Angolul beszélők és angol tanulók tudnátok válaszolni pár kérdésre?
1.Nektek mi a legjobb szó tanulási módszeretek?
2. Jártok tanárhoz vagy otthon tanultok magatokban?
3.A Brit vagy az Amerikai (vagy egyébb) angolt kedvelitek jobban ?
4. Ti miért tanultok/tanultatok angolt ?
5. Hallásutáni szövegértés tanulására milyen módszert használtok?
6. Beszéd gyakorlására jó módszer egy angol szöveg hangos olvasása ?
7. Ki milyen szinten van és meddig tartott oda jutnia és milyen segítsége volt hozzá? (Pl: angol rokon,magán tanár stb)
1. Ha találkozom egy ismeretlen szóval, kikeresen a szótárban, egy szókártyára ráírom. Erröl bemásolom egy füzetbe, másnap egy másodikba. Kifejezetten tanulni nem szoktam, így igen jól megmaradnak.
2. Kiscsoportos tanfolyamra jártam - most értelmszerüen szünetel.
3. Nekem a brit tetszik.
4. Nyugdíjasként sok szabadidöm lett, a netem meg majdnem minden infó angolul van.
5. Filmeket, dokumentációkat nézek felirat nélkül, nap közben háttérzajként angol beszéd megy
6. A hangos felolvasás kifejezetten javítja a beszédkészséget, mert ki kell mondani a szavakat, mondatokat, azaz a folyamatosan angolul beszélést gyakorlod. HA tényleg beszélni kell, akkor erre nem kell külön odafigyelni, a folyamatosság beidegzödött.
7. B2 - két év alatt, tanfolyam és itthoni rengeteg gyakorlás, filmnézés, csak angolul olvasás, stb.
22 éves vagyok, 14 éves koromban kezdtem angolul tanulni középiskolában. 1,5 évig jártam be, utána magántanuló lettem, és azóta nem tanultam tankönyvekből angolt, inkább passzívan ragadt rám a tudás (filmekkel, játékokkal, rengeteg olvasással). A filmeket, sorozatokat, játékokat felirat nélkül is gond nélkül megértem, a könyvekben itt-ott előfordul egy ismeretlen szó, de a szövegkörnyezetből legtöbbször ki lehet találni, hogy mit jelent. Ha nem, akkor egynyelvű szótárban rákeresek.
A kérdéseidre:
1. Szavakat úgy tudok könnyen megjegyezni, ha mondatban látom őket. Ha eredetileg nem egy mondatban láttam az ismeretlen szót, akkor én foglalom mondatba, és így könnyebben megragad. Amikor az iskolában kellett egyik napról a másikra 20-30 új szót megtanulni, akkor azt a módszert használtam, amit anno első osztályban mutatott anyukám. Élénken emlékszem, amikor az "ajtó" szót tanultuk. Die Tür. BeTÜRjük az ajtót. Ami egyébként piros, mert die, tehát nőnemű. A lényeg, hogy a szóhoz elképzelsz valamit, amit könnyű megjegyezni, és amiről eszedbe fog jutni.
2. 1,5 évig tanultam az iskolában, utána félretettem az angol tankönyveket, és egyszerűen elkezdtem használni a meglévő tudásomat, ami így elég gyorsan bővült ahhoz, hogy a féléves és az év végi vizsgáimra semmit ne kelljen pluszban tanulnom. Sőt, az angol érettségire se készültem, mégis 90% felett teljesítettem.
3. Az egyik hátránya annak, hogy filmekből, könyvekből ragadt rám a legtöbb tudás, hogy nem mindig tudom, hogy egy szó, kifejezés honnan származik. Van, ami annyiszor előkerül, hogy be tudom azonosítani hogy hol használják és hol nem (pl. bloody hell), de pl. azt nem mindig tudom megmondani, hogy melyik szó brit, illetve amerikai, lift/elevator, diaper/nappy, stb. Ha így egymás mellé teszem őket, akkor elég jól meg tudom tippelni, de amikor beszélek, akkor bizonyos szavak brit, mások pedig amerikai formájukban jutnak először eszembe. Hallgatni viszont egyértelműen a brit angolt szeretem jobban, illetve az orosz akcentust is nagyon kedvelem.
