Debreceni Egyetemen el tudná valaki magyarázni a tárgyfelvételt? (Osztatlan tanár szak)
Elsős leszek most szeptembertől, és nézegettem milyen tantárgyaim lesznek. Kérdéseim:
- Ezeket csak a beiratkozás után lehet felvenni?
- Pontosan hogyan is kell? Tanárszaknál ugye van olyan hogy középiskolai-általános iskola, középiskolai, és általános iskolai.
- Az összes kötelezőt fel kell vennem, ami az első félévben van? A szabadon választhatókkal mit csináljak, amiket fel lehet venni még az első félévben?
-Hogyan tanácsos megcsinálnom az órarendemet?
-Ez csak elsőre tűnik bonyolultnak? xD
Figyelj, azt ajánlom ha ilyen sok kérdésed van, jelentkezz a höok mentorprogramba. Ingyenes és mindent elmagyaráznak.
Beiratkozás után aktívra tesznek, és a tanév rendjében meg van adva a regisztrációs időszak, akkor tudod felvenni a neptunban.
Tágyak > tárgyfelvétel, kijelölöd a félévet és felveszed a meghirdetett tárgyakat. Ha valami nincs meghirdetve, nem kell pánikolni a sulikezdésig majd meghirdeti a tanár.
Nem kötelező a tanterv szerint haladni és minden első féléves tárgyat felvenni, de ajánlott. A tárgyak egymásra épülnek és adott tárgy vagy páros vagy páratlan félévekben van, így ha valamit félreértelmezel csúszhat a tanulmányod.
Szabvált én első félévben nem vettem fel, azt hagyd szerintem, inkább ismerkedj az egyetemmel, hogy mi hol van. Ráérsz teljesíteni a szabvál krediteket, és érdemes ismerősöket kérdezni a szabváljukról mert vannak könnyebben és nehezebben teljesíthetőek is.
Az előadások időpontja fix szóval én a gyakorlataimat azoknak megfelelően veszem fel, lehetőleg úgy hogy ne legyenek nagy lyukak a napjaimban, ne kelljen haza és egyetemre rohangálnom
Igen, csak elsőre tűnik bonyolultnak :) Sok sikert!
"- Ezeket csak a beiratkozás után lehet felvenni?"
Ha jól emlékszek, akkor az első az úgy volt, hogy hétfőn kezdődött a regisztrációs időszak, azaz a tárgyfelvételi időszak. Ekkor gyorsan hétfő reggel az Ügyintézés/beiratkozásnál az adott félév mellet jobb oldalt lévő + jelre katt ott a bejelentkezés, aktívra állítod magadat.
Ezután szélsebesen elkezded felvenni a tárgyakat.
Tárgyak/ Tárgyfelvétel, kijelölöd a félévet(vagy automatikusan már ott is lesz, mivel még elsős vagy, ezt majd később lesz érdemes állítani, de tudjad azért) és felveszed a mintatantervben lévő meghirdetett tárgyakat.
Felveszel mindent, amit csak tudsz.
Majd kartól függően, de általában szerdán élőben is meg kell jelenni, adott helyen, amit előzőleg elmondanak külön emailben, és ott papíron is beiratkozol (ide vinned kell a feltüntetett okmányokat, tudod ezt meg kaptad a HAK_beir_tajekoztato.doc nevezetű fájlban, de ha nem jött email róla, akkor itt is megtalálod:
- - Határidős teendők új elsősöknek - rövid )
Azért szokott szerda lenni, mert csütörtökön jönnek a tesik, vagy a szabadon választható nem intézményi tárgyak felvétele.
Folyt köv.
"- Pontosan hogyan is kell? Tanárszaknál ugye van olyan hogy középiskolai-általános iskola, középiskolai, és általános iskolai."
A fent leírtak szerint, azaz megnézed a mintatantervedet, és azokat a tárgyakat minimum felveszed, amik az adott félévre, azaz most az első félévre vonatkoznak.
