Tudnátok tippeket adni, hogy hogyan lehet nyelvtanuló szókártyákkal játszani (2 fő részére)?
Sztorikártya:
A történetmesélés a sztorikocka szabályai szerint, de kártyák húzásával történik.
A játékosok sorban (felváltva) folytatnak egy történetmesélést, egy (vagy két mondat) kitalálása után húznak egy kártyát, és a következő mondatba kötelezően beleillesztik a kapott szót/szöveget, úgy, hogy a történet logikus folytatása legyen az így kapott új mondat.
A történet lehet vicces, abszurd, stb, de a játékszabálynak meg kell felelnie!
=============
IGENIS SÖTÉT NAGYÚR
A játékban kétféle szerep van: a szolgáké és a Sötét Nagyúré.
Az első játék előtt el kell döntenetek, ki lesz először a Sötét Nagyúr.
A többiek mind a Sötét Nagyúr szolgái lesznek, akik mindenre alkalmatlanok, ügyetlenek, és a legegyszerűbb feladatokat is képtelenek végrehajtani.
A szókártyák segítségével adhatják elő a játékosok védekezésüket. Amikor egy játékos kijátszik egy kártyát, a rajta olvasható szöveg alapján folytatja a történetet (a sztorikártya szabályai szerint) de egyúttal előáll valamiféle védekezéssel, ami mindaddig elfogadható, amíg van valamiféle kapcsolata a kártyával – meg persze amíg a Sötét Nagyúr méltányolja.
Két játékos esetén a Sötét Nagyúr egy elképzelt (fiktív szerep n
)
A lényeg itt csak az, hogy a játékosok minden új mondattal egymásra kenjék a vádat.
=========================
Szómemória
A játéknak van hivatalos verziója Uga-Buga néven, "ősember nyelvű" szavakkal, érdemes kipróbálni. Minden játékos kap egy pakli szókártyát. Sorban, (felváltva) középre helyezik egy eldobópakliba, a szóval felfelé, úgy, hogy csak az utolsónak így felfordított lap látszódjon. Ezután sorban fel kell mondani a középre tett lapokon álló szavakat, emlékezetből. Aki elrontja, magához veszi az addigra középen levő paklit, visszafordítja képpel lefelé, és a saját húzópaklijához adja.
Aki elöl először fogy el a húzópakli, az győzött.
Almát az Almához
Mellékneveket és főneveket használunk hozzá.
A két (vagy több) fős verzióban a véletlenszerűen felhúzott melléknév-főnév párosításra (zöld asztal, nagy kalap, kemény alma) kell egy konkrét példát találni. Nem számít, hogy az adott szópár valószerűtlen (ezért vicces, abszurd lehet, pld. hol láttál már ilyent? savanyú kalap, lila alma, hideg asztal), sőt, ettől mókásabb is a játék.
A 3-nál több fős verzióban felváltva mindig másik játékos húz (vagy választ) egy főnevet, és a többiek a náluk levő melléknév-kártyákból választanak egy-egy melléknevet. A kiválasztott kártyákat összekeverjük, és a főnevet kihúzó játékos kiválasztja, melyik melléknév illik a főnévhez a leginkább, (pld.: kerek alma, savanyú alma, zöld alma), de anélkül, hogy tudná, az egyes mellékneveket ki választotta ki.
Az általa választott melléknévhez tartozó játékos kap egy pontot.
Új játékos lesz, aki főnevet húz, és így tovább.)
Az Igenis Sötét Nagyúr játékhoz magyarázat:
Tehát mindig úgy kell folytatni a történetet, hogy
- logikusan illeszkedjen az addig elhangzottakhoz
- a kihúzott kártyán levő szó kötelezően benne legyen
- a mondatból kiderüljön, miért nem az adott játékos tehet róla, hogy nem sikerült teljesíteni a Sötét Nagyúr parancsát, hanem a másik játékosra (vagy egy, a többiek közül kiválasztott játékosra) kell kennie a hibát.
Meg kell egyezni abban, hogy mi volt a parancs, amit a tehetségtelen szolgák nem teljesítettek.
Pld.: A Sötét Nagyúr elküldte őket, nyulakat csokorba szedni.
1. játékos kihúz egy szókártyát, pld.: ALMA, és elkezdi a történetet:
- Én megmondtam, hogy a nyúl nem a fán terem, ott az ALMA van, de te nem hallgattál rám!
2. játékos kihúzza: LILA
- Annak a fának lila virágai voltak, az almafáé fehérek! Csak összezavarsz, pedig a fán nőtt lila virágokat szeretik a nyulak, oda jönne és csokorba szedjük őket! Nem hagytad, ezért nem sikerült.
1. játékos: ASZTAL
- Úgy se érted el a lila virágokat, túl magasan voltak. Én hoztam egy ASZTALT, hogy arra állj fel, de nem hallgattál rám.
2. játékos: SAVANYÚ
- Nem úgy volt, hanem ezek a lila virágok savanyúak voltak, és nem ízlett a nyulaknak, mind elszaladtak!
Stb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!