Japánul, németül vagy oroszul kezdjek el tanulni? ( gazdasági szempontok szerint )
Gazdasági diplomám lesz, most angolul és olaszul beszélek. nagyon szeretem a nyelveket, szeretnék belekezdeni egy keményebb dióba is, tudom,hogy nem könnyű semelyik, de szívesen megpróbálkoznék vele. egy cégnél szeretnék dolgozni mindenképpen, ezért is fontos,hogy melyik cégből van több és keresettebb, jobban megbecsült?
Melyik nyelvet éri meg majd beszélni mondjuk 3 év múlva?
Mindhárom nyelvhez van némi közöm és jártasságom bennük, úgyhogy eddigi tapasztalataim alapján írok.
A japán nem kifejezetten bonyolult, az írása viszont időigényes. Kiejtésben a legkönnyebb a három közül, utána szorosan a német, szerintem pedig az oroszt a legnehezebb beszélni. Nyelvtan terén talán a német a legnehezebb, bár hozzá nagyon közel áll a másik két nyelv is. Egyik sem lehetetlen, de a legkönnyebbek közé sem lehet őket sorolni. Elég sok forrást találhatsz mindháromhoz az interneten ha magadtól akarsz nekivágni, bár ennek nagy része angolul van (ami nem hiszem, hogy gondot fog okozni a leírásod alapján).
Nehézségek azért adódnak mindegyikben. A japánban az írás és a rengeteg hasonló (vagy megegyező) kiejtésű szó lesz furcsa; az oroszban a sok ragozás (ugyan nem bonyolultak és magyar anyanyelvűként nem is szabad, hogy bonyolultnak tűnjenek) és a rengeteg olyan ige, ami nagyon hasonlít egymásra de teljesen mást jelent, mindezek mellett a kiejtés is csak elsőre tűnik egyszerűnek; a németben pedig a nagyon kötött szórend és az első ránézésre nem megállapítható nemek (amikre viszont van pár szabály).
Az pedig, hogy melyik érné meg a legjobban, egy másik kérdés. Talán a német-orosz-japán sorrend áll legközelebb a valósághoz, ha arról van szó, hogy hány külföldi cég van Magyarországon, de valószínűleg pont fordítva van a három nyelv a beszélőik száma szerint.
Szerintem tanulj svédül (láttam, hogy azt írod nem zárkózol el a skandinávoktól sem), mert, ha megtanulsz tökéletesen svédül, akkor akár ki is utazhatsz és Svédország remek ország. Nekem ott lakik a nagybátyám. Ráadásul, ha megtanulsz svédül azzal gyakorlatilag betudod járni Skandináviát ( kivéve Izlandot), mert megértenek, tekintve, hogy a dán, svéd és norvég nyelv nagyon hasonlítanak, Finnország pedig ez a második hivatalos nyelv. És Norvégiában jól lehet keresni (tehát a norvég nyelvet is ajánlom), de a megértéssel nincs baj. Unokatestvérem Norvégiában dolgozik és elég magas a fizetése, annak ellenére, hogy egy könyvesboltban eladó.
A német és a japán közül(az oroszhoz nem értek), nem mondanék biztosat, mert a németben sok névelő van és sokszor változnak. Ezenkívül sok apró részletre kell odafigyelni (pl.: nem mondhatod, hogy felszállok a buszRA(Ich steige auf den Bus), mert az nekik azt jelenti, hogy a busz tetejére, tehát más előljárószót kell tenni)
A japánnak pedig az írása a macerás a beszéd annyira nem. Én nem tanultam/tanulok japánul, de egy csomó mindent eltudok mondani, mert nézem az animéket japánul magyar felirattal és már rengeteg mindent értek. Én csak ennyit tudtam tanácsolni/mondani.
Németet elég sokan beszélik Magyarországon, meg úgy alapjában véve Európában, viszont a németek elég jól beszélnek angolul, tehát annyira nem éri meg szerintem.
Az orosz jónak tűnhet, tényleg kezd feltörni Európában a keresettsége, viszont tényleg ha nem érzed úgy, hogy tudsz egyszerre sokmindenre figyelni (hogy minden szó ragozása a helyén legyen), akkor adódhatnak nehézségek vele.
Én japánt tanulok már 5. éve, az írása megtanulható szerintem, mert ahogy sokan mondják ez NEM kínai. Kb 100 írásjel után észreveszed, hogy a többi kb ennek a 100-nak a variációja (pár extra vonal, megtoldva egy-két elemmel).
A japánok (meg úgy alapjában véve az ázsiaiak) egyébként híresek a ritka rossz angoljukról. Az angol oktatás náluk nem éppen a legjobb, ezért furán beszélik, és sokkal nagyobb könnyebbség ha valaki az anyanyelvükön szól hozzájuk.
Ilyen szempontból akár kínait is megérné tanulni (abban még csak 1 év tapasztalatom van mondjuk), ott a nyelvtan sokkal primitívebb, viszont a kiejtés és az írás -szerintem-nehezebb.
Összefoglalva igazából szerintem a német kivételével a felsorolt nyelvek közül mindegyik megérné (orosz, japán, kínai, svéd), attól függ hol, milyen kultúrában tudod elképzelni magad a jövőben.
Szerintem német az max. belföldön éri meg + ha németország fele angliába tendálsz.
De amúgy az orosz jobban megéri ha utazgatni akarsz vagy olyan munkát szeretnél ami utazós.
Amúgy jó a német is.
Szerintem japánul tanulj. Egyáltalán nem nehéz, ha közben nézel feliratos filmeket/sorozatokat/animéket. Annyit mondok, hogy annyira könnyű, hogy még én is értem, vagyis a tanuláskor én is értem, hogy miről beszélnek. És mivel mostanság a japán-magyar kereskedelem és hasonlók eléggé jól működnek ( legalább is én úgy olvastam ) még tolmács is lehet belőled, és ők igen jól keresnek, és a cégeknek sem árt.
11/L
én németet tanulok kb. 9 éve, a nyelvtant elég nehéznek találtam (névelők, elöljárószavak, szórendek stb.) de nem megtanulhatatlan, viszont sokan beszélik...
én is fontolgattam/fontolgatom, hogy japánul kéne megtanulni, én is nézem az animéket - bár megjegyzem, hogy az animémben nem pontosan ugyanúgy beszélnek, mint a valóságban - viszont fájó szívvel, de beláttam, hogy mire eljutnék egy alapszintig, addig lehet, hogy egy másik nyelvet "tökéletesen" elsajátítanék...
az oroszhoz nem tudok mit hozzáfűzni, mert nem ismerem annyira...
ismerőseim viszont azt mondogatják, hogy kínaiul érdemes lenne megtanulni, merthogy egyre erősödik, meg minden...
viszont azt szeretném megkérdezni tőled, hogy olaszul nehéz volt megtanulni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!