Magyarországon melyik egyetemeken van spanyol nyelven oktatás?
Második válaszoló vagyok.
Én is spanyol két tannyelvűs voltam gimnáziumban (úgyhogy pacsi), ezért írtam azt, hogy az angolhoz vagy a némethez képest nincs reális piaci igény a spanyolra, mivel a saját bőrömön tapasztalom.
A gimi után én is folytatni akartam, ezért az egyetemen fel akartam venni egy spanyol gazdasági szaknyelvi kurzust (közgazdásznak tanulok), hogy legalább valamivel szinten tartsam magam, ami nem "csak" nyelvi óra, mert abból az 5 év után már kicsit elegem volt (talán megérted :D ). Láttam, hogy hárman jelentkeztünk a kurzusra, 5 főtől indítják, na mondom, nem baj, hátha a tanár jófej lesz, és így is elindul. Bementem az első órára, és egyedül voltam bent. Majd jött a tanár is, és közölte, hogy a kurzus nem indul, a másik két főt ő kérte meg, hogy jelentkezzenek, hogy lássák a hallgatók, hogy ide is lehet jelentkezni... azóta meg se hirdeti a tárgyat.
Illetve eljárok állásbörzékre, ahol gyakornoki- és pályakezdő munkákat kínálnak, és konkrétan egy kezemen meg tudom számolni, hány olyan pozíció volt, ahol azt mondták, hogy tudom hasznosítani a spanyolt. Nem azt mondták, hogy ölni tudnának egy ilyen emberért, mert akkora szükség lenne rám. Hanem hogy van olyan pozíciójuk, ahol hasznos lehet, de ott is az angol az elvárt minimum, amivel már felvennének.
Ilyen viszonyok között talán érthető, miért nem ugrálnak az egyetemek, hogy spanyol nyelven indítsanak képzéseket. Teljesen felesleges lenne, ráadásul nettó pénzkidobás. Szerény becslésem szerint évente nincs összesen 50 olyan felvételiző az országban, akik valóban rendelkeznek azzal a szintű spanyol nyelvtudással, hogy ezen a nyelven egyetemi képzésben részt vegyenek. És ebben benne vannak a kéttannyelvűsök, a tagozatosok, a második nyelvesek és akik autodidakta módon tanulták. Persze, a kéttannyelvű bizonyítvány papíron felsőfokút ad, de itt most a valós tudásra gondolok, az élő szövegértésre, és a beszédre, nem pedig arra, hogy írásbeli típusfeladatokat ki hogy tud megoldani. Na most ezért a maroknyi felvételizőért talán akkor indítanának ilyen képzést, ha valóban lenne igény rá. Ha lenne pl. minden évben minimum 15-20 olyan felvételiző, akik spanyolul szeretnének gépészmérnöknek tanulni. Vagy bármi másnak. De egyelőre nincs ilyen, és a jelenlegi tendenciákat elnézve nem is lesz egyhamar.
Ha spanyolul szeretnél tanulni, akkor spanyol szakon, vagy spanyoltanári szakon van rá lehetőséged, esetleg pár szabadon választható tárgyat fel tudsz venni, de ez már abszolút egyetem- és szakfüggő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!