Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hány eset van a magyar nyelvben?

Hány eset van a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés
2011. febr. 20. 20:11
 1/5 anonim ***** válasza:
3%
A magyar nyelvben nincsenek esetek.:)
2011. febr. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A nyelvészek nem értenek egyet az esetek számában, de olyan 15 és 20 közötti számot szoktak mondani. De sokak szerint ezt nem is esetekkel kell leírni.
2011. febr. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
83%
A magyar erõsen inflektáló nyelv, komplex fõnévi és igei alakokat használ. A névszókat a szótövet követõ inflekciós toldalékkal bõvítik: szótõ + szám + személy + esetrag; a szövegkörnyezettõl függõen bizonyos képzõ, illetve minden képzõ kimaradhat. A tizenhét különbözõ esetbõl álló rendszer igen pontos megkülönböztetéseket tesz. Ebbõl hét elsõsorban nyelvtani jellegû megkülönböztetés (alanyeset, tárgyeset, részeshatározós eset, stb.) és az alanyhoz fûzõdõ viszonyt jelöli, így például a direkt és indirekt tárgy, a birtokos és az eszköz. Tíz eset locativus, amelyek különbözõ térbeli (és idõbeli) viszonyokat fejeznek ki, úgymint belsõ térbe, felszínre, közelbe, meghatározott pontra irányuló mozgást. A fõnevek nemét nem jelöli.
2011. febr. 20. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Attól függ, mit értesz azon, hogy "eset van" egy nyelvben.


Az esetek száma azonos minden nyelvben, ha azt vizsgáljuk, hogy hány esetet tud kifejezni az adott nyelv. Hogy pontosan hány eset létezik (az összes nyelvben egyformán), azt nehéz megmondani, mert eléggé a használt definícióktól függ. 30-40 biztosan van.


Másfelől, ha úgy számoljuk, ahogy a latinban, akkor egy sincs, mert a magyar nem flektáló nyelv. Semmi értelme olyan nyelvtani kategóriát ráerőszakolni a magyar nyelvtan leírására, amit más nyelvekre (elsősorban a latinra) találtak ki régebben.


Azok, akik nem értik meg ezt, főleg mondjuk magyarul tanuló angolok, szoktak bohóckodni mindenféle számokkal, pl. hogy 22 eset van a magyarban meg ilyesmik.


20:20


Nincs sok értelme olyan latin/szláv nyelvtani kategóriát, mint a flexió, a magyarra alkalmazni. A magyar nem flektál, hanem ragoz. Ez nem ugyanaz.

2011. febr. 21. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Szia!


Hétköznapi értelemben a Magyar nyelvben 3 eset van, és az egyetlen ilyen szó a ,,van" szó, ennek három esete: van, lesz, volt. Az összes többi szót nem ejted ki másképp, csak toldalékolod, és a toldalékolást a magánhangzó harmónia tartja egyben.


A van a lesz és a volt azért egy szónak a három esete, mert valaki meghatározta, hogy ez a három szó ugyan azt a gondolatot fejezi ki más-más időben. Ennek ellenére nyilván nem ugyan az a gondolat ha csak volt, lesz, vagy van valami.


Ha begépeled a guglinak, hogy esetek a Magyar nyelvben, akkor kidobja neked, hogy vagy 17, vagy 18 eset van. Ez a megállapítás azért helyes, mert az ,,eset" szót nem hétköznapi módon használja a wikipédia, hanem nyelvészeti értelemben. A fent említett wiki oldal leírja az eset szó terminológiáját, azaz - miért nevezhetik ezt a dolgot a nyelvészek esetnek, amikor magyarul nem is ezt jelenti az eset szó.

Forrás: [link]

2022. júl. 26. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!