Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nem értem a felsőoktatási...

Nem értem a felsőoktatási rendszert? Valaki el tud igazítani benne?

Figyelt kérdés

Lényegében lehet szerezni BSc diplomát, MSc diplomát és szakirányú továbbképzés keretein belül szakmérnöki/szakemberi papírt, ha a műszaki/természettudományos vonalat nézzük. Ezen kívül van még felsőoktatási szakképzés és OKJ képzés. Mi a különbség ezek között, hol helyezkednek el a rangsorban?

Ja és mekkora az átjárhatóság? Mert olvastam, hogy mérnöki MSc vagy szakmérnöki képzésre BSc mérnöki diplomával lehet bekerülni, de tudok olyat, hogy valaki műszaki menedzser vagy matematika alapszakot végzett (tehát nem mérnökit), tehát maximum természettudományos MSc-re vagy szakemberi továbbképzésre mehetne...de mégis szakmérnökit vagy mérnöki mesterképzést végzett és mérnöki munkakörben dolgozik.


2019. jan. 13. 12:32
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja és a BSc diploma és MSc diploma külön van vagy azt együtt nézik? A szakirányú továbbképzés külön papírt ad vagy nem?
2019. jan. 13. 12:33
 2/6 anonim ***** válasza:
81%
Ha egyetemre akarsz menni, valamilyen alapszakot (Bsc) kell választanod, ami jellemzően 6-8 félév. Ezután mesterképzésen lehetőséged van mesterdiplomát (Msc) szerezni, mely általában 4 félév. Meg van határozva, hogy egy adott mesterképzésre milyen alapszakkal lehet jelentkezni. Ha nem pontosan vág egybe a kettő, akkor valószínűleg pótolni kell néhány kurzust. A felsőoktatási szakképzés általában 4 félév, nem számít egyetemi tanulmánynak. Az itt teljesített kreditek egy része beszámítható hasonló területű alapképzés esetén. Egyes egyetemi szakok csak osztatlan formában végezhetők, ekkor a jellemző tanulmányi idő 10-12 félév.
2019. jan. 13. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
71%

Az OKJ-t csak szakmunkára lenne szabad meghirdetni. Az olyan OKJ-k, amelyeknek megfelelő BSc is van, semmit se érnek (például "marketing menedzser OKJ" LOL). Kivétel ez utóbbi szabály alól az edző OKJ, amelyből ugyan van BSc is, mégis tökéletes az OKJ papír, ha van versenyző-/sport múltad.


A FOKSZ egy parasztvakítás. Felejtős.


A BSc a főiskokai szint, az MSc az egyetemi szint. Lenne, de nem az. Mert régen a főiskolák tárgyszerűen könnyebbek voltak az első évtől kezdve; ma pedig a BSc olyan nehéz, mintha egyetemre járnál (mert az is). A gyengébb képességűek, akik régen főiskolára mentek (Kandó, Bánki stb.); ma vagy szenvednek, vagy otthagyják. Vagy lehúzzák a színvonalat a gyengébb egyetemeken. (Senki ne gondolja, hogy a Kandóból BME lett csak azért, mert egyetemnek kezdték el nevezni...)


Üzleti diplomákból bőven elég a BSc, az MSc már nem ad hozzá annyit, hogy jobb szakember is legyél. Viszont mérnökiekből nagyon kellene az MSc, sokan mégis félbehagyják [sic!] az egyetemi tanulmányaikat, és elmennek BSc-vel tervezői munkára. Nem kellene.


Szakosító diploma (mint a Corvinus HR): a régi idők csökevénye, meg kellene szüntetni (ez van még?). Helyette simán csak MSc-nek akkreditáltatni.


A bolognai rendszer lényege lenne, hogy könnyebb legyen mesterszinten szakosodni. E helyett túl laza az átjárás a szakok között. Teljesen egyetértek.

2019. jan. 13. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Összességében tehát:

- Alapképzés (6-7-8 félév)

- Mesterképzés (4 félév) (Angliában van 2 féléves is)

- Osztatlan mesterképzés (10 / 12 félév)

____________________________

- OKJ

- Felsőoktatási szakképzés (4 félév, de talán van 2 féléves is)

- Szakirányú továbbképzés (2-4 félév) (Ide kell legalább BSc diploma)


Az átjárhatóság nagy mértékű, de a felvi.hu-nál minden szakhoz le van írva, hogy milyen kreditekkel kell rendelkezned hozzá. Így például lehet társadalomtudományisként közgazdasági mesterre menni, de kell hozzá sok hozott kredit a témából (Szabadon választhatók terhére), és 99% eséllyel köteleznek majd arra, hogy felzárkóztató tárgyakat végezz el.

2019. jan. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szakirányú továbbképzéshez is kell alapszakos diploma, ez egy 1 éves képzés, plusz papírt ad. Az OKJ meg az egyetemtől teljesen elkülönül, nem a felsőoktatás része. A felsőoktatási szakképzés kb egy felsőfokú OKJ-vel egyenértékű, csak az OKJ-t középiskolák indítják vagy tanfolyam keretében végezhető a felsőoktatási szakképzés az egyetemen van.

Van mondjuk pénzügy és számvitel felsőoktatási szakképzés, ilyenkor 3 féléven keresztül az ugyanilyen nevű alapszakról vannak tárgyaik plusz néhány ami a szakképzésre járóknak van csak, ezután van egy fél éves gyakorlat és kapnak egy kb felsőfokú OKJ-nek megfelelő papírt. Ezután ha akarnak mehetnek alapszakra és a már elvégzett tárgyakat be tudják számíttatni így rövidebb lesz az alapszak. Ha megvan az alapszakos diploma mehetnek 2 szemeszteres szakirányú továbbképzésre vagy 4 féléves mesterképzésre.


Van átjárás, de itt is más hogy valakinek a szakját teljes kredittel beszámítják vagy kreditelismerési eljárással mehet az adott mesterre. Ezt nagyon részletesen nem akarom leírni, mert szakonként eltér milyen alapot fogadnak el. Felvin volt egy jó kereső ehhez, de már évek óta javítják. Ha továbbtanulás előtt állsz azt kell eldöntened, hogy OKJ-t, alapszakot vagy osztatlan szakot esetleg felsőoktatási szakképzést akarsz elvégezni, aztán a ráépülő dolgokat már megérted menet közben.

2019. jan. 13. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

"Ja és a BSc diploma és MSc diploma külön van vagy azt együtt nézik? A szakirányú továbbképzés külön papírt ad vagy nem?"


Mindegyik külön papírt ad, de ha elvégzed az alapszakot és a mestert is a mester jobban érdekli a munkáltatókat már, mert az a magasabb szintű végzettség.

2019. jan. 13. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!