Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért van az, hogy régen...

Miért van az, hogy régen megszerzett középfokú angol nyelvvizsgával tudok összetettebb(nek tűnő) mondatokat leírni, de gyerekdalokat alig vagy nehezen értek meg?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=kSNOF7vNplM


Az alábbi szöveget pedig segítség nélkül egy másik gyk-s kérdésem válaszaként írtam valakinek:


"Thank you for your reply. Unfortunately my problem is regarding to my communication abilities. Obviously I can undertand written english text in intermediate level but I can't express myself so there's no company who would apply me because I can't speak fluently.

"


De be is linkelem a hozzá kapcsolódó kérdésem:

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..


Az a helyzet, hogy iszonyatosan elkeseredett vagyok manapság. 30 leszek, diplomám van (olyan amihez elengedhetetlen a nyelvtudás) és egyszerűen szenvedek azzal, hogy normálisan tudjak kommunikálni/gondolatokat összerakni és meglévő szókincsemet bővíteni (mindig elfelejtem a tanultakat). Emiatt multi céghez jelentkezni se merek.


A gyerekdalokat többször is vissza kell játszani, hogy értsem miről van szó és sokszor így se megy.

Pedig elvileg van nyelvvizsgám (origó szóbeli/dexam írásbeli), igaz kb 8 éve szereztem és azóta alig használom az angolt max szöveget olvasni.


Hogyan tudnám (ha egyáltalán tudnám) ismét egy B2 szintre fejleszteni?



2023. febr. 5. 10:15
 1/10 anonim ***** válasza:

Itt a hozzaallasoddal van baj, olvasva a linkelt kerdesedet.

Depresszio stb-rol beszelsz.

Pszichologus segitsegere is szukseged lehet.


A nyelvvizsgad regen volt, nem az anyanyelved, folyamatosan fejleszteni kell.


Javitom a valaszod:

"Thank you for your reply. Unfortunately, my problem is in regards to my communication ability. I can understand written English text at an intermediate level but I can't express myself so no company would employ me, as I can't speak the language fluently.

2023. febr. 5. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
"azóta alig használom az angolt max szöveget olvasni" - Akkor mit szólnál hozzá, ha gyerekdalok hallgatása helyett leülnél és tanulnád a nyelvtant+szókincset, olvasnál, hallgatnál, beszélnél, írnál angolul rendszeresen? Egyszer már eljutottál középfokra, tehát képes vagy rá. Visszarázódsz, fel fogod tudni húzni magad. De tényleg foglalkoznod kell vele. Ha nem teszel bele munkát (a gyerekdalok hallgatása NEM az) akkor nemhogy fejlődni, de szintet tartani se fogsz.
2023. febr. 5. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A pszichológusod el tudja magyarázni. Találtál már?

A gyerekdalokat egyáltalán nem kell értened! Azok nem azért vannak, hogy a más anyanyelvű felnőttek azokon teszteljék a nyelvtudásukat, hanem azért, hogy az adott anyanyelvű gyerekeket elszórakoztassák. Tele vannak kitalált halandzsa szavakkal is sokszor, meg olyasféle utalásokkal, amik az adott kulturkörben ismertek már pici kortól, mások meg még angolszakos egyetemi végzettséggel sem hallottak róla soha, úgyhogy ne stresszeld magad ilyenekkel teljsen feleslegesen!


Mindig (de tényleg mindig, az élet összes területén) arra figyelj, azt vedd észre, amit már tudsz, ami megy, amiben jó vagy, ne azt keresd, ami nem megy, amit még nem tudsz, ha boldog, kiegyensúlyozott ember akarsz lenni!

Milliók boldogok lennének, ha úgy tudnának angolul, ahogy már te tudsz, csak nem hiszed el, az a bajod, semmi más.

2023. febr. 5. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#3: Hogy kicsit a problémám másik jellegére is reflektáljak. Igen szoktam járni pszichomókushoz, de ő nem tulajdonít nagy jelentőséget a nyelvtudás hiánya miatti aggodalmamnak. Azt mondja, hogy tegyek fel magamnak a kérdést: "valóban szeretném igazán az angolt tanulni"?

Szerinte, ha valamit nem szeretünk (és részben ez igaz az én esetemben az angolra), akkor nem kell erőltetni.

De tudom, hogy akkor sosem fogok fejlődni.


