Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a véleményetek a magyar...

Mi a véleményetek a magyar nyelvtanoktatásról? Jó? Kellene rajta változtatni? Ha igen, mit?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 11. 21:53
 1/8 anonim ***** válasza:
51%

A magyar nyelvoktatás átlagban működésképtelen, elsősorban mert nem a hagyományos úton halad, meg azért, mert mindig újrakezdik azt, amit tanulnak.


A magyar, királyi hagyomány általában az volt, hogy többség latinul tanult, az később kialakuló elit ógörögül is. Ezeknek a műveltségben, és a tantárgyak benső megértésében és egy rakás dologban - ha jól tanították - nélkülözhetetlen segítség volt.


A II. világháború után az orosz volt prioritásban, és itt kezdett az oktatás lepangni. Volt francia, német, angol is.


Most pedig az van, hogy tanul a gyerek 8 évig egy idegen nyelvet, nem tanul semmit, aztán újrakezdi. Sokaknak jó ez, hiszen jobban tudatosul, de sokaknak elképesztő hátrány is, hiszen nem mindenki vágyik gimnáziumba, és más esetben semmilyen (!) lehetőség nincsen, hogy az első két-három évet ugyanazzal a nyelvvel el ne töltse. Szinte mindenki magántanárhoz jár, így a nyelvtanárok zsebe van kitömködve.


Másrészt pedig mióta kialakult a magántanárosdi, azóta a legtöbb tanár, tisztelet a kivételnek, a normál oktatásban, a bruttó 100.000-rel meg nem elégedve, a teljesítményük néhol kritikán aluli. Tisztelet a kivételnek!

2011. ápr. 12. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Eddigi tapasztalataim alapján a következőket állíthatom teljes őszinteséggel, a lehető legrövidebbre fogva:

-alulképzett tanárok

-nem a valódi tudáson van a hangsúly

-unalmas, teljesen érdektelen módszerek alkalmazása


Első alatt azt értem, hogy az angol-, és méginkább a franciatanárok kiejtése köszönőviszonyban sincs a valósággal. Ez természetesen csak egy példa, de számomra messze a legszembetűnőbb. Persze, rengeteg tanár egy másik nyelvről lett átképezve - szerintem részleteznem sem kell, milyen sikerrel.


A másodikat szerintem úgyszintén nem kell sokáig ragoznom: magold be ezt, magold be azt, mindegy hogy milyen a kiejtésed, csak a helyesírásod legyen tökéletes, mivel, ha egy angol/német/orosz/francia/akárki szembe jön veled az utcán, akkor írásban fogsz vele megpróbálni kommunikálni. Természetesen, a helyesírás is nagyon fontos része egy idegennyelvnek, de ahogy észrevettem, nem csak én küszködöm a valódi beszéddel és kiejtéssel, még úgy is, hogy jóformán az egész iskolában én írom a legjobb dolgozatokat.

Illetve, a sok, teljes mértékben felesleges anyag csak mégjobban bekavar. Ahogy a klasszikus példa szól: tökéletesen el tudnánk beszélgetni, teszem azt, a magashegységek állatvilágának általános biológiai jellemzéséről, de egy pohár víz kérése igen erős fejvakarást okozna.

2011. ápr. 13. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azt hiszem, nem jól tettem fel a kérdést.

Nem az idegennyelv-oktatás érdekelne, hanem a magyar nyelvtan oktatása.

Jól oktatják az anyanyelvünket szerintetek?

2011. ápr. 13. 09:44
 4/8 anonim ***** válasza:
51%

Minden tantárgynál megfigyelhető sz első által említett újrakezdés. Magyar nyelvtant is tanul a gyerek az általánosban, megtanulja a szófajokat, szabályokat, helyesírást gyakoroltatják különböző módszerekkel és középiskolában kezdik elölről, fele olyan alaposan magyarázva, foglalkozva az esetleges homályos foltokkal. Szerintem minden tanárfüggő. Ha a tanár lelkiismeretes, elhivatott és tényleg foglalkozik a diákjaival, legyen az bármilyen tantárgy, megtalálja a megfelelő technikát és megoldást arra, hogy fejlődjenek a diákok vagy legalább is ne süllyedjenek az átlag alá.

