Hogy lehet középfokról felsőfokra jutni eredményesen?
Egy erős, magabiztos középfokon vagyok angolból. Mindent megértek, ha nézek egy videót (felirat nélkül) vagy egy filmet (általában angol felirattal, de van, hogy kikapcsolom, hogy mennyire értem, attól is függ, miről szól a film, milyen jellegű). Volt, hogy egyetemi előadásokba nézegettem bele a youtube-on és azokat is teljesen jól értettem. Könyveket olvasni magyarul sem nagyon szoktam, de volt már, hogy angolul olvastam valamit és persze minden szót nem értek, de elboldogulok vele, megértem a könyv lényegét, tudom élvezni amit olvasok. Ha cikkeket olvasok, ugyanez.
A nyelvtannal is tisztában vagyok, mármint már az összes nyelvtani témakört, ami elvárt ezen a szinten, tudom, elméletben tudom, mi a különbség az igeidők között, mikor melyiket kell használni és általában jól is használom őket, de van, hogy hirtelen valamit nem jól mondok vagy "nem használom ki" az igeidőket. A szövegértésem a legjobb, de hallásértésben sem vagyok rossz egyáltalán sem. Ami az íráskészséget illeti, B2 szinten tök jól tudok írni, tudok jó kifejezéseket levélíráshoz, a véleményem kifejezéséhez akár szóban, akár írásban stb., rengeteg idiómát is ismerek, de C1-es szinthez még túl egyszerűen fogalmazok.
Egyszerűen azt érzem, hogy megrekedtem ezen az erős B2-n és képtelen vagyok a C1-re. Leginkább a beszéddel van a baj, ez nálam a személyiségem miatt is így van, magyarul sem vagyok olyan beszédes, az írás jobban az erősségem. Hétköznapi témákról simán el tudnék beszélgetni, de ha komolyabban, összeszedettebben kell beszélni valamiről, esetleg olyan dologról, amiben nem vagyok jártas vagy nem érdekel, az elég nehezen megy.
"ha komolyabban, összeszedettebben kell beszélni valamiről, esetleg olyan dologról, amiben nem vagyok jártas vagy nem érdekel, az elég nehezen megy"
nezz videokat a temaban. es beszelj. a beszedet ugy lehet csak fejleszteni ha beszelsz
"Egyszerűen azt érzem, hogy megrekedtem ezen az erős B2-n és képtelen vagyok a C1-re."
Hidd el, egy erős B2-es tudással is össze lehet kaparni egy C1-es nyelvvizsgát. Igaz, ott leginkább átcsúszni fogsz a ponthatáron.
A legnagyobb különbség a két szint között - ahogy tapasztaltam -, az a szókincs. Ha bizonytalan is vagy a nyelvtanban, fogalmazz egyszerűbb mondatszerkezetben, szimplán próbálj advanced szókinccsel operálni. (Például igék esetében.)
Amit szóbelire javasolni tudok, az az 1000 kérdés és válasz (C1) könyv, ott elég jól össze vannak szedve szólisták, illetve lehetséges megoldások témakörönként. Valamint próbálgass visszamenőleg C1-es feladatsorokat kitölteni.
Valamennyire zsákbamacska is egyébként, mivel kell egy jó téma is hozzá, hogy billegőként biztosan meglegyenek a kellő pontok. (Én például májusban a környezetvédelmen hasaltam el, következőleg viszont pszichológia témában simán átmentem a szövegértésnél.)
"a két szint között - ahogy tapasztaltam -, az a szókincs"
egyetertek. az osszes nyelvtant kb be kellett nyalni kozepszintre, onnantol mar csak a szokincs az amit fejleszteni tudsz
4-essel teljesen egyetértek, és még az 1000 kérdés és válasz könyvet is tudom ajánlani, én szerettem nagyon. Felsőfokú nyelvvizsgára annak tudatában mentem pár éve, hogy tudtam, hogy a kettő között vagyok, de inkább a középfokhoz közelítve, és a végeredmény 79% lett, amivel ahhoz képest teljesen meg vagyok elégedve. Illetve attól is függ, milyen nyelvvizsga, az Eurot nem ismerem, de például ECL-en nincs külön nyelvtani rész. Meg persze a témáktól is szóbelin és írásbelin egyaránt. ECL-en talán egy kicsit attól is, hogy kivel vizsgázol. Én az egyik barátnőmmel mentem, mi elég jól összehoztuk, még úgy is, hogy hallottam, ahogy a tanárok, akikkel amúgy én soha egy szót nem beszéltem az évek alatt, arról beszéltek, hogy én éppen melyik kollégájukkal voltam 2-3 évvel ezelőtt bunkó, úgyhogy pontosan nem tudom, mit értékeltek. :D :D De persze azóta lehet más ez, vagy csak nálunk voltak kötelezően párba (vagy 3-as csoportba) beosztva a vizsgázók és egyébként lehet egyedül menni, ha úgy van.
És akkor természetesen videók, podcastek mehetnek ezerrel! Ami még nekem bejött egy másik nyelvvel, az a discord szervereken való kommunikáció anyanyelviekkel és tanulókkal, lehet írogatni és beszélni is, és gondolom van aktív, normális szerver angol tanulóknak is (ha már a magyar is ennyire egyben van, minimum lenne).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!