Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért alakultak ki a nyelvekne...

Miért alakultak ki a nyelveknek ilyen bonyolult nyelvtani vagy kiejtési rendszere?

Figyelt kérdés
Az emberek mindig arra törekednek h könnyen megértsék egymást. Az őskorban meg a középkorban sztem az emberek nem törekedhettek arra, hogy minél furcsa nyelvtani rendszerrel fejezzék ki magukat. Ha a nyelvújítók találták volna ki a rendszert ugyan a társadalom hány százaléka vette volna át 1%?
2011. ápr. 6. 23:39
 1/5 anonim ***** válasza:
Annyira nem értem mi a gond, de ahogy értelmeztem arra megpróbálok válaszolni. A nyelv kialakulásához nem egy, hanem több száz esetenként több ezer tényező párosul és így jön létre. Hozzájött az is, hogy ki hogyan tudta kifejezni magát. Aztán ne felejtsük el azt, hogy a nyelveket keveredtek egymással, nem csak szókincsben, de nyelvtanban is. Ez is lehet egy magyarázata annak, hogy bizonyos nyelvek pl magyar, nyelvtana nagyon nehéz, szinte logikátlan és a külföldiek egyáltalán nem tudják 100 %-osan elsajátítani. De hallottam egy benn szülött törzsről Pápua-Új-Guineában, náluk szinte nincs is nyelvtan, semmi ragozás meg ilyenek, de bizonyított, hogy nem is nagyon keveredtek más népekkel. A nyelvújítók pedig pl a 19. században kiváló munkát végeztek, és a társadalom a sajtó segítségével könnyen el tudta sajátítani az újításokat.
2011. ápr. 7. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Körülbelül azért amiért ennyiféle kinézetű és gondolkodású ember van. Az evolúció válasza az udvarlásra.( leginkább)
2011. ápr. 8. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Miért alakultak ki a nyelveknek ilyen bonyolult nyelvtani vagy kiejtési rendszere?"


A világ bonyolult, és ezért a nyelv, aminek a célja leírni a világot, bonyolult lesz, mert a világ bonyolultsága tükröződik benne.


Pl. a valóságban is vannak időbeli események, vannak ismétlődő, folyamatos, egymáshoz képest előbb vagy később bekövetkező események. Ezért a nyelveknek kell tartalmazniuk igeidőket és igeaspektusokat, különben nem lesznek alkalmasak az események leírására. Részletkérdés, hogy ezt ragozással, segédigékkel vagy partikulákkal oldják aztán meg.


". Az őskorban meg a középkorban sztem az emberek nem törekedhettek arra, hogy minél furcsa nyelvtani rendszerrel fejezzék ki magukat."


Melyik nyelvtani rendszer furcsa? Az angol a magyar felől nézve furcsa, a magyar az angol felől nézve furcsa. Egy mai angol számára az óangol furcsa, egy óangolnak a mai angol lenne furcsa.

2011. ápr. 8. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
pl a névelők ( hím, női)Minek találták ki ? Ez nem segít a megértésben.
2011. ápr. 8. 23:13
 5/5 anonim ***** válasza:

"pl a névelők ( hím, női)Minek találták ki ?"


Nem "kitalálták", hanem kialakult.


Pl. a latinban nincs névelő. A spanyolban és olaszban viszont már van. Az olasz il és la, a spanyol el és la stb. a latin mutató névmásokból (ille, illa) alakultak ki a középkorban. Egyszerűen rászoktak arra, hogy gyakrabban használják a mutató névmásokat, és elterjedt, hogy úgy használják őket, ahogy később a névelőket. Végül elkoptak, leegyszerűsödtek ezek a névmások, amikor névelőként használták őket, és elváltak a mutató névmásoktól.


Kb. úgy lett az illából la, ahogy egyeseknél a "vagyok" kezd "vok"-ká válni. Lehet, hogy 100 év múlva a magyarban a "vok" lesz az elfogadott szó, a "vagyok" pedig elavult lesz.


