A sorozatokhoz, függvényekhez kapcsolódó kérdésekkel tudnátok segíteni?
A tegnapi matekórán a függvényekról, sorozatokról volt szó éppen.
A tanárunknak 2 elég érdekes megjegyzése, amivel nem értek egyet. Meg tudnátok mondani, hogy melyikünknek van igaza?
1. Ha egy sorozat konvergens és monoton, akkor korlátos.
Ez ugye nem igaz, úgy pl. jó lenne, ha: Ha egy függvény korlátos és monoton, akkor konvergens. Azon gondolkodtam, hogy ha ki akarnánk terjeszteni a függvényekre, akkor az lenne igaz, hogy: Ha egy függvény konvergens és monoton, akkor korlátos?
2. A sorozat monotonitását nem lehet meghatározni deriválással.
Ugye van egyszer az a(n+1)-a(n) "módszer". Viszont, mivel a sorozat a függvényeknek egyfajta része ("lebutított változata"), és a függvény menetét=monotonitását vizsgálhatjuk deriválással, így a sorozat monotonitását is? Vagy valahol hiba van a gondolatmenetemben?
Előre is köszönöm a válaszotokat! :)
Üdv
> „Ha egy sorozat konvergens és monoton, akkor korlátos.”
Ez igaz, sőt, már akkor is korlátos lesz, ha csak konvergens.
Legyen a sorozat az a(n), ahol ugye n egy természetes szám, és a(n) a hozzárendelt valós. Hogy konvergens, az azt jelenti, hogy van véges határértéke, mondjuk A, ez pedig azt, hogy létezik egy N, amitől kezdve minden n > N-re |A – a(n)| < 1 = ε. Így az N-nél nagyobb sorszámú elemek között nem lehet A + 1-nél nagyobb, és A – 1-nél kisebb érték, viszont az N-nél kisebb elemekből csak N darab van (vagy N – 1, ha a 0 nem természetes), és véges sok elem között lesz olyan, aminél a többi nem nagyobb, a(n_max), meg olyan is, aminél a többi nem kisebb a(n_min). És így a(n_max) vagy A + 1 egy felső, és a(n_min) vagy A – 1 pedig egy jó alsó korlát lesz.
Ez így érthető?
> „A sorozat monotonitását nem lehet meghatározni deriválással.”
(((Azt szögezzük le az elején, hogy egy sorozatot nem lehet deriválni.)))
Az esetek nagy részében igaza van a tanárodnak, például ha a sorozatod az
a(n) = sin(π*n),
és te a sin(x)-et deriválod, akkor azt látod, hogy a derivált néha pozitív, néha negatív, tehát a sorozatod nem monoton. Pedig az a(n) sorozat a csupa 0-ból álló 0, 0, 0,…, tehát elég monoton, akárhogy is nézzük.
Vagy másik példa, az
a(n) = [n]
sorozat, ahol [x] az x szám egész része. Ezt hogy deriválod? Ahol tudod deriválni, ott mindenhol 0 a derivált; akkor ez egy konstans sorozat?
Ha mondjuk úgy lenne adva a sorozat, hogy
a(n) = n,
akkor viszont az x függvény deriváltja mindenhol pozitív, és ebből valóban következik, hogy az a(n) is monoton.
Összegezve, ha a(n) = f(n), ahol f(x) egy folytonos, deriválható (ami szintén egy fontos feltétel) függvény, akkor az f monotonitása (amit tudsz deriválással vizsgálni) elégséges feltétele a(n) monotonitásának, viszont nem szükséges.
> „Ha egy függvény konvergens és monoton, akkor korlátos?”
Ezzel olyan bajok vannak, hogy a függvény melyik pontjában nézed a konvergenciát. Ha csak a plusz végtelenben, azaz csak annyit vársz el, hogy az f(x)-nek legyen véges határértéke, ha az x tart a végtelenbe, akkor nem igaz, mert például a pozitív x-ekre értelmezett az 1/x a 0-hoz tart, de nem korlátos. Vagy mondhatnám a valósakra értelmezett e^(–x)-et is. Ha meg minden pontban létezik véges határértéke, akkor nyilván korlátos is.
1. Akkor ebben az esetben nem kell a monotonitási kitétel, mint ahogy írtam.
2.
Ha a(n)=sin(pi*n), akkor f(x)=sin(pi*x) függvény felel meg neki (miért is nézném csak az f(x)=sin(x)-et?), amit ha deriválok:
f'(x)=pi*sin(pi*x), amivel nem jutottam előrébb, DE "hátrébb sem" :D, mivel összetett függvény. Ezáltal akkor nem visz hamis következtetésre, habár nem mindig segít a megoldásban sem. Ezt kimondhatom?
Az egészrész-függvény pedig nem folytonos, így azt nem is deriváljuk :)
A 3-asban pedig igazad van, nem gondoltam át. :)
Köszönöm a válaszodat!
> „1. Akkor ebben az esetben nem kell a monotonitási kitétel, mint ahogy írtam.”
Ilyet nem írtál. Még ezt írtad, hogy
> „Ha egy függvény korlátos és monoton, akkor konvergens.”
Ami függvény helyett sorozattal egy igaz állítás, de kell bele a monotonitás is. Függvényeknél meg lásd a „3-as” pontot.
> „Ha a(n)=sin(pi*n), akkor f(x)=sin(pi*x) függvény felel meg neki (miért is nézném csak az f(x)=sin(x)-et?)”
Ez jogos, de a derivált az f'(x) = pi*cos(pi*x) lesz (másrészt erre is áll, hogy néhol pozitív, néhol negatív).
> „Ezáltal akkor nem visz hamis következtetésre, habár nem mindig segít a megoldásban sem. Ezt kimondhatom?”
Ha odafigyelsz mindenre, és nem vonsz le következtetést, ha a derivált nem létezik, vagy a függvény nem monoton, akkor végül is, mondhatod…
Ha jól látom, az első pont ki lett vesézve.
A másodikhoz két dolgot tennék hozzá. Egyrészt az a(n+1)-a(n) "módszer", ahogy nevezted, szerintem éppen a deriválás sorozatokra butított változata. A függvény adott pontbeli differenciálhányadosa az adott ponthoz tartozó differenciahánados függvény határértéke (bal, illetve jobboldali derivált is így definiálható). Sorozat esetében világos, hogy nem tudunk tetszőlegesen közel menni, a legjobb amit tehetünk, hogy a legközelebbi elérhető differenciahányadost vesszük, ami pedig éppen az {a(n+1)-a(n)}/1.
Ha viszont a sorozatot szeretnéd függvénnyé kiterjeszteni, vagyis minden közbeeső valósra értelmezni, akkor gyorsan "ellentmondásba" futhatsz. Példásul az a(n)=0 triviális kiterjesztése az f(x)=0. A b(n)=sin(n*pi) triviális kiterjesztése a g(x)=sin(x*pi). A probléma máris világos: a(n)=b(n), de f és g nem is lehetne különbözőbb monotonitást, határértéket, deriváltat tekintve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!