Hogyan tanuljunk szavakat?
Ha már van felsőfokú nyelvvizsgám, de tovább szeretném fejleszteni, bővíteni a nyelvtudásomat, s ezen belül a szókincsemet, mit tudok tenni érte?
Esetemben a német nyelvről van szó, de lényegében mindegy, csak úgy általánosságban.
Már évek óta németre állítottam a laptopomat, telefonomat, Facebook fiókomat, német zenéket hallgatok, német youtubereket követek, néha megnézek 1-1 német filmet stb.
Mit tehetnék még? Olvasnom kellene (akár napi híreket), és minden ismeretlen szót kijegyzetelnem?
Igen, olvass. Az legjobb szókincsfejlesztő. Ugorj el egy könyvtárba, nézd meg, hátha van valami regény náluk németül, ami érdekelne.
És persze, szótárazhatod az ismeretlen szavakat, de nem célszerű. Hiába írod ki, annyiból megtanulni úgy sem fogod. A hatásos szókincsfejlesztés az állandó olvasás, mert az új szavakkal újra és újra, organikusan találkozol, és így helyes használattal beépül a szóhasználatodba.
A napi szintű olvasás a leghasznosabb, akár könyvet, akár híreket. A legjobb, ha a Téged érdeklő, Neked fontos témákban, amiben fejleszteni szeretnéd a szókincsedet, abban olvasol napi szinten.
Az előző hozzászólókkal kicsit ellentétben én azt tapasztaltam, hogy az olvasmányok során ha egy-egy ismeretlen szó többször is előkerül és kezd idegesíteni :), akkor szoktam szótárazni vagy még jobb, a Dudent használni.
Hát, nekem ezekről a dolgokról egészen más a véleményem (mint első kettőnek, mert közben jött harmadik). Szerintem ha például könyveket olvas, akkor a esély, hogy egy ritkábban előforduló szó megint jöjjön, minden tizedik könyvre van meg. Ki olvas ehhez megfelelő sűrűséggel? Nekem ugyan egy ilyen kisméretű színes borítós 300 oldalas az két délután (hosszú délutánok), de még időmilliomosként sem tudok rászánni heti két hosszú délutánt. Szóval 10 könyv az inkább 30-40 nap, mint 20. Annyi ideig meg vagy megmarad a szó, vagy nem. De ha kiírással és mondjuk egy átolvasással ráerősítesz, akkor sokkal inkább megmarad.
Persze, én csak angolul pruntyogok, lehet, hogy németben egészen másképp van, de egyrészt angolban a szóhasználat jobb szótárakban az hozzájárul a szó tudnivalóihoz, másrészt meg pont felsőfok felett jönnek a nyelvtani érdekességek. Így aztán én, míg papírt olvastam, egy postitet ragasztottam a hátuljára, és ha valamin fennakadtam, és még ráadásul volt toll is a környéken, akkor felírtam rá, és amikor nem olvastam, akkor utánanéztem. Nekem ez a szó/kifejezés felírása oldalszámmal, könyvenként mondjuk tucatszor, nem vette el az olvasás örömét.
Minden ötödik könyvben csak voltak olyan szavak, amelyeknek az értelmét egyszerűen nem tudtam elég pontosan körbeírni (és ehhez képest még jött az, hogy egyszavas magyar megfelelője időnként nem akart jönni, de ez már más probléma).
De, ismétlem, lehet, hogy németben nem így van. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!