Ez egy példa arra, hogyan keletkezett a névelő.


Ha azt kérdezed, hogy miért vannak nyelvtani nemek, arra a válasz bonyolultabb. Megpróbálom nagyon leegyszerűsíteni.


A nyelvek állandóan változnak, és bizonyos szempontból egyszerűsödnek, más szempontból komplikálódnak. Szabályoknak is kell lenniük bennük, de a szabályosság sosem lesz teljes. A teljes szabályosságnak is vannak hátrányai, pl. ha a magyarban teljesen szabályos lenne a tárgyeset ragja (mindig -t), akkor vízt, házt, tűzt, földt stb. mondanánk.


Egy nyelvben (egyszerűsítek) vannak szavak és szabályok. A szavak különbözőek, ezért általában nem lehet 100%-ig ugyanazokkal a szabályokkal használni őket. Pl. mert olyan a végződésük, hogy nem lehet rájuk ugyanazt a ragot rakni.


Képzeljünk el egy nyelvet, amiben mondjuk a többes számnak M a jele, és a szó végére kell rakni. Mondjuk van egy olyan szó, hogy "pu", ennek a tbsz-a "pum". De mi a "bav" szó tbsz-a? Ez nem lehet "bavm", mert nem tudják kimondani, ezért mondjuk "bavu" lesz. És a "ket" szónak is "ketu" "ketm" helyett, stb. Míg a "pir" tbsz-át ("pirm") ki tudják mondani. Lesz kétféle szavunk: (1) amiknek a többes száma M raggal végződik, (2) amelyikek U-val képzik a többes számukat. Elég egyszerű a szabály. De aztál eltelik pár száz év.


Szép lassan változik a nyelv, és mondjuk a "pirm"-ből "pirn" lesz (mert lazán tartják a szájukat, és kevéssé hallatszik a szóvégi n/m különbség), aztán mondjuk idővel lenyelődik a r és a "pir" szóból marad egy "pi", aminek a többes száma "pin". Közben esetleg a "bav" szóban az "av" átlakul egy "au" kettőshangzóvá, és a többes számában már nem hallatszik az "-u". Tehát pár száz év múlva ott vagyunk három szóval, amik magánhangzóra végződnek (pu, pi, bau), és az egyik -m, a másik -n raggal képzi a tbsz-át, a harmadiknak meg nincs is tbsz-a.


Természetesen a nyelv nemcsak egyre szabálytalanabbá tud válni, hanem egyszerűsödni is tud. Mondjuk a latin egy csomóféleképpen képezte a többes számot, a spanyol viszont egységesen -s jellel képzi. Az -s már a latinban is megvolt, csak a latinban még többféle többes számú végződés volt (az olasz többet tartott meg ezekből).


A nyelvtani nemeket pedig úgy tudod elképzelni, ha egy pillanatra elfelejted, hogy nemekről (hím, nő, semleges) van szó és csak azt nézed, hogy a szavak csoportokat alkotnak, fajtákba sorolhatók.


A németben pl. vannak der-szavak, die-szavak és das-szavak. Igazából nem érthető meg a dolog nyelvi oldala, ha ezekbe rögtön belemagyarázzuk, hogy hím, nő és semleges. Das Mädchen, a kislány, semleges nemű szó, mégpedig azért, mert das-szó, és azért das-szó, mert -chen-re végződik.


Ez a der/die/das rendszer a maradványa csupán egy régi, sokkal bonyolultabb rendszernek, ahol a szavak még nagyon sokféleképpen voltak csoportosíthatóak, sokféle fajtára oszlottak a viselkedésük szerint. Ez egyszerűsödött mára odáig, hogy három nemről beszélünk, bár a németben még mindig bonyolultabb ennél a helyzet, hiszen vannak gyenge és vegyes főnevek is.

2011. ápr. 9. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!