Fontos hogy legalább 30 kreditet vegyél fel, de a legjobb az lenne ha kb 34 kreditnyi értékben vennél fel tárgyat, így ha esetleg ne adj isten bukás lenne, akkor is maradhatsz a 30 kredites haladásnál. Fontos lenne, hogy az egymásra épülő tárgyakat teljesítsd egyből, elsőre. Azt hogy melyik tárgynak van előfeltétele, azt is a mintatantervben, vagy a tárgyfelvételénél láthatod pl előfeltételek néven, és ott szerepelnek neptun tárgy kódok, vagy éppen még a neveik is. Ha az egymásra épülőkből nem csinálsz meg egyet elsőre, akkor akár csúszás is lehet belőle.
Még egyelőre nem kell foglalkoznod azzal, hogy középiskolai, vagy általános iskolai tárgyakat vegyél fel, vagy keressél, ugyanis a szakosodás a 4. évtől, azaz a 7. őszi félévtől lesz.
Addig max olyan tárgyat láthatsz hogy Valamilyen tárgy tanítása 1-2 de ezeket sem érdemes még felvenni, ugyanis az alapozó tárgyakra épülnek.
De fontos, hogy tudd, hogy ha középiskolai tanár leszel, akkor automatikusan lehetsz általános iskolai is, szóval mindenféleképpen ezt válaszd.
A diplomán így szerepel pl: legyen történelem-biológia szak
Biológia(egészségtan)-történelem általános iskolai tanár
Biológia(egészségtan)-történelem tanár (ekkor mindkettő lehetsz)
"- Az összes kötelezőt fel kell vennem, ami az első félévben van? A szabadon választhatókkal mit csináljak, amiket fel lehet venni még az első félévben? "
Az összes kötelező-ajánlott-szabadon választható tárgyat vedd fel, amit kiírnak első félévre.
Ezenfelül vehetsz fel olyat, ami nem épül egymásra és következő őszi féléves tárgy. Általában érdemes felvenni a pedagógia-pszichológia tárgyakat, illetve szakos szabadon választható tárgyakat. De mivel nem írtad, hogy milyen szakos vagy, ezért nem is tudunk konkrétabbat mondani. Milyen szakos leszel?
"-Hogyan tanácsos megcsinálnom az órarendemet? "
Úgy érdemes megcsinálni, hogy ne legyen ütközés. Próbáld a napot 8 órai kezdettel kezdeni, és akkor szépen feltölteni lyukas órák nélkül, így nincs felesleges idő veszteséged. Figyelj arra, hogy ha különböző épületek között kell menned, akkor legyen elegendő időd. Ha pl a fizika intézetből kell menned a biológiába, vagy kémiába, vagy a btk főépületbe, vagy a patológia épületébe, akkor nem biztos, hogy jó egymás után tenni ilyen tárgyakat, ugyanis pár régimódi tanár 50-ig tartja az órát, és akkor 10 perc alatt nem jutsz át egyik helyről a másikra.
Ha még is csak így tudod felvenni, akkor beszéld meg a tanárral, hogy te el fogsz menni 30-kor, hogy átérj időben. Érdemes nem úgy oda menni, hogy "el lehet-e menni", hanem úgy hogy " sajnos hamarabb kellene mennem, mert a következő órám itt-ott lesz". Sok mindenre válasz az, hogy "tanár szakos vagyok", így ezt használhatod, mert a műveltebbje tudja, hogy sok intézet tárgyait nem lehet zökkenőmentesen összeilleszteni, és nem is fog Neked sem ez összejönni, szóval készülj fel a tárgyak ütközésére.
Érdemes 2 ütközésnél többet nem összehozni egy adott időpontban, mert ha az egyik elmarad még bemehetsz a másikra, de ha 3-4 ilyen tárgy van, akkor ott gondok leszek. Érdemes az ütközéseket jelezni az adott tanárszakosokért felelős embernek jelezni. Oda járj be ilyen esetben, ahol előny jár érte (jegymegajánló írása, esetleg +% a vizsgán, mondjuk sok ilyen nem lesz), vagy egymásra épülős a tárgy, vagy nehéz a tárgy.
Ha ügyes vagy és jól pakolászod a tárgyakat, akkor akár szabad napot is összerakhatsz magadnak.
"-Ez csak elsőre tűnik bonyolultnak? xD "
Ez az első alkalom, így szokatlan picit, de idővel majd belefogsz jönni, de érdemes felkészülni, hogy lesznek bonyodalmak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!