Feliratos filmeket néztem korábban, hogy visszarázódjak, de fél mondatonként kellett megállítani, hogy lefordítsam. Nem volt hatékony tanulási módszer, azóta azt nem is használom.

Azóta az English Grammer in Use könyvet vettem meg (középsuliban ebből tanultunk). Kérdés, hogy ezt is honnan kezdjem el tanulni. Tudom az alma és a ló angol megfelelőjét, nem lenne jó ismét végigvenni az egész könyvet.


Vagy mivel kezdjem az angol újrakezdő programomat? Szerintetek?

2023. febr. 5. 11:22
 5/10 anonim ***** válasza:

"Feliratos filmeket néztem korábban, hogy visszarázódjak, de fél mondatonként kellett megállítani, hogy lefordítsam. Nem volt hatékony tanulási módszer, azóta azt nem is használom."

Pedig nagyon jó módszer.


"mivel kezdjem az angol újrakezdő programomat? Szerintetek?"

Azzal, hogy elindítasz egy angol nyelvű filmet angol feliratozással és jóóóóóóó messzire elteszed a távirányítót! :))


"fél mondatonként kellett megállítani, hogy lefordítsam"

Nem, nem kellett volna, csak te így csináltad. Mert túlságosan is maximalista vagy. Így nem tud működni a módszer, csak ha előbb megbeszéled magaddal, hogy

- igen, lesznek szavak, kifejezések, sőt, mondatok is, amiket nem fogsz majd érteni, de ez így természetes (az angoltanárok se értenek mindent egy filmből, sőt, az anyanyelvi beszélők sem!), ezért előre eldöntöd, hogy nem fog izgatni, attól még szépen nézed tovább (anélkül, hogy a távirányítóért futnál!)

- lesz egy csomó rész, amit érteni fogsz: az összes ilyennek örülni fogsz, bármilyen kis semmiségnek tűnnek is úgy külön-külön, és ha tényleg lesznek ilyenek, akkor minden fél óra (távirányító nélküli!) filmnézés után megjutalmazod magad egy kocka csokival vagy akármivel, amit szeretsz.


"Azóta az English Grammer in Use könyvet vettem meg (középsuliban ebből tanultunk). Kérdés, hogy ezt is honnan kezdjem el tanulni. Tudom az alma és a ló angol megfelelőjét, nem lenne jó ismét végigvenni az egész könyvet."

Ez a könyv nem szavakat tanít, és főleg nem kezdőknek, hanem Intermediate szinten veszi végig az összes fontos nyelvtani jelenséget, úgyhogy ne félj akár elölről elkezdeni.

De bárhogyan csinálod, jó lesz, arra viszont nagyon vigyázz, hogy ne akard tökéletesen csinálni, mert azzal csak megy az idő, hogy kitaláld, egyáltalán hogyan állj neki, ráadásul megintcsak szanaszét fog frusztrálni, ha nem fog minden a terv szerint haladni (márpedig nem fog, mert ilyen az élet, hiába tervezed el, hogy majd minden este 8-tól 9-ig angolozol, lesznek esték, amikor nem fog összejönni).

Van a végében olyan rész is, amiből kiderül, hogy mik a hiányosságaid, ha megcsinálod a tesztet, mert minden kérdéshez odaírták, hogy melyik fejezetben tanítja az adott dolgot, úgyhogy ha azt a mondatot elrontottad, akkor azt a bizonyos fejezetet érdemes (újra) átvenni (Study Guide).

Itt van digitálisan is, hogy akár többször is megoldhasd a feladatokat, akkor is, ha már beleírtál a könyvbe az adott oldalon:

[link]


"Igen szoktam járni pszichomókushoz, de ő nem tulajdonít nagy jelentőséget a nyelvtudás hiánya miatti aggodalmamnak."

Akkor hidd el neki, hogy valóban nincs miért!


"Szerinte, ha valamit nem szeretünk (és részben ez igaz az én esetemben az angolra), akkor nem kell erőltetni."

Igaza is van.


"De tudom, hogy akkor sosem fogok fejlődni."

És akkor mi van? Annyi angoltudással, amennyi most van a fejedben, boldogan végig lehet élni egy életet.


A maximalizmusod a legnagyobb bajod. Arról kéne leszoknod. A pszichomókus még nem mondta?