4. Azért kezdtem tanulni, mert a középiskolámban két nyelvet tanítottak, az angolt és a németet, és mindkettő kötelező volt. Azért folytattam a tanulást, mert így egy csomó olyan könyvet olvashatok, ami magyarul nem jelent meg, nézhetek filmeket eredeti nyelven, játszhatok játékokat anélkül, hogy a feliratokat kéne olvasnom, tanulhatok olyan dolgokat, amikhez előny az, hogy jól beszélek angolul, és a munkámat is nagyon megkönnyíti. Illetve anno szerettem volna angolul írni a naplómat, mert otthon mindenki csak magyarul és németül beszélt, és nem szerettem volna, ha bárki beleolvas.
5. Nézz angol nyelvű filmeket angol nyelvű felirattal, így tudod követni, hogy mit mondanak. Sokkal szórakoztatóbb, mint a hagyományos feladatok.
6. Erre nem tudok válaszolni, én soha nem olvastam fel semmit. Hangosan csak a vizsgákon beszéltem angolul, plusz egyszer a PayPal ügyfélszolgálattal illetve egy állásinterjún. Nem volt gond belőle, érthető voltam. A fogalmazást írásban "gyakoroltam" (napló, kommentek írása, levelezés).
7. Kb. egy év kellett ahhoz, hogy el tudjak olvasni egy 5. szintű Oxford Bookworms könyvet, és tudjak böngészni olyan oldalakat, mint pl. a 9gag. 1,5 év után már normális angol könyvet is el tudtam olvasni, ekkor ehhez még sokat kellett szótáraznom. Sorozatokat is elkezdtem nézni, ekkor még szükségem volt a feliratra, és néha vissza kellett tekernem 1-1 percet, mert nem értettem pontosan, hogy mi történt. 1,5 és 2 év között volt egy nagy ugrás, mivel magántanuló lettem, és ráértem egész nap olvasni és filmeket nézni, a többi tantárgy tanulásához nem kellett napi nyolc óra, mint előtte az iskolában. A 2. év végére kb. minden témáról tudtam beszélni, ami érdekelt, ebbe beletartozott pl. a vallás és a politika is, nemcsak az időjárás meg a család meg az ilyesmik, amit az iskolában tanítottak. A 4. év végére mindent gond nélkül megértettem, nem kellett felirat a filmekhez, keveset szótáraztam, és az érettségi feladatokat rettentő könnyűnek tartottam, az írásbeli majdnem 100% lett. Elkezdtem angol nyelven tanulni más dolgokat, pl. informatika, növényvédelem, pszichológia, japán nyelv. Most már csak angolul szoktam könyveket olvasni, és filmet is csak akkor nézek magyarul, ha nem egyedül nézem.
Mindez azért volt lehetséges, mert szerettem az angol nyelvet, és nemcsak azért tanultam, mert kötelező volt. A németet pl. mindig is utáltam, az iskolán kívül nem használtam, a vizsgákra valamennyit tanulnom kellett, az érettségire viszont nem, mert azt az időt inkább a fontosabb tantárgyak tanulásával töltöttem, így 84%-ot értem el. Érettségi után 4 évig hozzá se szagoltam. Az elmúlt fél évben viszont többször is szükségem lett volna arra, hogy tudjak németül, úgyhogy elkezdtem ismételni. Az iskolában 12 évig tanultam, meg most fél évig, és csak ott tartok, ahol egy év után tartottam angolból. Mert a németet nem szeretem, és csak azért tanulom, mert kell. Szóval a legfontosabb, hogy próbáld meg szeretni a nyelvet, mert úgy sokkal könnyebb lesz tanulni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!