Mi az oka, hogy állandóan emelkednek a ponthatárok?
Az nem lehet, hogy okosabbak a jelentkezők, valami más oka kell, hogy legyen.
Pl. PTE-ÁOK-ra 2013-ban még 387 pont is elég volt (tudtommal már ekkor is 2 emelt kellett), 2014-ben elég volt 401 pont, 2015-ben 403, '16-ban meg már 420-ra ugrott hirtelen, ami elég szokatlan.
2016-ban röhejesen könnyű volt a biosz emelt.
Amúgy egyre több a tapasztalat, sokkal jobban tudják a diákok, hogy milyen jellegű kérdésekre lehet számítani. Amúgy 2017-ben 416 volt, 2018-ban meg 418.
Én úgy emlékszem, hogy 2012 óta van az 500 pontos rendszer.
Szerintem egyébként az utóbbi időkben sokkal tudatosabban készülnek a diákok az érettségire, többen járnak egyetemi előkészítőkre, jobban sikerülnek az érettségik, többen tesznek nyelvvizsgát, mennek TDK-ra stb. Mindenhol azt látom, hogy emelkedtek a ponthatárok. De orvosira én azért meghúznám a ponthatárt 420nál minimum.
Egyébként ez egy szörnyen rossz rendszer, mert hatalmas szerencse is kell hozzá, ha 300 hallgatót vesznek fel, és az utolsónak van 430 pontja (a többinek értelemszerűen afölött) akkor annyi a ponthatár.
Egyébként meg nyílt titok, hogy az a cél, hogy minél kevesebben járjanak egyetemre, de nem hiszem, hogy ennek bármi extra állna a hátterében.
Osztrákoknál is úgy van, hogy legyen meg az érettségid, ha külföldről érkezel német nyelvvizsgád és kész, mehetsz is. A népszerű szakokon, amiknél állandó túljelentkezés van, saját felvételit iratnak. Kiadják az anyagot, hogy miből kell készülni és abból kell tesztet írni. Ez például egy tökjó szűrőrendszer, amit akár lehetne itthon az érettségivel is kombinálni. De sajnos amíg az a cél, ami, addig ez egyre jobban meg lesz nehezítve, drágítva. Elvéve a továbbtanulási kedvet és a lehetőséget is sok sok diáktól.
Aki bejut egyetemre megérdemli, nem azt mondom, főleg az ilyen 400+os szakoknál, de akkor is katasztrófa az egész.
Szia!
Az emelt érettségik megszokása miatt. Az a bizonyos 400 pont alatti év volt az első, amikor kötelező volt a két emelt, először volt az a kötelező felvételi "stratégia" hogy bioszból és kémiából emeltezel, nem pedig bioszból írsz egy jót, kémiából középszinten szintén egy jót, és teszel mellé nyelvvizsgát. Utána egy kis ideig még alacsonyak is maradtak a határok, majd ahogy belejöttek a két emeltezésbe, visszakúsztak a korábbi szintre. A jövő év izgalmas lesz, ha elveszik az egyik emeltért járó +50 pontot, és nyelvvizsgáért sem adnak, ha első nyelvvizsga. Akkor durva zuhanás lesz, de nem azért, mert hirtelen buták lesznek a diákok, hanem a pontszámítás rendszeréből adódóan. Ha ugyanis ez a forgatókönyv valósul meg, akkor akkor orvosira pluszpontot szerezni lényegében versenyeredménnyel, 2. nyelvvizsgával vagy még egy 3. szaktárgyból (fizika) tett újabb emelttel lehet majd. Ezt pedig ahogy eddig sem, most sem fogják tömegek megtenni, pláne hogy nincs meg a 2 év átfutás, tehát eddig nem készülhettek úgy, hogy nekik két nyelvből kell vizsgázni, meg még fizikából is emeltezni.
A pontok akkor emelkednek, ha a jelentkezők több pontot tudtak összeszedni.
2013-ban alacsony volt a ponthatár, mert a diákok akkor félévkor tudták meg, hogy 2 emelt kell. Azaz sokaknak kb. 4-5 hónapja volt felkészülni egy 2. emeltre, így volt olyan orvosi ahova 380 ponttal már be lehetett jutni.
Majd 2014-ben a diákok tudták, hogy 2 emelt kell, de sokan a gimnáziumban nem készültek a 2. emeltre, így fakultációkat is csak utolsó évben vették komolyan.
2015-től meg már volt mindenkinek rendesen ideje felkészülni, így pont megint magasabb lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!