Megéri megtanulni szerbül?
Jó ötlet.
De vannak buktatói.
Lelkes nyelvtanulóként több nyelvvizsga, középiskolai nyelvtanár és magán tanítás után mondom ezeket.
1. Azt mondod "angol B2 után", ebből azt hiszem, te még nem tanultál más nyelveket az angolon kívül. Itt az a buktató, hogy a felsorolt nyelvek mindegyikében vannak nyelvtani nemek és igeragozás. A bolgár kivételével mindegyikben vannak nyelvtani esetek. (Ezek az angolban csak nagyon nyomokban van meg. Magyar vannak esetek és igeragozás, de ez nem valami nagy segítség, tekintve, hogy a magyar nem indo-európai nyelv és eléggé máshogy működik, ha nyelvtanulóként tekintesz rá.)
2. Ezek relatíve kis nyelvek mind az angolhoz, mind az említett francia-némethez képest. Ez azért problémás mert nehezen tudsz hozzá anyagot találni (hogy nagyon extrém dolgot mondjak két év után tudtam szlovén szótárat szerezni, oké szerb, horvát, szerb-horvát szótárat azért majdnem minden második antikvárban találsz): tankönyvet nem kapsz bármelyik könyes boltban, kezdőknek szánt akármit is nehezen fog összeszedni, a YouTube-on sincs olyan kegyetlenül sok videó ami B2-es szint alatt jó lenne neked, ha szereted a gépes/telefonos játékokat itt azok is nehezen fognak segíteni: amég minden van angolul s alig egy kicsivek kevesebb elérhető németül vagy franciául, addig előbb lesz egy egy cím magyarul elérhető mint bármelyik dél-szláv nyelven (ahogy én tapasztalatom). Illetve felteszi a kérdést, hogy honnan szerzel tanárt vagy ha egyedül tolod, akkor bárkit aki segít ha kérdésed van.
3. Ezek a nyelvek valóban hasonlóak. Néhány évtizede a szerbet és a horvátot (meg kb. az összes jugoszláviai nyelvet) egy nyelv (szerb-horvát nyelv) különböző nyelvjárásainak tekintették. Viszont a kegyetlen dél-szláv háború után vagyunk s most ezek a népek nem nagyon kedvelik egymást: vajdasági ismerőseim horvátországban néhány sötét pillantás után tanácsosabbnak látták a szerb, szerb-horvát vagy kissé szerbes kiejtésű horvátjuk helyett a magyart vagy az angolt használni horvátországban; de szlovéniai barátnőmmel mi is tapasztaltunk hasonlókat. Szóval a papírod az nagyon könnyen meglesz csak nem biztos, hogy aktív fogod is tudni használni valamire. Persze ettől még jó lehet ezek közül egyet vagy többet megtanulni.
4. Ezek kisebb nyelvek így kevesebb igény van olyanokra akik beszélik (igaz kisebb a konkurencia is), ha szeretnél ezzel dolgozni.
Amit én javasolnék, így a tanulási és tanítási taoasztalatom alapján, hogy hiábajó ötlet ez papíron ennél van jobb is.
Angol után
#0 elmondom mindig ,mert nekem nagyon jó és haszons volt: eszperantó, rövid idő alatt (nekem kb. 2 hónap alatt ment igaz nyári szünet volt és nagyon nem volt mást csinálnom, de valamit kellett, hogy ne az exemre gondoljak) lesz belőle egy B2-es nyelvvizsgád és megtanít nyelvet tanulni. Ha van egy ilyen kis cserkész beállítódásod, akkor hasznosítani is fogod tudni; hameg elég agilis vagy még pénzt is lehet vele keresni. Ha újlatin nyelveket tanulnál azokhoz meg egy biztos alapot nyújt: francia, olasz és spanyol szövegek azelőtt kínainak tűntek az eszperantó után elkezdtem egész érteni.
#1 Hozd fel az angolodat C1-re, ez elég hasznos tud lenni. Ezt sok helyen úgy kezelik mint egy diplomát a tapasztalataim szerint.
#2 Tanulj meg valami nagy új latin nyelvet: franciát vagy spanyolt (esetleg portugált), ebben segíthet az angol alapod (az angolban ugyanis rengeteg a latin illetve a francia eredetű szó).
#3 Ha szláv nyelvek, akkor inkább orosz (ahogy itt fölöttem is mondják) hasznos és van anyag meg tanár is, viszont nehezebb lesz mint az előbb említett nyelvek (kb. az a nehézségi szint mint a dél-szláv nyelvek). Esetleg a lengyel.
#3,5 Szláv nyelveknél szóba jöhet a szlovák ez persze kicsi nyelv, viszont a nyest szerint (Nyelv és Tudomány) ez az egyik legjobb bevezető a szláv nyelvekbe, Magyarországon kisebbségi nyelv s ezért taláni hozzá rednesebben anyagot (a dél-szláv nyekvekhez képest) és ott a slovake[pont]eu ami nagy segítség.
#4 Német. Nagy nyelv van anyag, hasznos is. Viszont nehéz. Az a benyomásom (illetve így haogy beszéltem lelkes nyelvtanulókkal, nyelvszakosokkal), hogy a németet nehzebbnek találják, mint a szláv nyelveket, a szláv nyelvek sokkal macerásabbank és komplexebbenek tűnnek az elején, azonban az első nehézség után egyszerűek lesznek és leszenk ököl szabályaid amikkel egész jól el lehtt lenni. A német az elején könnyebb aztán folyamatos precízitást igényel, ami nagyon megnehezíti.
Ha bármi kérdésed van, akár neked is olvasó, írj nyugodtan privát üzenetet.
Szerintem meg, azt tanuld, ami tetszik, amit szívesen tanulsz.
Akkor fogod élvezni. Én 1 éve tanulok szerbül, nem érdekel, ki mit mond, nekem tetszik.
Anyagot nehezebb találni valóban, de nem lehetetlen. Instagramon van csomó nyelvtanulós oldal, ami segít. Nekem nincs tanárom, én teljesen magam tanulom.
Van 1-2 szerb, horvát ismerősöm, őket szoktam csesztetni, ha valamit nem értek. És ők nem nyelvtanárok, hanem egyszerű emberek (de nem buták). Ők csak egyszerűen segítenek, hogy na, ezt így vagy úgy mondják. És ez sokat segít. Vagy, mindig írogatok nekik valamit, csak hogy legalább használjam is az eddig megszerzett tudást.
Svaka čast! / Свака част!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!