2023. febr. 5. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"És akkor mi van? Annyi angoltudással, amennyi most van a fejedben, boldogan végig lehet élni egy életet."


Csak az a gond, hogy korábban munkáltatók tucatjai utasítottak vissza a nyelvtudás hiánya miatt és sajnos ez mind a beszédből eredt, mert igaz, hogy fél óra alatt meg tudok fogalmazni egy épkézláb szöveget (néha a translate segítségével), de élőben rögtön kell tudni beszélni.

Mindegy, megfogadom a tanácsokat, örülök, hogy a Grammer in Use-t bátran használhatom az elejétől és nem kell aggódnom, hogy felesleges időt fog emészteni.


Gyengébb B1 szintről heti kb. hány óra tanulás kell, hogy stabil B2-re jussak? (nyilván a nyelvvizsga nem cél, hanem a beszéd és tudás).

Igazából ha az idén sikerülne (bár tanár segítsége nélkül) visszarázódni annak nagyon örülnék, mert - bár az idő nem sürget a jelenlegi munkahelyem stabil(nak mondható) - de sosem fogom tudni mit hoz a jövő és a szakmámban elengedhetetlen az angol most is meg 10 év múlva is.

2023. febr. 5. 12:00
 7/10 anonim ***** válasza:

"korábban munkáltatók tucatjai utasítottak vissza a nyelvtudás hiánya miatt és sajnos ez mind a beszédből eredt, mert igaz, hogy fél óra alatt meg tudok fogalmazni egy épkézláb szöveget (néha a translate segítségével), de élőben rögtön kell tudni beszélni."

Olyan munkát kéne keresned, ahol írásban kell használni a nyelvet (vagy ahol sehogy, olyan is van, egy csomóan ilyen munkából élnek).


"Gyengébb B1 szintről heti kb. hány óra tanulás kell, hogy stabil B2-re jussak?"

Ez mindenkinél más, úgyhogy ne legyenek további elvárásaid magaddal szemben, csak annyi, hogy napi szinten használd, gyakorold valahogyan legalább mondjuk 15 percet (több sincs megtiltva, de ha a 15 perc összejön minden nap, már jó vagy!).


"a nyelvvizsga nem cél, hanem a beszéd és tudás"

Ha a beszéd a cél, akkor ne egyedül tanulj, hanem keress valami tanfolyamot! Máshogy nem fog menni a beszéd, csak ha emberek között szánsz időt a gyakorlásra! Muszáj! A magántanár se olyan hasznos, mert ő csak egy személy, akit hamar megszoksz, és úgy már más a hangulata az egésznek (kevésbé stresszes), mint egy idegenhez beszélni angolul. Úgyhogy tanfolyam!

És egyébként magyarul is tölts minél több időt emberek között, mindenféle értelmetlen hülyeségekről, nem fontos dolgokról (is) cseverészve velük, mert ha magyarul is nehezedre esik a beszéd, akkor idegen nyelven nyilván még inkább, szóval a magyar nyelv beszédre való használata is segíti az angoltudásodat!

2023. febr. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 MJozsi44 ***** válasza:

1, A munkáltatót nem a nyelvtan erdekli, hanem a kommunikacio! Szóval könyvet kell olvasni(újságot nem eleg!), leveleket es naplot irni(ez fejleszti majd a szobeli kommunikaciot is), angol feliratos filmeket(de inkabb sorozatokat ahol sokan beszelnek) nezni, angol podcastokat hallgatni. Szavakat kell tanulni nyelvtan helyett(es a fontosabb szinonimakat), de inkabb szovegekbol mintsem szotarbol.

Kerülni kell a magyarul beszélő nyelvorakat, azoknak semmi ertelme sincs.

2023. febr. 9. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8,


Beszelni es irni is tudni kell, amiben benne van a nyelvtan is.


Egy munkaltato nem fogja kivarni mig fel ora alatt leir a kerdezo egy mondatot, azt is helytelenul.

2023. febr. 9. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"filmeket(de inkabb sorozatokat ahol sokan beszelnek)"

A filmekben is sokan beszélnek. Sőt, szerintem ha megnéz valaki mondjuk 10 órányi sorozatot meg 10 órányi filmet, esélyesebb, hogy a filmekben több beszélővel találkozik, mint a sorozatban.

2023. febr. 9. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!