Melyik egyetem jogi karát válasszam? (ELTE ÁJK vagy PPKE JÁK)
Idén érettségizem, jogi pályán készülök továbbtanulni. Egyelőre az ELTE és a Pázmány jogi kara között vacilálok. Amiket hallottam, azok alapján a Pázmány a szimpatikusabb, viszont minél több véleményre vagyok kíváncsi, hogy a legjobb döntést hozhassam. Melyik lenne a legjobb választás?
(Ezt nem egy újabb ELTE-Pázmány vitakérdésnek szánom, tényleg csak tájékozódni szeretnék és a releváns érvekre/véleményekre lennék kíváncsi. Valamint az sem igazán visz előbbre, ha a kedves válaszoló arról oktat ki, hogy miért ne menjek jogra. Az irányvonal már el van döntve, a konkrét hely a kérdéses :) )
Érthető, hogy véded a mundér becsületét. Ugyanígy védelmezi a Kandós (Óbudais) a suliját a BME-vel szemben stb. Természetesen az ELTE-n "értelmetlen buktatások" vannak, szemben a Pázmánnyal, ahol nincs értelmetlen buktatás (mindenki átmegy, kedves és jólelkű). A Pázmány/Károli pszichológia "gyakorlatiasabb", "emberibb", mint az ELTE-PPK, ahol "túl sok az elmélet, kevés a gyakorlat" stb.
A gyengébb iskolák védekezései ezek. Bocs, hogy ezt mondom, abszolút kívülállóként, de felismerhető a minta. Amúgy mindennek van létjogosultsága, és én sem állítottam, hogy a Pázmány (Óbudai, Károli, BGE stb.) rossz lenne. Jó, csak nem a legjobb.
Mint egyetemi oktató meg állíthatom, hogy kevés idióta tanár kivételével nem értelmetlenek a nehéz szakokon a bukások, csak nagyon nehezek a tantárgyak.
Feladom :D
Nem állítom, hogy itt a legjobb a képzés (bár az egyik előadóm mindkét helyen tart előadásokat, vizsgáztat, ő szerinte jobb a Pázmány tanárok és diákok szempontjából), bár szerintem ezt nem is lehet így mérni. Ahogy a piacon sem foglalkozik ezzel senki, ezt pedig mindkét helyen végzett hallgatóktól, illetve munkaadóktól hallom.
Számomra egyértelmű, hogy egyéni szimpátia kérdése. Annyi kritikát tudnék a Pázmányról megfogalmazni, hogy a többség inkább konzervatív (és vallásos, de ez egy katolikus egyetem), mint liberális, ez engem néha zavar, de semmi több.
Én az ELTE-re járok, de vannak Pázmányos ismerőseim és ők maguk is bevallják, hogy az ELTE-t nem tudnák végigcsinálni. Ezt a munkáltatók is tudják és a legjobb irodákba álatlában az kerül be aki az ELTE-n végzett, ez pusztán tény. (Sok fiatal és öreg jogásztól hallottam ezt) Hazai és nemzetközi versenyeken is az ELTE nyer vagy ér el helyezést mindig. A római jog oktatás is elég magas színvonalú, a tankönyv, amiből minden elsős jogász tanul az ELTE oktatóinak munkája, szintúgy a magyar alkotmány/jogtöri. Nem beszeléve a polgári jogról, aminek a legkiválóbb oktatói az ELTE-n vannak.
Az meg, hogy az ELTE nehezebb és komolyabbak a követelmények nem feltétlenül rossz dolog. Miért dédelgessenek minket a tanáraink amikor az igazi jogi problémák, amik megoldására elvileg ki leszünk képezve ezerszer nehezebbek? Aki ezt nem bírja, az nem ide való.
Aki az ELTE-ről kibukik mindig azt mondja, hogy az oktató a hibás meg az egyetem de azt nem látja be, hogy ő a kevés az egyetemhez, illetve a hozzáállása.
Nekem is ment át több ismerősöm a Pázmányra nem azért lett ott tiszta ötös mert annyira leadják az anyagot, hanem mert amennyi tanulással, tudással az ELTE-n mondjuk a hármas szintet ütöd meg, az a Pázmányon már elég az ötöshöz is simán és hasonlóan, ami a Pázmányon kettes az az ELTE-n még az elégtelen kategória.
Az ELTE-n ráadásul jogi dogmatikai alapokat és jogi gondolkodásmódot is kapsz, más jogi egyetemeken meg inkább csak arra tanítanak, hogy ezt tanuld be meg ezt kell így csinálni a gyakorlatban, kitölteni stb. de hogy miért az a szabály és ha egy bonyolultabb jogi kérdésbe ütközöl ahol csak a jogi dogmatika adhat választ, na az már nem megy sokaknak. Nyugodtan nézd meg a nevesebb ügyvédi irodák jogászait egytől egyig ELTE-n végeztek legtöbb esetben.
Egy nívósabb helyen megnézik, hogy ki hol végzett és milyen eredménnyel főleg most, mikor már ilyen mértékben felhígult a jogi képzés Magyarországon. Lehet büszkélkedni, hogy te xy helyen summával végeztél de mindenki ismeri az egyetemek számonkérése közötti különbségeket, nyugodtan el lehet menni egy ELTE-s diplomaosztóra a végzős évfolyam kb. 5°%-a vagy kevesebb végez summával úgy, hogy eléggé jók jelentkeznek oda mindig, tehát jó az alapanyag.
Bocsi, de ahol a kevesebb tudásra is simán átengednek, illetve osztogatják az ötöst szerintem nem a szívatásról szól, hanem arról, hogy egy szakmai minőséget fenn kellene tartani és a követelményt is ehhez mérni. A magyar jogi képzés így is nulla nemzetközileg, mármint ami a követelményeket illeti (voltam külföldön tapasztaltam), az ELTE sem kiemelkedő ezen a téren, de ami más jogi karon megy sokszor az botrány.
Ezért tart itt ez a szakma ahol sajnos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!