnyelv!


Mert pl. a "tanulgat" szóban a jelentés más, nem azt jelenti, hogy gyakran tanul, hanem pont az ellenkezőjét!

---------

Az igazat megvallva a "tanulgat"-ot én így mondanám németül: Deine Lernerei bringt dich nicht voran. Du müsstest dafür mehr tun. Ez lenne az az eset, amikor nem sok tanulásról, hanem tanulgatásról van szó.

Lásd: Halász Elöd Magyar-Német Kéziszótár az 1053. oldaltól ott vannak a "Magyar képzök német megfelelöi"

-ás,és: tartós cselekvés-dauernde Tätigkeit: die -(er)ei

[~, ~en]pl.-z.B. (folytonos)felállás die Aufsteherei

--------

Ahogy a Präfixeknek, úgy a Suffixeknek is van egy táblázatuk.


[link]

2012. okt. 5. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Szervusz!

A [link] linkek nem működnek már. Tudnátok egy frissítést adni!

Köszönöm,

Mihály

2018. aug. 23. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!