A tanár részéről a kegyes hazugság etikus módszer a nyelvtanuló felé?
Vannak tanárok, akik a kegyes hazugságot használják a diák meggyőzésére, és elrejtik a nyelvtanulás körüli igazságot. Pl. Vannak, akik tagadják, hogy a német nyelv embertelenül nehéz.
De íme, itt az igazság:
Nem lenne etikusabb elmondani az igazat?
"Figyelj, ez pokoli nehéz lesz"
Részlet a linkből:
"Viszonylag kevés a rendhagyó ige, az újlatin nyelvekhez képest legalábbis mindenképp.
A melléknevek és a névmások mellett a főneveket is ragozza a német, ez utóbbit kétféle rend szerint: a standard deklináció a főnevek 95%-ára áll, a fennmaradó 5%-ra viszont az ún. N-Deklination a jellemző.
A többes szám képzése meglehetősen bonyolult.
Az újlatin nyelvekből megszokhattad, hogy megkülönböztetik a hímnemet és a nőnemet. A német nyelvben még semlegesnem is létezik, tehát háromféle nem él a nyelvben. Arra semmiféle általános séma nincs, hogy mi alapján lesz egy szó hímnemű, nőnemű avagy semlegesnemű. Gyakorlatilag az összes szónál külön meg kell tanulni a nemet is.
A prepozíciók használata a deklinációtól függ, minden prepozícióhoz 1-2 deklináció tartozik, ezeket fejből meg kell tanulni. Vannak persze itt is csak bizonyos prepozíciókat vonzó igék, mint minden nyelvben, ezeket külön be kell magolni.
A ragozásban megkülönböztetünk Konjunktiv I és Konjunktiv II ragozási módot. Az elsőt a függő beszédnél használjuk, míg a másodiknak szerteágazóbb a használata és kicsit hasonlít a spanyolban megtalálható subjuntivo-ra: óhajt, tanácsot, vágyat, álmodozást fejez ki.
Ami könnyű a német kiejtés. A kiejtésben jól körülhatárolt szabályokkal fogsz találkozni, ezért a német szavak kiejtése egyszerűen elsajátítható. Nehézséget legfeljebb csak a régiónként eltérő akcentus fog okozni.
A híres német tolerancia tetten érhető a nyelvben is. Ha egy nyelvtanuló németül próbál kommunikálni, de nem megy neki túl gördülékenyen, az udvarias natív beszélgetőpartner inkább átvált angolra, a németek ugyanis jól beszélnek angolul. Ennélfogva aztán még nehezebb nyelvi környezetben megtanulni németül."
De, embertelenül nehéz.
Egy nyelv nehézsége egyénfüggő. Van akinek az angol a könnyebb és a német érthetetlen és van akinek a német könnyen tanulható és az angol logikátlan és érthetetlen.
Butaság egy internetes link miatt nehéznek titulálni egy adott nyelv tanulását.
4: Egy ilyen "elettentő" listát kb bármelyik nyelvhez lehetne készíteni, beleértve a linkben könnyebbnek beállított újlatin nyelveket is, meg persze az angolt is. De ezek csak hatásvadász felsorolások lennének. Az angol kapcsán például a 12 igeidővel szokták riogatni, arra az alapösztönre játszva, hogy amit nem ismerünk, attól tartunk/félünk. Aztán megismerve és átlátva a 12 igeidő teljesen logikus felépítésű rendszerét, kiröhögjük az azzal riogatókat, mert nincs semmi megtanulhatatlan benne.
Ugyanez igaz a linkbeli állításokra is. A névelők deklinációját pl. egy csupán 4×4-es táblázat leírja – onnantól kezdve csak a főnév nemét kell ismerned, és máris bármilyen szót tudsz ragozni. Tudod, mikor lenne embertelenül nehéz a német? Ha pl a névelők használatát semmilyen szabállyal nem lehetne leírni, hanem csak magától a szótól függene, hogy alany/tárgy/részes/birtokos esetben melyik névelő áll előtte, tehát minden szóhoz meg kéne tanulni mind a négy alakot.
A főnevek nemét meg az újlatin nyelvekben is meg kell tanulni, mert ott sem lehet minden esetben ránézésre eldönteni: pl a spanyol coche hímnemű, a noche meg nőnemű – pedig alakilag, végződésben semmi különbség nincs köztük. Vagy pl. a mano az -o végődés miatt hímneműnek tűnik, de valójában nőnemű; a día meg az -a végődés miatt nőneműnek tűnik, de valójában hímnemű…
Arról nem is beszélve, hogy a spanyolban két létige van, és hogy mikor melyiket kell használni, arra inkább csak ökölszabályok vannak, amik alól rengeteg kivétel van, szóval tulajdnoképpen meg kell tanulni, melyik melléknév melyik létigével használatos.
Szóval az újlatin és a germán nyelvek hasonló nehézségűek: ami az egyikben könnyebb, nehezebb a másikban, és fordítva. De hogy bármelyik is embertelenül nehéz lenne, az szimplán nem igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!