Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Vegyészmérnök vagy kémia szak...

Vegyészmérnök vagy kémia szak szerintetek?

Figyelt kérdés

A szívem a kémia felé húz inkább, de úgy hallom, hogy a vegyészmérnöknek jobbak a kilátásai végzés után és, hogy amit vegyészként csinálhatsz, azt vegyészmérnökként is lehet, de ez fordítva nem igaz. Ez tényleg így van?

A legnagyobb gondom, hogy nem igazán vagyok jó matekban és nem is nagyon szeretnék ezzel foglalkozni a jövőben, de azt mondják, hogy ott más a matek, mint középiskolában. Milyen matekot tanítanak ott? Fizika mennyi van? Illetve milyen tárgyak vannak még?



2019. máj. 26. 20:30
 1/5 anonim ***** válasza:
54%
Szia! Én vegyészmérnökön tanultam, ha érdekelnek a tapasztalataim, írj privit. :)
2019. máj. 26. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nyilván érdekel, máskülönben nem írtam volna ki a kérdést... Miért nem tudod ide leírni?
2019. máj. 26. 21:57
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Első válaszoló, tényleg leírhatnád ide is. Eléggé anoním oldal, nem fog kiderülni, hogy ki vagy :D Nem tudom, miért kell privátozni. Engem is érdekelnek ezek a kérdések.
2019. máj. 27. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én a vegyészmérnökit választanám, bár biomernökin vagyok.

A kémia szak után még kell msc. Míg vegyészmérnök bsc-vel már el lehet helyezkedni.

2019. máj. 27. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Harmadéves vegyészmérnök hallgató vagyok, és én is azt tanácsolnám Neked, hogy inkább a vegyészmérnökit válaszd. Az egyetemen sokkal többen váltanak kémia/vegyész szakról vegyészmérnökire, mint fordítva. Mi is tanulunk rengeteg kémiát (általános, szervetlen, szerves, fizikai kémia), mindezeket több féléven keresztül (mert van szerves 1-3, fizkém 1-3 stb), előadással, szemináriummal és laborokkal. A laborokon is nagyon szigorúak velük, igenis pontosan kell dolgozni, egyedül is, és rengeteg jegyzőkönyvet kell írni. Vizsgákon is ugyanolyan szigorúan kérik számon tőlünk a kémiát, mint egy vegyész, kémia vagy gyógyszerész hallgatótól, hiszen sok mindenből együtt vizsgázunk.


2 féléven keresztül tanuljuk a matekot és a fizikát is, de eléggé elméleti szinten. Tanulunk határérték-számítást, differenciál és integrál-számítást, ilyeneket, de ha bejársz órákra és jegyzetelsz, minden menni fog. Nekem a mateking sokat segített (csak 2 ezer forint egy félév), keress rá :) A fizika 2 nem volt egy nagy dolog, csak meg kellett tanulni az előző évi vizsgakérdéseket, meg gyakorolni az összefoglalást; igazából a tanár is fura volt kissé, nem igazán tudta átadni az anyagot. Meg egyetemen meg fogod látni, hogy itt nem egyenlő a kapott jegy a tudással, mert vannak mellékes, nem fontos tárgyak, amik csak veszik elfele az időt a fontos tárgyaktól, de ha szerencséd van és ismétlődnek a kérdések (ami sokszor így van, mert a tanárok se akarnak minket szenveszteni, tudván, hogy nem az ő tárgyuk a fontos nekünk), akkor sima 5-ös, viszont ha meg kömyvből tanulsz, akkor kaphatsz 2-est is, én így jártam első félévben közgazdaságtanból (akkor még nem voltak vizsgafeladataim előző évből).


Amit a vegyészmérnöki képzés még pluszban tud adni, azok a mérnöki tárgyak, amiktől eleinte féltem is egy kicsit, de végül rájöttem, hogy sokkal jobban szeretem, mint magát az összes kémiát, mert sokkal logikusabbak, érdekesebbek, gondolkodtatóak, nem pedig csupán sok-sok magolás. Ezek:

- vegyipari géptan 1-3

- folyamatirányítás 1-2

- vegyipari művelettan 1-3

- kémiai technológia 1-3

- vegyipari folyamatok és technológiai rendszerek számítógépes modellezése 1-2


Igazából a folyamatirányítás tanárunk (Dr. Árpád István) fejtette ki, mennyivel is jobb mérnöknek lenni, mert a míg egy kémiás elméletet tanul és kísérletezget a laborban (mert az a képzés sajnos erre elég + tanítani), addig egy mérnök tervez, számol, megvalósít...a mérnökök megváltoztatják a világot. Az iparban van a pénz, így jól fogunk járni. Szóval elég ösztönző volt.


Ha még többet szeretnél tudni a tárgyakról, menj fel a BME vagy a DE oldalára, a debreceniről tudom, hogy chem.science.unideb.hu, azon belül Oktatás fül / tantervek. Nem sokkal lehet másabb a BME és PE sem.


Viszont nekem a tanáraim azt mondták, hogy sajnos a vegyészmérnöki Bsc nem elég, ugyanis (legalábbis Debrecenben, de Pesten is) túlképzés van ebből a szakból, és sajnos már csak a technikusi szinttel egyértékű. Láttam is így meghirdetve állást az egyetemen, hogy technikust keresnek, és jelentkezhet rá vegyésztechnikus és vegyészmérnök is. Elvileg régen alapból 5 éves volt a vegyész és vegyészmérnöki képzés is, és attól, hogy bejött a bolognai képzés, ez nem változik. Mesteren még lesz kísérlettervezés meg mi egymás, ami valóban igazi vegyészmérnökké teszi a vegyészmérnököt (ezt is a tanáraim mondták). De még ha nem is pont a vegyészmérnökit, hanem a vegyészt vagy biomérnökit végzi el valaki a vegyészmérnök alap után, már az is nagyon jó, sőt.


Itt is nagyon sokat kell tanulni. Aki nem tanul, az megbukik. Tavaly művtanból a diákok 70%-a bukott. Most szerves 3-ból (szóbeli) is hasonló az arány és rengeteg az évismétlő. Készülni kell mindenre időben és folyamatosan tanulni. Ami még szomorú, hogy sokan csak 2. vagy 3. helyként jönnek (ami önmagában nem is lenne baj), de lenézik ezt a szakot, hogy úgyis menni fog, és sokaknak még kémia érettségije sincsen (mérnökire elég egy matek + egyéb tárgy). De tanulni kell itt is.


Remélem, segítettem, ha még van kérdésed, írj privátban nyugodtan!

2019. júl. 15. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!