Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Egyetemen 1. vagy 2. évben...

Egyetemen 1. vagy 2. évben kezdett második nyelvet meg lehet tanulni mire diplomázik az ember magas szinten és szakmai nyelvként is?

Figyelt kérdés

Az első nyelv az angol, arra már nem kellene sokat rátanulni, hogy szakmai nyelvtudásom legyen.

Legalább is bőven van rá idő.


Sokan kezdenek 2. nyelvet az egyetem elején, elsőben vagy másodikban.


De meg lehet ezt (akár magántanár nélkül) tanulni mondjuk felsőfokú szintre és szakmai nyelvtudás szintjére?

Hogy tárgyalóképesen tudja az ember használni?


Vagy ez inkább az első nyelvből lesz, a második nyelv pedig egy jó középfokú általános tudás lesz inkább?


Tudom, a személyes képességek, szorgalom, idő hatalmas tényezők.

De ettől függetlenül szerintem értitek a kérdést.



Személyes tapasztalatokra kíváncsi lennék. Illetve akinek sikerült mennyi idő alatt, mennyi tanulással, milyen tanulási formában. (Magántanár, valami nyelviskola, stb...)



Köszönöm előre is!



2021. nov. 30. 09:03
 1/5 anonim ***** válasza:
90%

Nekem az a személyes tapasztalatom, hogy nem. Nekem nincsen kötelező szakmai / általános nyelvkurzusom a tantervemben, csak szabadon választott tárgyként szerettem volna nyelvet tanulni, mert úgy voltam vele ez egy tök jó lehetőség. Én kínaiul kezdtem az első évben, de vannak barátaim akik pl. franciára vagy spanyolra jártak és ők is hasonló tapasztalatokról számoltak be.

Ennek egyik oka az, hogy az egyetemi nyelvoktatás tapasztalatom szerintem nem valami jó… nálunk viszonylag nagyobb létszámú csoportok voltak (20+), folyamatosan váltották egymást a tanárok is (nekem a 3 év alatt 5 kínai tanárom volt) és más könyvekből is tanítottak. Nem is minden nyelv esetében volt lehetőség arra, hogy szintenként haladj, mert valamiből csak kezdő kurzus volt meghirdetve vagy pedig nem volt meg a kellő létszám a további kurzusok indításához (én pl. jártam így a kínaival, emiatt kimaradt egy félév, mert nem voltunk elegen). Az pedig mindegyikünk közös tapasztalata, hogy nagyon nagyon lassan haladunk az anyaggal, tehát pl. a franciás barátnőm mondta, hogy igazából csak egy igeidőt gyakoroltak egész félévben, illetve a kínairól is tudom, hogy 3 félév után is még full kezdő szinten nyomtuk. Azt vettem észre, hogy mivel szabválként veszik fel a hallgatók ezért sokszor az oktatók nem veszik elég komolyan. Bár van olyan barátnőm is, akinek kötelező volt a szakmai nyelv és ő is azt mondta, hogy kb. semmit nem tanult az egyetemi órákon, nem csináltak semmit.

A másik meg az, hogy azért a nyelvtanulás elég munkás és órán kívül is elég sokat kell foglalkozni vele ahhoz, hogy haladj, megértsd, tudd használni. A kötelező tárgyak, beadandók, zh-k, prezentációk (meg esetleg szakdoga, gyakorlat stb.) mellett nem biztos, hogy jut rá kellő idő. Nekem is volt olyan félévem, amikor csak futottam magam után és azt sem tudtam hol áll a fejem, nemhogy még nyelvet tanuljak…

Nem mondom, hogy egyáltalán nem lehet és nem sikerült még soha senkinek stb., de szerintem azért sok szervezést, időt, motivációt igényel és szerencse is kell hozzá. Mondjuk tárgyalóképes szakmait mindenképpen túlzásnak érzem, de egy középfok végülis reális lehet, ha jó tanárokat fogsz ki és te is tudsz megfelelően gyakorolni, tanulni.

2021. nov. 30. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%
Ja és hozzátenném, hogy én itt kizárólag az egyetemi nyelvórákról beszélek. Ha valaki mondjuk nyelvtanfolyamra vagy magánórákra jár (akár csak pluszban), akkor az nyilván picit más.
2021. nov. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Én mindenképpen úgy gondoltam, hogy az egyetemi oktatáson túl is tanulnék, mert az valóban nagyon kevés.

A kínai meg nagyon speciális nyelv, nyilván sokkal több kontaktórát és tanulást igényel.


Európai nyelvet tanulnék.

2021. dec. 7. 09:18
 4/5 anonymousreview60 ***** válasza:
69%
A nem nyelvszakos egyetemi szak melletti egyetemi nyelvóra erre nem elég. Ha van időd a nyelvtanfolyamokra is, akkor MSc végére szakmailag is toppon lehetsz a második nyelvből is.
2021. dec. 8. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy a nyelvszakos képzéseknél mi a helyzet, de a nem nyelvszakos képzéseknél én úgy vettem ki, hogy alig van erre lehetőség, és általában nem ér semmit. Valamivel több a lehetőség akkor, ha van egy erős középszintű tudás, de akkor is csak egy-egy kurzust lehetett így lehallgatni, esetleg versenyre menni, de ez nem volt gyakori.
2022. jan. 1. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!