Tudsz olyanról, aki az írásbeli érettségik előtt eltörte az író kezét (jobbkezes a jobbat, bal kezes a balt)? Melyik tantárgyból hogy lett meg így az írásbelije?
De az esetleg kitolás a vizsgázóval, aki írásbelire készült...
És mi van, ha mondjuk nem tört el, csak annyira fáj, hogy nem tud írni, és nincs is még orvosi szakvélemény?
Miért lenne kitolás az írásbelizővel? Ugyanazt a lapot csinálja meg csak szóban mondja el és kitöltik....
Ugyanez van pl, ha te néma vagy akkor a szóbelinél leírod a tételt a lapra és azt értékelik. Nincs ebben semmi ördöngőség.
Ezek igazából ilyen határesetek. A lényeg, hogy megoldás mindig van, és azokat egyedileg kell megoldani az adott körülményekhez igazodva.
A kitolás az lenne a vizsgázóval szemben, ha ilyenkor csak a következő vizsgán vehetne részt.
"A kitolás az lenne a vizsgázóval szemben, ha ilyenkor csak a következő vizsgán vehetne részt."
Persze, az is kitolás lenne. De az is, ha valaki, aki tudja magáról, hogy ő írásban jobb, rá lenne kényszerítve, hogy az írásbeli helyett is szóbelizzen.
"Miért lenne kitolás az írásbelizővel? Ugyanazt a lapot csinálja meg csak szóban mondja el és kitöltik...."
Ki tölti ki? Erre vagyok kíváncsi, hogy az ilyet melyik tantárgyból hogy bonyolítják le. Mert oké, van a felügyelő tanárok között egy tartalék, aki nem szakos. Ő bemegy egy külön terembe a törött kezűvel és az lediktálja neki, hogy mit írjon a lapra, de olyan részletességgel, hogy történelem meg magyar esszékérdéseknél, sőt, idegen nyelvű fogalmazásoknál is minden egyes betűre kitérve, merthogy ezeknél a tantárgyaknál a helyesírás, a központozás is számít, a tanár viszont elő van írva, hogy sehogyan sem segíthet a vizsgázónak (tehát magától nem írhat le semmit se kisbetűvel, se naggyal, mert már az is engedély nélküli segítségnyújtás)? Vagy esetleg használhat számítógépet, és a másik kezével bepötyögi magának? Mondjuk ekkor már az is felmerül, hogy hogyan készítik neki elő a gépet, hogy ne tudjon helyesírásellenőrző programot, meg persze pl. netet is használni. És mennyi plusz időt kap? Mert gondolom, azért egy kézzel (ráadásul pont a másikkal) lassabban megy neki.
Tud valaki arról, hogy ezek hogy zajlottak a gyakorlatban, éles helyzetben?
"Ugyanez van pl, ha te néma vagy akkor a szóbelinél leírod a tételt a lapra és azt értékelik. Nincs ebben semmi ördöngőség."
Nem ugyanaz, mert arra, hogy valaki már régóta néma, vak, stb., arra fel lehet készülni előre a vizsga szervezésekor, de arra, hogy hirtelen eltöri a kezét nem igazán. Illetve szerintem kéne, hogy legyen erre valami protokoll, de nem tudom, hogy mi az, és hogy egyáltalán létezik-e. A kompetenciaméréseknél egyszerűen annyi van, hogy beírnak egy kódot a jelenléti ívre, ami azt jelenti, hogy nem tud részt venni a mérésen a törött keze miatt, és kész, nem írja meg. A középiskolai felvételi írásbelijének van pótnapja legalább, amikorra meg lehet szervezni valami felolvasós/számítógéppel kitöltős módszert ilyen esetre, gondolom. De az érettségin mi van ilyenkor?
Milyen több ember? Kik? És minek több? Nem elég az írásképtelen vizsgázó meg egy felügyelő tanár?
És milyen független külső bíráló? Az érettségi elnökre gondolsz? Ő nincs jelen az írásbelin, csak a szóbelin. Meg ő amúgy se bírál, csak ellenőrzi a törvényességet. De az írásbelin amúgy se kell bírálni - a dolgozat értékelése később történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!