Szerintem sok fölösleges dolog van a tananyagokban, én inkább sokat olvastatnék a diákokkal, azzal is bővülne a szókincsük, javulna a helyesírásuk, a fogalmazásuk.

A net nagy pusztítást végez ilyen szempontból, mert sokan rövidítenek, szlengben beszélnek és írnak és sajnos ez rögzül a ma fiatalokban. Millió olyan dolgozatot töltenek már fel, ami szinte olvashatatlan, értelmezhetetlen és egy kicsit sem magyaros :S és ez csak rosszabb lesz idővel ha senki sem veszi észre a problémát (elsősorban a szülők és a tanárok, mert ők formálják elsősorban a diákokat. vagy lassan a facebook és társai átveszik az irányítást? :D) :O

2011. ápr. 13. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

FELHÁBORÍTÓNAK tartom, hogy egy nyelvtanár felsőfokú nyelvvizsga nélkül taníthat!! Gimibe járok és bizony egyik angoltanárnak sincs az iskolában felsőfokú nyelvvizsgája, ez mégis mekkora szégyen?!


Arról nem is beszélve, hogy a nyelvtanárok [és nem csak az itteni nyelvtanárok, és nem a csak a nyelvtanárok, hanem az emberek többsége általánosságban] olyan szinten rossz kiejtésük van, hogy az valami hihetetlen, pedig egyáltalán nem nehéz megtanulni normálisan beszélni, csak hogy mivel ha a tanárnak rossz kiejtése van, a diáknak is az lesz.


Annak sincs semmi értelme, hogy általános iskolában tanulsz egy nyelvet kb 6 évig, utána elmész gimibe és megy az egész előlről [nem minden helyen, de RENGETEG helyen így van] ez azért kritikán aluli.. szerintem egy idegennyelvet 3 év alatt simán meglehet tanulni olyan szinten, hogy letudj tenni egy középfokú nyelvvizsgát. Aki meg nem tud, annak nem érdemes nyelvet tanulni, mert soha nem fogja rendesen tudni a nyelvet.

Az meg a másik, hogy aki nem beszél angol anyanyelvű emberekkel, az sem fog soha rendesen tudni angolul, mivel egy magyar soha nem fog téged megtanítani perfekt angolul beszélni.. ahellyett, hogy mindenki magántanárra költene, többet érnének ha megnéznének egy filmet angolul vagy felmennének egy fórumra angolul témázgatni... tapasztalatból mondom, hogy CSAK így lehet megtanulni angolul. A középfokú nyelvvizsga meg egy vicc, mindenki, bárki leteheti akinek van egy minimális tudása, de angolul egy normális szót nem tud megszólalni bemagolás nélkül.

2011. ápr. 19. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A nyelvtanároknak azért nincs felsőfokú nyelvvizsgájuk, mint amilyet a többi halabdónak kell letennie, mert nekik be van építve egy ún. nyelvi alapvizsga és sokaknak még egy "proficiency" vizsga kötelezően a tanulmányaikba, és AZ egyenertékű bármely másik államilag akkreditált nyelvvizsgával, sőt!



A magyar nyelvtanoktatás pedig fájdalmasan rossz. Azt tanítjuk (felülről irányítva) a kicsiknek kicsiben, amit mi tanultunk főiskolán/egyetemen nagyban. És az nem jó. Az nekünk kellett, hogy átlássuk a nyelvi rendszert, de nemigen hasznos gyerekeknek. Jobb lenne összefüggésekre, és főleg a helyesírásra helyezni a hangsúlyt. Persze egy kis alap nem árt (alany, állítmány, szövegösszekötő erők, szófajok, nyelvhelyesség), nade nem úgy, mint ahogy a tankönyvekben van. :-(

2011. ápr. 19. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
27%
Hát bármit mondasz, az én volt angol tanáraim NEM tudnának letenni egy felsőfokú nyelvvizsgát, vagy megírni egy 2. fordulós OKTV lapot akár.
2011. ápr. 19. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Szomorú, hogy neked h.lye tanárjaid vannak. Szerencsére nem az a jellemző, hogy a tanárképzésről csak a h.lyéket engedik végezni, aki még egy pitiáner nyelvvizsgát sem tudna letenni :-D
2011. ápr. 19. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!